Češi bojují s mrazy. Jak pomoci lidskému tělu, aby vám nebyla zima?

Meteorologické stanice v České republice hlásí v posledních dnech teploty hluboko pod nulou. Především školáci a pracující lidé se ale mrazu nevyhnou. Naštěstí existují návody, jak zimě úspěšně čelit.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto.
doporučujeme

V posledních dnech klesají především ranní a večerní teploty na mnoha místech České republiky hluboko pod bod mrazu. Zvláště při některých činnostech, třeba při dlouhém čekání na autobusové nebo tramvajové zastávce, naše tělo promrzá. Naštěstí třeba trávicí proces v lidském těle působí zhruba jako ústřední topení.

Vědci dnes vědí, že existují přirozené fyziologické reakce lidského těla na chlad, které dokáží udržet jeho teplotu kolem 37 °C. Kupříkladu krev, která koluje žilami, distribuuje kromě kyslíku a důležitých živin i teplo do svalů a kůže. Když se však vystavíte chladu, je vyslána zpátky do trupu, kde zajišťuje teplo pro důležité orgány.

Naopak příval krve do kůže je omezen, což způsobí, že na její povrch dorazí méně tepla. Tím nedochází k takové ztrátě na úkor mrazivého venkovního prostředí a tělo tak zůstane po delší dobu zahřáté.

Další dobrou obrannou strategií je zvýšení svalové aktivity, které vede ke zrychlení metabolismu a zvýšené produkci tepla. Právě proto se vaše tělo začne občas třást, je to totiž jeho reakce na ztrátu tepla. Tato na první pohled nikterak produktivní aktivita vede ke zvýšení tělesné teploty tím, že tělo spotřebovává více živin.

Svou roli hraje i tělesná konstituce. Menší lidé mají nižší hodnoty tělesného tuku, tím pádem ztrácejí větší množství tepla na úkor okolního prostředí. Naopak lidé s větším množstvím svalstva a tělesného tuku o tolik tepla nepřijdou.

Úsilí k udržení tepla by však v první řadě měli vyvinout hlavně sami lidé. Třeba tím, že se teple oblečou a zajistí tak, aby teplo z těla neunikalo. Udržením tepla v trupu navíc zajistíte, že bude více krve distribuováno i do končetin a nebudou vám mrznout prsty na rukou a na nohou.

Pomůže samozřejmě i tělesná aktivita, ale tady už je třeba dávat pozor. Můžete totiž dospět do kritického bodu, kdy už se z ní stane kontraproduktivní činnost. Pokud se totiž tělo začne potit za účelem toho, aby se zchladilo, dojde rovněž k velké ztrátě tělesného tepla. Platí tedy známá poučka, že všeho moc škodí.

Téměř to samé platí i u jídla. Strávením potravy sice dochází ke zvýšení produkce tepla, i tady však odborníci doporučují nic nepřehánět. Rozdíl mezi ziskem a ztrátou tepla totiž může být velice malý.

Berte tedy v potaz, že lidské tělo se snaží s chladem, který způsobují současné teploty v České republice, bojovat, je však dobré mu s tímto procesem pomoct. V takovém případě bude o poznání jednodušší tyto dny přečkat bez újmy na zdraví.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Tursku u Prahy hořely sklady, škoda je několik milionů korun

16.07.2019 19:26 Aktualizováno V Tursku u Prahy dnes přes osm hodin hořely sklady, v nichž byly akumulátory. Oheň hasiči dostali…

Babička týrané Valerie dostala osm let natvrdo. Dívenka je dodnes nezvěstná

16.07.2019 14:58 Aktualizováno Soud potrestal babičku pohřešované nezletilé Valerie z Prahy osmi lety vězení za její týrání,…

Kauza Čapí hnízdo pokročila. Podezření z daňových deliktů má police za…

16.07.2019 12:06 Aktualizováno Policie zahájila úkony trestního řízení v souvislosti s hospodařením farmy Čapí hnízdo, a to pro…

Duka oroduje za mariánský sloup v Praze, vytáhl i vyhánění muslimů za…

16.07.2019 11:07 Historikové, kteří se vyslovili proti umístění repliky mariánského sloupu na pražském Staroměstském…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama