Přistálo vám na talíři hovězí maso z Polska? Poradíme, jak to zjistit

Pokud jste milovníky hovězího masa, existuje šance, byť pramalá, že vám na stole přistálo i maso ze závadných polských chovů. Ačkoliv by maso samo o sobě závadné být nemělo, můžete si ověřit, jestli jste dodávce 300 kilogramů masa vyhnuli či nikoliv.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Hovězí maso
doporučujeme

České ministerstvo zemědělství na webu zveřejnilo seznam odpovědí na nejčastější otázky v kauze závadného masa. Jednou z odpovědí je i návod, jak zjistit, jestli jste závadné maso snědli.

Maso z dnes už uzavřených jatek lze poznat lehce, identifikační číslo provozovatele je totiž PL 14160202 WE. Problém je v tom, že číslo nemusí být uvedeno na štítku na baleném mase.

"Provozovatel se může rozhodnout, že pro označování hovězího masa použije systém šarží. Šarže může být tvořena masem ze zvířat poražených až na 3 jatkách," vysvětlilo ministerstvo.

Původ masa si ověřit ještě jedním způsobem, stačí přejít na stránky hovezimaso.cz nebo na stránky ministerstva zemědělství a zde zadat číslo zvířete, které je uvedeno na etiketě. Obratem se dozvíte, kdy a kde bylo zvíře poraženo. 

Přesto se veřejnost podle ministerstva nemusí masa obávat. Žádný z testů totiž neprokázal zdravotní nebezpečí. Závadné maso se tak pravděpodobně nedostalo na český trh.

Na území Česka se dostalo 300 kilogramů masa, z toho 135 kilogramů bylo prodáno zákazníkům v řeznictví nebo v restauraci. Pokud se obáváte druhé varianty, tedy že jste jej mohli snít při obědě nebo večeři v některém ze stravovacích zařízení, na danou restauraci se obraťte s dotazem. 

"Všichni příjemci masa, které polské úřady nařídily stáhnout z trhu, byli Státní veterinární správou informováni, že se v jejich provozovně takové maso vyskytovalo. V době kontroly bylo již veškeré maso spotřebováno. Provozovatel restaurace by vám měl být schopen na váš dotaz odpovědět," uvedlo ministerstvo.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrdina z FN Ostrava: Otec při střelbě chránil dceru, škola vyhlásila…

14.12.2019 19:14 Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý…

Záludná rakovina jater. Patříte do rizikové skupiny?

14.12.2019 18:08 Pacienti po transplantaci s léky na potlačení imunity mají vyšší riziko nádorů. Nádory jater jsou…

V deseti obcích se opakují volby, velký zájem hlásí Strakonice

14.12.2019 17:03 Lidé v deseti obcích dnes rozhodují o složení obecních zastupitelstev. Volební účast byla rozdílná,…

Poplach v Sedlčanech: Hoří skládka elektroodpadu, dorazila i chemická…

14.12.2019 16:32 V Sedlčanech na Příbramsku hoří skládka elektroodpadu. Požár vypukl kolem 13:00, hasiči vyhlásili…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama