21. srpen 1993. Den, kdy se v Česku objevilo UFO

Pozorování údajných mimozemských objektů není jen výsadou záhadologů a konspirátorů ve Spojených státech. I Česká republika zažila několik událostí, které dosud nejsou uspokojivě vysvětleny. Ta pravděpodobně největší se odehrála 21., resp. 22. srpna roku 1993.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

První údajné pozorování létajících talířů v Česku se datuje o několik let dříve, ten nejzáhadnější a nejvýznamnější případ se ale objevil v létě roku 1993. Především proto, že neznámý objekt pozorovali lidé po celé republice. A nebylo jich málo.

Vše začalo 21. srpna mezi obcemi Telecí a Borová na Svitavsku. Jeden ze svědků tehdy spatřil nad silnicí neobvyklý předmět. Podle dostupných pramenů měl být velký asi 70cm na délku a necelého půl metru na výšku. 

Tvarem měl připomínat doutník a poté, co se nějakou dobu nehybně vznášel na vozovkou, odlevitoval nad nedalekou louku a poté zmizel. Co to bylo dodnes nikdo neví, z výpovědi svědka si lze odnést pouze to, že předmět byl barevný a jeho pes v jeho blízkosti hystericky štěkal.

Předměty podobného tvaru se objevily i druhý den, a to hned na několika místech v Čechách i na Moravě. Podle svědků šlo opět o barevné předměty doutníkového tvaru, které se podobně jako v prvním případě vznášely nad zemí a poté odletěly.

Ještě ten večer se na obloze objevil další úkaz, který tentokrát pozorovali jak obyvatelé jižní části Moravy, tak i Šumavy. Tentokrát mělo jít o objekt ve tvaru trojúhelníku osázeném světly. 

I tento předmět byl nehlučný a levitoval ve vzduchu, načež opět odletěl pryč. Vystřídal jej oválný předmět připomínající létající talíř, i ten ale po chvíli zmizel.

Projekt záře, který podrobněji zkoumal svědectví obyvatel, zjistil, že na obloze byly ve skutečnosti objekty tři. Poté, co objekty zmizely z dohledu jihomoravských a šumavských obyvatel, objevily se v jižních Čechách. I zde je měly možnost pozorovat desítky lidí, nad jejichž hlavami se objekty vznášely ve výšce několika stovek metrů. 

Poté zmizely nadobro. O co přesně se jednalo dodnes nikdo nevysvětlil. Zatímco záhadologové a ufologové mají vcelku jasno, odborná veřejnost na událostech neshledává nic mimozemského. Pravděpodobně mají tato pozorování nějaké vědecké vysvětlení, přesto se 21. a 22. srpen roku 1993 zapsaly do historie jako dny, kdy bylo v Česku v nejmasovějším měřítku pozorováno UFO.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vandal řádil v Ostravě: Barvou postříkal Památník Rudé armády, přidal i…

23.10.2019 18:36 Aktualizováno V Komenského sadech v Ostravě neznámý vandal poničil červenou barvou Památník Rudé armády, u něhož…

Výbuch zdemoloval penzion na Břeclavsku, jeden ze zraněných je těžce…

23.10.2019 16:39 Aktualizováno Dva muži, pravděpodobně otec a syn, se dnes zranili při výbuchu v penzionu a vinařství v Perné na…

Propuštěná vražedkyně Janáková opět zatčena, čelí novému obvinění

23.10.2019 16:38 Aktualizováno Policie v úterý v Lomnici nad Popelkou na Semilsku zatkla vražedkyni Petru Janákovou, která byla…

Devátá dražba byla úspěšná. Stát prodal zámek v Načeradci

23.10.2019 13:26 Stát po řadě neúspěšných dražeb našel kupce pro zámek v Načeradci na Benešovsku. Dnešní, v pořadí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama