Klíčový svědek v jízdenkové kauze odmítl vypovídat. Čeho se bojí?

Klíčový svědek v případu jízdenek pro pražský dopravní podnik (DPP), v níž čelí obžalobě lobbista Ivo Rittig či bývalý šéf DPP Martin Dvořák, dnes u soudu odmítl vypovídat. Bývalý ředitel papírny Neograph Vladimír Sitta starší zdůvodnil své rozhodnutí tím, že nechce způsobit případné nebezpečí trestního stíhání svému synovi. Ten je v kauze druhým hlavním svědkem a nejvyšší státní zástupce se nedávno dovolal proti pravomocnému rozhodnutí, které Sittu juniora zprostilo viny z údajného tunelování Neographu.

mhd
doporučujeme

"Z důvodu aktivity nejvyššího státního zástupce není trestní řízení vůči mému synovi ukončeno. Mám obavu, že bych mu mohl způsobit trestní stíhání. Nebudu vypovídat," řekl dnes Sitta starší stručně u pražského městského soudu.

Za údajné tunelování Neographu byli původně obžalováni oba Sittové, soudy je ale postupně zprostily viny. Otec a syn své stíhání od počátku označovali za mstu lidí kolem lobbisty Rittiga motivovanou tím, že poukázali právě na aktuálně projednávaný případ jízdenek.

Předseda soudního senátu Petr Hovorka označil dnešní Sittovo rozhodnutí za překvapení. "Nečekal jsem to vzhledem k tomu, že svědek opakovaně podrobně vypovídal v přípravném řízení," uvedl. V úterý by měla přijít na řadu výpověď Sittova syna. Zatím není zřejmé, zda se muž nerozhodne mlčet stejně jako jeho otec.

"Pan doktor Sitta využil svého práva, které jako svědek má. Samozřejmě jsem jako u všech svědků vycházel z toho, že vypovídat bude," sdělil ČTK státní zástupce Adam Borgula. "Z mého pohledu je použitelná výpověď, kterou učinil v přípravném řízení, protože právo na obhajobu při ní nebylo žádným způsobem zkráceno," odpověděl na dotaz, nakolik pro něj dnešní vývoj představuje komplikaci. O tom, jak by důkazní situaci změnilo i případné odepření výpovědi Sitty mladšího, nechtěl spekulovat.

Dřívější policejní výpovědi Sitty seniora dnes soud přečetl z protokolů. Zakladatel Neographu, který pro dopravní podnik vyráběl jízdenky, tam uvedl, že jeho společník Jan Janků přišel s tím, že vztah mezi papírnou a DPP musí zprostředkovat firma Cokeville Assets.

Janků se prý netajil tím, že poskytování provizí této společnosti je pomocí Dvořáka Rittigovi. Podle obžaloby se peníze z dopravního podniku dostaly k lobbistovi právě přes tuto karibskou firmu.

Sitta senior tvrdí, že se později rozhodl iniciovat vypovězení smlouvy s DPP, prý se kvůli tomu setkal i s tehdejším pražským primátorem Bohuslavem Svobodou. "Vydal jsem pokyn k zastavení vyplácení provizí pro Cokeville Assets. Tím jsem přeťal penězovod, aniž bych tušil, jaké následky to pro mě bude mít," řekl Sitta policistům. Zmínil údajné vyhrožování a zastrašování, a to i ze strany policejního vyšetřovatele Pavla Nevtípila a státní zástupkyně Dagmar Máchové, kteří měli na starosti jeho vlastní stíhání.

V kauze dopravního podniku je včetně Rittiga, jeho právníků, Dvořáka a Janků obžalováno 17 lidí. Část z nich je stíhána za zpronevěru a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, část za praní špinavých peněz. Obžaloba zahrnuje tři různé zakázky DPP z roku 2008, nejznámější se týká právě tisku jízdenek papírnou Neograph. Podle státního zástupce přišel podnik v souvislosti s trestnou činností nejméně o 457,5 milionu korun, přičemž peníze částečně skončily u Rittiga i u Dvořáka.

Obžalovaní vinu odmítají. Dvořák, který dopravnímu podniku šéfoval v letech 2007 až 2011, dříve nazval proces divadlem. Rittig i jeho spoluobžalovaní právníci označili obžalobu za lež. Lobbista uvedl, že s Dvořákem nikdy nepodnikal a že se znali pouze z golfu nebo společenských událostí.

Deník Právo napsal, že Sitta starší uzavřel po sedmi letech dohodu o narovnání s novým vlastníkem někdejšího Neographu, který se dnes nazývá Security Paper Mill (SPM). Sitta dostal zaplaceno za zhruba sedmiprocentní balík akcií, které do loňska vlastnil. Všechny soudní spory, které proti sobě strany v souvislosti s převzetím firmy vedly, byly ukončeny. Stoprocentním vlastníkem SPM, jež je největším výrobcem ceninového papíru v Česku, se tak stala investiční společnost Delta Capital.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé roušky od státu vyhazují nebo vrací Babišovi. Přihlásil se o ně…

19.09.2020 23:00 Aktualizováno Mysleli to dobře, u některých lidí však vládní politici opět narazili. Občanům starším 60 let v…

Vitorazsko si připomnělo 100. výročí připojení k Československu

19.09.2020 21:58 Aktualizováno Sté výročí připojení Vitorazska k Československu si dnes připomněli ve Dvorech nad Lužnicí na…

ZOO Praha se potýká s propadem návštěvnosti, ztráty jdou do desítek milionů

19.09.2020 21:13 Pražskou zoologickou zahradu navštívilo letos zatím přes 800.000 návštěvníků. Přes toto číslo se…

Romové se sjeli do Olomouce na tradiční pouť, kvůli koronaviru byla letos…

19.09.2020 16:59 Zhruba 130 Romů se dnes sešlo v centru Olomouce na tradiční romské pouti. Akce, kterou pořádá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama