ČNB vystavuje na Hradě unikátní stomilionovou minci

Druhou největší zlatou minci na světě dnes na Pražském hradě představila Česká národní banka. Nechala ji vyrobit jako symbol oslav 100. výročí vzniku československé koruny. Od pátku minci v nominální hodnotě 100 milionů korun uvidí návštěvníci výstavy v Císařské konírně. Zlatá mince s hmotností 130 kilogramů je ozdobou výstavy, která stoletý vývoj československých a českých platidel představuje.

Přidejte svůj názor

Praha
doporučujeme

ČNB připravila ke 100. výročí vzniku československé měny, které připadá na konec února, mnoho akcí včetně emise první pamětní bankovky. Ústředním bodem oslav je výstava na Hradě.

"Na výstavě je celá řada významných záležitostí, které souvisí s těmi sto lety bohaté a někdy dramatické historie československé a české měny, která odráží bouřlivý vývoj historický, ekonomický a politický, ale také je odrazem vývoje českého výtvarného umění, specificky toho, které se uplatňuje při vzniku platidel," řekl novinářům guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Hlavní atrakcí výstavy je obří zlatá mince. "Je to událost, kterou jsme chtěli vzdát hold zakladatelům československé a české koruny a vytvořit určitý pomník pro českou korunu k tomuto krásnému výročí," řekl Rusnok.

Druhou významnou položkou výstavy je první pamětní bankovka vydaná ČNB. Má nominální hodnotu 100 korun a název Budování československé měny. Je na ní vyobrazen Alois Rašín, budova ČNB v Praze a některé další objekty spojené s československou měnou. Bankovku navrhla Eva Hašková, vychází v počtu 20.000 kusů a zájemci si ji mohou objednat. Obří zlatá mince podle ČNB bude neprodejná a po výstavě skončí v trezoru.

Mince je největší a nejdražší mincí, kterou kdy centrální banka vydala. Vznikala v jablonecké mincovně a částečně v zahraničí podle návrhu Vladimíra Oppla, který komise vybrala ze 14 přihlášených návrhů. Autor na lícní straně zdůraznil zrod československé měny kolkem z roku 1919, současnost prezentuje logo ČNB. Dominantou rubové stany návrhu je monumentální český lev a motiv nejznámější československé mince z roku 1922.

"Vznik československé koruny v žádném případě nebyl jednoduchou záležitostí. To je vidět i z toho, že 28. října 1918 vznikla Československá republika, ale teprve až 25. února ve 24:00 vznikla československá měna," řekl jeden z kurátorů výstavy a archivář ČNB Jakub Kunert.

Výstava v Císařské konírně potrvá do konce dubna a návštěvníci na ní uvidí platidla i nejvýznamnější realizované a nerealizované výtvarné návrhy od renomovaných umělců za posledních sto let. Návštěvníci zhlédnou mimo jiné návrhy Alfonse Muchy z let 1918 a 1919 a budou je moci porovnat s jeho tvorbou ve druhé polovině 20. let minulého století. Také se seznámí s dílem dalších osobností české a slovenské grafiky, jako byli Max Švabinský, Cyril Bouda, Karel Svolinský, Albín Brunovský nebo Oldřich Kulhánek. Pořadatelé upozorňují, že kapacita výstavního sálu je 60 lidí, návštěvníci se mají připravit na případné čekání.

Stomilionová mince má průměr 53,5 centimetru. Větší je na světě jen australská mince z roku 2011 s průměrem 78 centimetrů a hmotností přes tunu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stát opět nabízí k prodeji zámek v Načeradci, bude už šestá dražba

20.04.2019 10:13 Stát opět nabízí k prodeji zámek v Načeradci na Benešovsku. V předchozích dražbách se nepodařilo…

Ve skalách za Prahou stále hoří, hašení potrvá do odpoledne

20.04.2019 10:08 Hašení lesního požáru u Libčic nad Vltavou u Prahy potrvá zřejmě do odpoledne. Oheň, který začal…

Na Jesenicku běsní požár. Hala naplněná lnem se hroutí

20.04.2019 09:59 Požár dnes ráno zachvátil halu s uskladněným lnem v obci Uhelná-Horní Fořt na Jesenicku.

Brněnská muzejní noc 2019? Letošní jubilejní už v květnu

19.04.2019 21:06 Letos si atmosféru nočního města plného kultury užijí nejen Brňané, ale i obyvatelé dalších…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama