Roztroušená skleróza či sedavé zaměstnání? Tyto cviky vám zlepší fyzičku

Roztroušená skleróza, RS neboli ereska, je chronické autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá ochranný obal nervových vláken centrálního nervového systému a ovlivňuje schopnost nervových buněk v mozku a míše spolu vzájemně komunikovat.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Průběh a příznaky onemocnění se u jednotlivých osob často liší. Mezi rané příznaky RS patří problémy s pohyblivostí, ztráta citlivosti a mravenčení, ztuhlost, poruchy vidění, chronická únava, slabost, závratě, malátnost, později se mohou projevit potíže s ovládáním močového měchýře, problémy s myšlením a řečí.

„Díky pravidelnému cvičení, relaxaci a psychické pohodě zvládají pacienti s roztroušenou sklerózou své onemocnění mnohem lépe. Cvičení doporučujeme i všem ostatním, zvláště lidem se sedavým zaměstnáním,“ doplnila fyzioterapeutka Mgr. Klára Novotná z Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Zdravotně vzdělávací portál mojemedicina.cz připravil ve spolupráci s organizací MSrehab sérii cvičení a rad pro pacienty s roztroušenou sklerózou. Cvičení se skvěle hodí i všem ostatním, zvláště lidem se sedavým zaměstnáním. Na cvičení spolupracovala fyzioterapeutka Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN, Praha Mgr. Klára Novotná. Rady v oblasti urologie poskytl MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU, FECS.

Cvičení svalů pánevního dna

Dobrá funkce svalů pánevního dna je důležitá pro správnou kontrolu vyprazdňování a sexuální funkce. Správné provedení cviků svalstva pánevního dna by mělo být konzultováno s fyzioterapeutem se znalostí neurologické a urologické problematiky. První díl je zaměřený na cviky vleže, ve druhém díle se naučíte zapojovat jednotlivé svaly pánevního dna vsedě – aktivovat a relaxovat. Vyzkoušíte si cvičení s míčkem mezi koleny a dřepy s aktivovaným pánevním dnem.

Video – 1. díl: Cvičení svalů pánevního dna I. – cvičení vleže

zdroj: YouTube

Video – 2. díl: Cvičení svalů pánevního dna II. – cvičení vsedě a ve stoji

zdroj: YouTube

Relaxace

Správná relaxace může pomoci lépe zvládat únavu, která často RS provází. Díky schopnosti relaxovat se přetížené svaly lépe zregenerují, mohou lépe fungovat a méně se unaví. Celková relaxace by měla trvat alespoň 20 minut, ale můžete relaxovat i déle.

Video – 3. díl: Relaxace

zdroj: YouTube

Leták s tímto cvičením ke stažení ZDE

Cvičení po jízdě autem

Pokud jezdíte autem často, zejména když se jedná o delší cesty, je vhodné zařazovat pravidelné přestávky v jízdě a trochu své tělo protáhnout. Při každodenní nebo delší cestě autem můžeme cítit zvýšené napětí ve svalech nohou a také únavu svalů, zad, krku a paží. Krátké cvičební přestávky při jízdě nám pomohou předcházet bolestem a zkrácení svalů. V tomto videu se naučíte uvolňovat ramena, protahovat trup nebo uvolnit ruce, nohy a nárty.

Video – 4. díl: Cvičení po jízdě autem

zdroj: YouTube

Cvičení při sedavém zaměstnání

Při sedavém zaměstnání si můžeme zacvičit přímo v kanceláři u pracovního stolu. Jelikož trávíme v práci velkou část dne, nezbývá nám pak už tolik času na cvičení doma. Využijme proto příležitost zacvičit si přímo v práci. Pravidelné protažení nám pomůže uvolnit svaly, nabrat novou energii a opět se soustředit na důležité pracovní úkony. Několikrát denně se krátce protáhněte a budete se cítit mnohem lépe. Protažení těla je u sedavého zaměstnání velmi důležité.

Video – 5. díl: Cvičení při sedavém zaměstnání

zdroj: YouTube

Leták s tímto cvičením ke stažení ZDE

Roztroušená skleróza pohledem urologa

S urologickými a sexuálními obtížemi se během svého onemocnění setká téměř sto procent pacientů s roztroušenou sklerózou (RS). Jak je poznat a jak zmírnit symptomy, to se dozvíte v tomto videu. Pokud mají pacienti s RS urologické nebo sexuální obtíže, měli by se určitě obrátit na specializované urologické pracoviště. Výhodou je, když se jedná přímo o pracoviště spolupracující s RS centrem.

Video – 6. díl: Roztroušená skleróza pohledem urologa

zdroj: YouTube

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Kroměřížsku havaroval linkový autobus: 9 zraněných, na místě vrtulník

25.06.2019 20:14 Aktualizováno V Morkovicích-Slížanech na Kroměřížsku se dnes odpoledne srazil linkový autobus s nákladním vozem.…

Potraviny zdražují. Za co si připlatíme v létě nejvíc?

25.06.2019 16:25 Aktualizováno Podle dat Českého statistické úřadu (ČSÚ) došlo v květnu k zvýšení spotřebitelských cen z dubnových…

Soud v druhé kauze Dbalého finišuje. Žalobce navrhl tvrdý trest

25.06.2019 16:12 Státní zástupce Zdeněk Matula požaduje pro exředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého devět…

Hitlerovy projevy? Vydavatelé knihy jsou definitivně zproštěni obžaloby

25.06.2019 16:06 Aktualizováno Vydavatelé projevů nacistického diktátora Adolfa Hitlera jsou definitivně zproštěni obžaloby.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama