Česko přitvrzuje vůči potravinám z Polska: Dovážené hovězí kontrolují hlídky na hranicích

V Královéhradeckém kraji dnes začaly intenzivní kontroly zaměřené na veterinární zboží dovážené do ČR z Polska. Soustředí se na hlavní tahy u hranic a budou zřejmě celý týden. Akce, na které se podílejí policisté, celníci, hygienici a veterináři, souvisí s kauzou problémového polského hovězího masa.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Hovězí maso
doporučujeme

"Společné intenzivní kontroly nákladních vozidel přepravující potraviny u hranic s Polskem budou probíhat určitě tento týden, dál se uvidí. Úkolem policie je vytipování míst, zastavování vozidel, kontrola dokladů řidičů a podobně," sdělil mluvčí krajské policie Jan Čížkovský.

V souvislosti se zásilkami podléhajícími veterinárnímu zákonu celníci v Královéhradeckém kraji kontrolují, zda jsou zásilky nahlášené Státní veterinární správě. Povinnost nahlásit zásilku podléhající veterinárnímu zákonu do systému Státní veterinární správy má příjemce v ČR 24 hodin před dodáním zásilky.

"Přes operační centrum máme do jejich databází přístup. Když při kontrole zjistíme že to nahlášené není, dáváme podnět státní veterinární správě," řekla ČTK mluvčí hradeckého celního ředitelství Jitka Fajstavrová.

Veterináři pak odebrané vzorky prověří na to, zda nebyla zvířata léčena antibiotiky, zda maso vypadá v pořádku a také na výskyt salmonely.

Na hraničním přechodu Dolní Lipka na Orlickoústecku dnes dvě hlídky celníků, policistů a lidí z veterinární správy kontrolují dovoz potravin z Polska. Kontroly začali dělat kvůli kauze týkající se hovězího masa z polské farmy. ČTK to řekl ředitel Krajské veterinární správy Pardubického kraje Josef Boháč. "Kontrolují kamiony z Polska, jestli v nich je hovězí maso. Hlídky odeberou vzorek masa, zkontrolují doklady, když jsou v pořádku, propustíme je dál," řekl.

Výsledky testů budou známé zhruba do dvou dnů. Veterinární správa je zveřejní v souhrnné zprávě do tří dnů, řekl Boháč. Dneškem kontroly nekončí. "Tato akce by měla trvat ještě několik dnů," řekl mluvčí Celní správy pro Pardubický kraj Václav Kánský.

Na Polsko, které patří k předním vývozcům hovězího, se v posledních dnech obrací pozornost kvůli porážkám nemocných krav a obchodování s jejich masem. Z problematických polských jatek, na nichž se porážely nemocné krávy, se v Česku víc než sto kilogramů dostalo ke spotřebitelům, včetně restaurací. Kontroly dováženého masa začaly dnes ještě v Královéhradeckém, Libereckém a Moravskoslezském kraji.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Propaganda, předlistopadová Česká televize, Moravec je prý špína... Na…

14.11.2019 23:14 Aktualizováno Fokus Václava Moravce vyvolal českém internetu bouřlivé reakce. V pořadu vystoupili slovenská…

Zajímavý průzkum. Koho by Češi chtěli za příštího prezidenta?

14.11.2019 17:33 Mezi nejpopulárnější potenciální kandidáty na prezidenta patří podle průzkumu agentury STEM/MARK…

Odposlechy Béma a Janouška jdou k soudu, říkali si Kolibříku a Mazánku

14.11.2019 17:27 Aktualizováno Státní zástupce dnes podal obžalobu v kauze vynesení odposlechů bývalého pražského primátora Pavla…

Komunismus versus demokracie: Je polistopadový režim lepší? Toto říkají…

14.11.2019 16:17 Zhruba dvě třetiny Čechů pokládají režim po listopadu 1989 za lepší než předlistopadový. Za mnohem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama