21. srpen 1993. Den, kdy se v Česku objevilo UFO

Pozorování údajných mimozemských objektů není jen výsadou záhadologů a konspirátorů ve Spojených státech. I Česká republika zažila několik událostí, které dosud nejsou uspokojivě vysvětleny. Ta pravděpodobně největší se odehrála 21., resp. 22. srpna roku 1993.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto

První údajné pozorování létajících talířů v Česku se datuje o několik let dříve, ten nejzáhadnější a nejvýznamnější případ se ale objevil v létě roku 1993. Především proto, že neznámý objekt pozorovali lidé po celé republice. A nebylo jich málo.

Vše začalo 21. srpna mezi obcemi Telecí a Borová na Svitavsku. Jeden ze svědků tehdy spatřil nad silnicí neobvyklý předmět. Podle dostupných pramenů měl být velký asi 70cm na délku a necelého půl metru na výšku. 

Tvarem měl připomínat doutník a poté, co se nějakou dobu nehybně vznášel na vozovkou, odlevitoval nad nedalekou louku a poté zmizel. Co to bylo dodnes nikdo neví, z výpovědi svědka si lze odnést pouze to, že předmět byl barevný a jeho pes v jeho blízkosti hystericky štěkal.

Předměty podobného tvaru se objevily i druhý den, a to hned na několika místech v Čechách i na Moravě. Podle svědků šlo opět o barevné předměty doutníkového tvaru, které se podobně jako v prvním případě vznášely nad zemí a poté odletěly.

Ještě ten večer se na obloze objevil další úkaz, který tentokrát pozorovali jak obyvatelé jižní části Moravy, tak i Šumavy. Tentokrát mělo jít o objekt ve tvaru trojúhelníku osázeném světly. 

I tento předmět byl nehlučný a levitoval ve vzduchu, načež opět odletěl pryč. Vystřídal jej oválný předmět připomínající létající talíř, i ten ale po chvíli zmizel.

Projekt záře, který podrobněji zkoumal svědectví obyvatel, zjistil, že na obloze byly ve skutečnosti objekty tři. Poté, co objekty zmizely z dohledu jihomoravských a šumavských obyvatel, objevily se v jižních Čechách. I zde je měly možnost pozorovat desítky lidí, nad jejichž hlavami se objekty vznášely ve výšce několika stovek metrů. 

Poté zmizely nadobro. O co přesně se jednalo dodnes nikdo nevysvětlil. Zatímco záhadologové a ufologové mají vcelku jasno, odborná veřejnost na událostech neshledává nic mimozemského. Pravděpodobně mají tato pozorování nějaké vědecké vysvětlení, přesto se 21. a 22. srpen roku 1993 zapsaly do historie jako dny, kdy bylo v Česku v nejmasovějším měřítku pozorováno UFO.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tak dobře jsme se ještě neměli. Ekonomickou situaci kladně hodnotí nejvíce…

21.02.2019 18:23 Současnou ekonomickou situaci ČR hodnotí kladně 52 procent Čechů. Je to nejvyšší podíl od roku 1999…

Na Kuciaka se vzpomínalo i v Česku. V Praze a Brně se sešly stovky lidí

21.02.2019 18:17 Aktualizováno Zhruba 500 lidí se dnes vpodvečer sešlo na pražském Václavském náměstí k tichému uctění památky…

Polské maso se salmonelou šlo i do škol a nemocnic, Makro zachytilo…

21.02.2019 17:58 Aktualizováno Polské maso ze šarže s výskytem bakterií salmonely směřovalo z valašskomeziříčské společnosti MP…

Nenávistné komentáře k fotce prvňáků? V kauze padlo už třetí obvinění

21.02.2019 16:58 Za nenávistné komentáře, které se na podzim 2017 objevily na sociálních sítích pod fotografií…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama