Topíte se v dluzích? Exekuce zřejmě doznají velkých změn. Toto se chystá

Exekutorská komora ČR chce usnadnit zastavování exekucí, zlevnit doručování dlužníkům, zjednodušit srážky ze mzdy či motivovat věřitele k rychlému podávání exekučních návrhů, aby zbytečně nenarůstala příslušenství pohledávek. Nadále trvá na zavedení místní příslušnosti exekutorů. Zástupci stavovské organizace to uvedli na dnešní tiskové konferenci. Zároveň přivítali, že Legislativní rada vlády minulý týden přerušila projednávání novely exekučního řádu, kterou připravilo ministerstvo spravedlnosti.

Přidejte svůj názor

Exekuce, ilustrační fotografie
doporučujeme

Komora chce nyní podle svého prezidenta Vladimíra Plášila s ministerstvem "spolupracovat na přípravě solidního občanského soudního řádu a exekučního řádu tak, aby nemusely být v nejbližších letech novelizovány". Své vize dnes představila novinářům, s ministerstvem je prozatím nekonzultovala.

Organizace chce mimo jiné zlevnit doručování písemností v exekučním řízení, a to rozšířením využití datových schránek či tím, že by se "chronickým nepřebíračům" písemností doručovalo vyvěšením na nově zřízenou centrální úřední desku.

Komora usiluje také o zákonnou možnost zastavit exekuce v předem definovaných případech. Upozorňuje totiž na to, že nyní jsou v ČR vedeny stovky tisíc exekucí, které jsou zcela marné a které přitom formálně zastavit nejde. Dále chce zjednodušit srážky ze mzdy, a to mimo jiné zrušením přednostních pohledávek s výjimkou výživného.

Podle novely exekučního řádu připravené za bývalého ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) by dlužníci, kteří čelí více exekucím, měli do budoucna jen jednoho exekutora. Ministerstvo tak hodlá řešit problém vícečetných exekucí, protože podle něj není udržitelné, aby vůči jednomu dlužníkovi působilo několik exekutorů. Slučováním exekucí chce snížit administrativu i náklady.

Exekuční komora zamýšlené povinné spojování exekucí kritizuje jakožto největší slabinu novely. Podle Plášila by představovalo obrovskou zátěž pro dlužníky, věřitele, soudy i exekutory. "Dlužník, který bydlí v Opavě, by mohl mít to 'štěstí', že by jeho první exekuční řízení zahajoval exekutor v Chebu. Dlužník by musel být na věčné časy smířen s tím, že tento exekutor povede všechna jeho exekuční řízení namísto toho, aby je vedl někdo z okolí jeho bydliště," podotkl.

Komora dlouhodobě prosazuje zavedení místní příslušnosti, což by znamenalo, že exekutora už by si libovolně nevybíral věřitel. "Exekutor má být nezávislý a nestranný a v tržním prostředí takovým být nemůže," řekla členka prezidia komory Jitka Wolfová. "Bohužel jsme ve společnosti, kde zavedení protikorupčního prostředí je velmi těžké," doplnila.

Teritorialitu chce zavést poslanecká novela Pirátů, kterou však nepodpořila vláda. Podle ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) by místní příslušnost mohla celkově ohrozit vymáhání pohledávek v ČR - velké exekutorské úřady by prý najednou přišly o řadu činností a naopak ty malé by nebyly schopny činnost zajišťovat. Kabinet argumentuje také obavou z nadměrného zatížení soudů.

Komora připouští, že sice nejsou obsazeny všechny exekutorské úřady, při navrhované krajské - nikoliv okresní - příslušnosti by to však podle ní nevadilo. "Není pravda, že na změnu je připravených deset nebo patnáct úřadů a ostatní jsou pitomci," poznamenala Wolfová.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mela na Václaváku: Okamurovci demonstrují proti EU, oponenti nasadili …

25.04.2019 17:41 Aktualizováno Stovky lidí se dnes odpoledne sešly na pražském Václavském náměstí kvůli demonstraci sněmovního…

loading...

Konec omezení prodeje o svátcích? Může na něj přistoupit Senát

25.04.2019 17:00 Senát možná doporučí zrušit zákon, podle něhož musí mít velké obchody o vybraných státních svátcích…

Policie uzavřela centrum Českého Těšína, našly se podezřelé předměty

25.04.2019 16:48 Nález dvou podezřelých předmětů dnes zhruba na tři hodiny uzavřel značnou část centra Českého…

Zítřejší déšť pokryje auta pískem ze Sahary. Jak se ho nejlépe zbavit?

25.04.2019 15:45 Současné slunečné počasí možná mnohé tuzemské řidiče svádí k návštěvě automyčky, pravdou však je,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama