Zadeh vyváděl u soudu. Komedie, brněnská justiční mafie, zaznělo v závěrečné řeči

Obžalovaný íránský podnikatel s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh dnes u městského soudu v Brně označil trestní řízení ve své vedlejší kauze za komedii. Zadeh u městského soudu čelí obžalobě z ovlivňování svědků ze své hlavní, daňové kauzy, kterou se zabývá krajský soud. Hlavní líčení dnes pokračuje Zadehovou závěrečnou řečí. Podnikatel už dříve obžalobu označil za nesmysl. Státní zástupce pro něj navrhl osmiletý trest.

Přidejte svůj názor

Soudy, ilustrační fotografie

Podle obžaloby Zadeh založil organizovanou skupinu k ovlivnění svědků ve vlastní prospěch ve své daňové kauze, spolu s ním je obžalováno dalších pět lidí. Obžalovaní se podle státního zastupitelství snažili, aby někteří svědci v trestní věci vedené u krajského soudu vypověděli nepravdivě v neprospěch obžaloby. Dalším cílem podle zastupitelství bylo to, aby byli křivě obviněni policisté, případně pracovníci justice.

Spolu se Zadehem před senátem městského soudu stojí Eva Halamková, advokáti Ondřej Kučera a Záviš Löffelmann, bývalý policista Jan Šebek a Martin Veselý. Všem vyjma Kučery, který je spolupracující obviněný, státní zástupce v závěrečné řeči navrhl nepodmíněný trest. Kučerovi navrhl podmínku.

Zadeh dnes ve své závěrečné řeči celé trestní řízení označil za komediální. Podle něj senát v čele s předsedou Michalem Kabelíkem, kradl informace z obhajoby, které dali k dispozici obžalobě. Podal proto k soudu žalobu. "Reflektuje to úroveň české justice, kdy soudci jsou vyšší kasta," řekl k tomu Zadeh. Soud označil za brněnskou justiční mafii.

V závěrečné řeči zpochybnil důkazy, které státní zastupitelství předložilo. Vyšetřující policisté jsou podle něj v jeho případě svědci, poškození i vyšetřovatelé, což není možné. Podle něj se také orgány činné v trestním řízení spojily, aby ukradly 150 milionů korun, které za něj jako kauci zaplatili blízcí a přátelé. Zadeh byl nejdříve ve vazbě kvůli daňové kauze, po složení kauce a jeho propuštění putoval o několik měsíců později znovu do vazby kvůli případu řešenému u městského soudu. Ve vazbě je teď asi 27 měsíců.

Městský soud obžalobu projednává od listopadu 2017, za tu dobu nařídil asi pět desítek jednacích dní. Vyslechl několik desítek svědků, přečetl listinné důkazy, přehrál odposlechy. Zadeh má závěrečnou řeč jako poslední z obžalovaných, všichni vyjma Kučery vinu popřeli. Termín hlavního líčení je vypsán i na čtvrtek, vynesení rozsudku se nepředpokládá.

Zadeha a dalších 14 lidí v hlavní kauze státní zastupitelství viní z daňových úniků. Jsou podezřelí, že šidili stát při dovozu pohonných hmot do Česka, celková škoda je 2,5 miliardy korun. Hlavní líčení u krajského soudu reálně začalo v březnu 2016, dosud bylo nařízeno přes 200 jednacích dní. Aktuálně jsou termíny hlavního líčení vypsány do konce června, soud stále vyslýchá svědky.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Klienty bank napadá další podvodná aplikace, nejvíc obětí je v Česku

18.02.2019 12:37 Kybernetičtí zločinci znovu zaútočili na klienty bank v Česku, prostřednictvím infikované aplikace…

Duka pojede do Vatikánu na summit o zneužívání, sešel se s oběťmi

18.02.2019 12:03 Větší otevřenost římskokatolické církve v ČR v případech sexuálního zneužívání ze strany duchovních…

Soud opět řeší železniční neštěstí ve Studénce, obžalovaní hned vznesli…

18.02.2019 11:51 Okresní soud v Novém Jičíně od dnešního dne opět projednává železniční neštěstí ve Studénce z roku…

Ve Filipovicích se zastavila lanovka, záchranáři evakuovali 60 lidí

16.02.2019 19:15 Ve skiparku Filipovice na Jesenicku se dnes odpoledne zastavila dvousedačková lanovka. Hasiči a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama