Virus chřipky kosí Čechy. Roste počet mrtvých, několik pacientů v kritickém stavu

Na následky chřipky zemřelo v Jihočeském kraji pět starších lidí. Primárně se ale léčili s jiným základním onemocněním. ČTK to řekla Jitka Luňáčková z českobudějovické krajské hygienické stanice. Momentálně v kraji připadá 1509 případů respiračních a chřipkových onemocnění na 100.000 lidí, což je o 3,8 procenta méně než před týdnem. Přesto v kraji pokračuje chřipková epidemie.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Zdravotnictví
doporučujeme

"Jednalo se o osoby ve věku nad 60 let. Byli to tři muži a dvě ženy se základním onemocněním komplikovaným zánětem plic nebo sekundární bakteriální infekcí," uvedla k úmrtím Luňáčková. Dodala, že tři pacienti zemřeli na Českobudějovicku, jeden v Jindřichově Hradci a jeden v Písku. Hygienici v kraji evidují sedm případů závažného průběhu chřipkového onemocnění.

Nemocnost výrazně poklesla na Českobudějovicku a Českokrumlovsku. "Je to dáno tím, že v těchto okresech byly jarní prázdniny," uvedla. Počet pacientů se snížil ve všech věkových kategoriích v kraji s výjimkou skupiny od 25 do 59 let, kde nepatrně vzrostl. Nejvíc nemocných zůstává mezi dětmi do pěti let.

Kvůli chřipkovým onemocněním nesmí návštěvy do nemocnic v Českých Budějovicích, Jindřichově Hradci a Táboře. Ode dneška je ze stejného důvodu nově navíc uzavřeno sociální zařízení Diakonie na Písecku.

V Jihomoravském kraji vzrostl za poslední týden počet nemocných v chřipkové epidemii. Mezi 1,2 milionem obyvatel je kolem 24.500 nemocných, před týdnem jich bylo asi o 1500 méně. Na 100.000 obyvatel připadá 2034 nemocných, před týdnem to bylo 1918 pacientů. Nejvyšší nárůst je u lidí v produktivním věku, u seniorů a u předškolních dětí. "Nemocnost však zatím nedosahuje nejvyšších hodnot zaznamenaných v uplynulých sezonách," upozornila vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

Podle ní se však o 95 procent oproti minulému týdnu zvýšil počet případů s chřipkou. Před týdnem jich bylo přes 100 na 100.000 obyvatel, nyní je to tedy kolem 200 lidí s chřipkou na 100.000 obyvatel. Zbytek lidí má akutní respirační nemoci jako nachlazení, rýmu, kašel nebo záněty horních cest dýchacích.

Vysoká nemocnost je ve všech okresech kraje. "Nejvyšší je v Brně, kde dosahuje 2218 nemocných na 100.000 obyvatel," uvedla Ciupek. Kvůli tomu nemocnice zakazují návštěvy. Od soboty nebudou v Kyjově přístupná lůžková oddělení, uvedl mluvčí nemocnice Filip Zdražil. Od pondělí zakáže návštěvy v celém areálu i hodonínská nemocnice, řekla ČTK náměstkyně Věra Dostálová.

Už týden trvají zákazy návštěv ve Fakultní nemocnici Brno a Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně. "Máme šest pacientů s chřipkou. Všichni jsou ve vážném stavu, čtyři dokonce v kritickém," uvedla mluvčí nemocnice Petra Veselá.

V Královéhradeckém kraji vypukla epidemie chřipky a akutních respiračních infekcí. Počet nemocných se tento týden v kraji zvýšil o dvě procenta na 1545 případů na 100.000 obyvatel. Hygienici k dnešku evidovali 18 případů klinicky závažného onemocnění chřipkou, z toho tři lidé zemřeli. 

"Současnou situaci hodnotíme jako plošnou epidemii akutních respiračních onemocnění smíšeného nechřipkového a chřipkového původu," uvedli hygienici. Nejvyšší nemocnost byla v uplynulém týdnu na Rychnovsku. Nejméně nemocných bylo hlášeno z Trutnovska, kde tento týden měli školáci jarní prázdniny.

Většina nemocnic v Královéhradeckém kraji kvůli chřipce do odvolání zakázala návštěvy u pacientů. Výjimkou je nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem, kde zatím situaci hodnotí pod hranicí epidemie. Dnes návštěvy zakázala nemocnice Náchod, před ní tak učinily nemocnice v Jičíně, Trutnově, Rychnově nad Kněžnou a Hradci Králové.

Hygienici v Moravskoslezském kraji zaznamenali v uplynulém týdnu dvě úmrtí na chřipku. Nemocnost ale mírně klesla. Na 100.000 obyvatel nyní připadá 1851 nemocných. Proti minulému týdnu je to méně o zhruba 2,5 procenta. 

"V tomto týdnu došlo k nárůstu závažných případů chřipky vyžadujících léčbu na jednotkách intenzivní péče či ARO," uvedla krajská hygienička Helena Šebáková. V uplynulém týdnu tak hygienici v regionu evidují deset závažných případů chřipky, z toho dvě úmrtí. "Jednalo se o osoby ve věku 47 až 74 let s řadou chronických onemocnění," řekla Šebáková o všech deseti závažných případech.

Hygienici rovněž zaznamenali nárůst počtů onemocnění ve věkové skupině 25 až 59 let, kde nemocnost stoupla o 22,6 procenta a činila 1298 onemocnění na 100.000 obyvatel. Podobný nárůst evidují i u lidí starších 60 let.

Naopak ve věkových skupinách do 24 let hygienici zaznamenali pokles od 12,6 do 20,6 procent. Nejvíce lidé stále stonají na Opavsku, kde na 100.000 obyvatel připadá 3807 nemocných na 100.000 obyvatel. Počty nemocných ale rostou třeba i na Novojičínsku, naopak pokles je právě na Ostravsku, kde jsou jarní prázdniny.

Loading...
Vstupte do diskuze (17)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Matějská pouť nabídne víc zábavy než loni, novinkou bude atrakce King

20.02.2020 16:42 Matějská pouť, která letos začne 22. února, nabídne na pražském Výstavišti 115 atrakcí, o 15 více…

První letošní případ spalniček na Karvinsku. Hygienici nabádají k…

20.02.2020 13:26 Moravskoslezští hygienici v tomto týdnu zaznamenali letošní první případ spalniček. Vysoce infekční…

Požár v Teplicích. Hasiči z domu evakuovali 14 lidí

20.02.2020 10:11 Aktualizováno Hasiči zasahovali dnes ráno u požáru bytu v ulici Československých dobrovolců v Teplicích. Z domu,…

Zemřela žena, která v Plzni skočila z okna za dcerou. Případ řeší policie

20.02.2020 10:08 Osmatřicetiletá žena, která ve středu ráno skočila z okna za dcerou, zemřela v nemocnici. Dívka je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama