Muž z Německa se pokusil zavraždit Češku, soud mu zpřísnil trest

Nejvyšší soud (NS) dnes zpřísnil mladíkovi z Německa trest za pokus o vraždu Češky z osmi na devět let vězení. Pětadvacetiletý Nils Antonio Matias Tesoura v Litvínově pobodal svou bývalou partnerku. Justice mu vyměřila trest pod hranicí sazby, která činila 12 let. NS kauzu řešil z podnětu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který podal dovolání.

Zbraně
doporučujeme

Tesoura byl nejprve obžalovaný z pokusu o vraždu, Krajský soud v Ústí nad Labem mu však vyměřil pět let vězení za pokus o zabití spáchaný v důsledku předchozího zavrženíhodného ženina chování. Němec partnerku finančně podporoval, tvrdila mu, že je otcem jejího dítěte. Pak ale kontakty přerušila.

Vrchní soud v Praze čin překvalifikoval na pokus o vraždu a vyměřil osmiletý trest. Jeho snížení pod sazbu zdůvodnil specifickými okolnostmi - žena vědomě zneužívala silnou citovou náklonnost partnera. Mužovy ovládací schopnosti byly i s ohledem na jeho osobnostní strukturu podstatně snížené.

Podle žalobců ale okolnosti nijak výrazně nevybočují z obvyklých scénářů násilných trestných činů mezi partnery. Vztahy mezi lidmi jsou často komplikované, ne zcela symetrické v citové i hospodářské rovině, výjimečné nejsou ani pochybnosti stran otcovství dítěte. "Zásadně je ovšem nutné odmítnout akceptaci 'řešení' takových neshod či problémů jakoukoli násilnou cestou, tím spíše potom plánovanou vraždou, a to i ve formě mimořádného zvýhodnění pachatele ve výroku o trestu," napsali žalobci.

Podle NS je možné snížit trest pod sazbu. Soudce Ivo Kouřil poukázal hlavně na duševní poruchu, která se u mladíka vzhledem k předchozím okolnostem vyvinula a ovlivnila jej při činu. Přesto ale NS trest o rok zpřísnil.

Tesoura zaútočil na ženu 17. prosince 2016. Poté, co vystoupili z autobusu v Podkrušnohorské ulici, ji muž napadl nožem. Zasadil jí 18 ran. Vražda podle obžaloby nebyla dokonána pouze proto, že útočníka vyrušili lidé z projíždějícího taxi. Podle obžaloby Tesoura vraždu plánoval, ženu v den útoku sledoval a zaútočil při nejvhodnější příležitosti.

Po činu utekl do Německa. Následující den se sám přihlásil na policii v Saské Kamenici. Dnes vyjádřil lítost nad svým činem. "Bylo to zřetězení nešťastných událostí, způsobené jednak špatným jednáním mým, jednak špatným jednáním poškozené. Hodně jsem investoval finančně i emocionálně a nakonec jsem byl pouze využíván a tlačen," řekl Tesoura.

"Bereme, že vám je to líto, ale sám jste si vědom toho, že následky nést musíte. Uložili jsme trest o tři roky menší, než by zákon vyžadoval," uzavřel soudce Kouřil.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku se znovu objevila ptačí chřipka, měly ji labutě

21.01.2021 18:00 V Česku se po necelém roce znovu objevila ptačí chřipka. Zatím je potvrzená u dvou uhynulých labutí…

Loni do půlky prosince zemřelo o 14 procent více lidí než obvykle

21.01.2021 13:08 Za prvních 50 týdnů loňského roku zemřelo v Česku o 14 procent více lidí, než je průměr za stejné…

Jídlo si z restaurací nyní objednává 62 procent Čechů

21.01.2021 12:41 Jídlo z restaurací si nyní podle nového průzkumu společnosti Up Česká republika objednává 62…

OBRAZEM: V Praze se slavil konec Donalda Trumpa v Bílém domě

20.01.2021 21:00 Aktuální politické dění ve Spojených státech amerických rezonuje také v Česku. V centru Prahy se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama