Zadeh vyváděl u soudu. Komedie, brněnská justiční mafie, zaznělo v závěrečné řeči

Obžalovaný íránský podnikatel s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh dnes u městského soudu v Brně označil trestní řízení ve své vedlejší kauze za komedii. Zadeh u městského soudu čelí obžalobě z ovlivňování svědků ze své hlavní, daňové kauzy, kterou se zabývá krajský soud. Hlavní líčení dnes pokračuje Zadehovou závěrečnou řečí. Podnikatel už dříve obžalobu označil za nesmysl. Státní zástupce pro něj navrhl osmiletý trest.

Přidejte svůj názor

Soudy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle obžaloby Zadeh založil organizovanou skupinu k ovlivnění svědků ve vlastní prospěch ve své daňové kauze, spolu s ním je obžalováno dalších pět lidí. Obžalovaní se podle státního zastupitelství snažili, aby někteří svědci v trestní věci vedené u krajského soudu vypověděli nepravdivě v neprospěch obžaloby. Dalším cílem podle zastupitelství bylo to, aby byli křivě obviněni policisté, případně pracovníci justice.

Spolu se Zadehem před senátem městského soudu stojí Eva Halamková, advokáti Ondřej Kučera a Záviš Löffelmann, bývalý policista Jan Šebek a Martin Veselý. Všem vyjma Kučery, který je spolupracující obviněný, státní zástupce v závěrečné řeči navrhl nepodmíněný trest. Kučerovi navrhl podmínku.

Zadeh dnes ve své závěrečné řeči celé trestní řízení označil za komediální. Podle něj senát v čele s předsedou Michalem Kabelíkem, kradl informace z obhajoby, které dali k dispozici obžalobě. Podal proto k soudu žalobu. "Reflektuje to úroveň české justice, kdy soudci jsou vyšší kasta," řekl k tomu Zadeh. Soud označil za brněnskou justiční mafii.

V závěrečné řeči zpochybnil důkazy, které státní zastupitelství předložilo. Vyšetřující policisté jsou podle něj v jeho případě svědci, poškození i vyšetřovatelé, což není možné. Podle něj se také orgány činné v trestním řízení spojily, aby ukradly 150 milionů korun, které za něj jako kauci zaplatili blízcí a přátelé. Zadeh byl nejdříve ve vazbě kvůli daňové kauze, po složení kauce a jeho propuštění putoval o několik měsíců později znovu do vazby kvůli případu řešenému u městského soudu. Ve vazbě je teď asi 27 měsíců.

Městský soud obžalobu projednává od listopadu 2017, za tu dobu nařídil asi pět desítek jednacích dní. Vyslechl několik desítek svědků, přečetl listinné důkazy, přehrál odposlechy. Zadeh má závěrečnou řeč jako poslední z obžalovaných, všichni vyjma Kučery vinu popřeli. Termín hlavního líčení je vypsán i na čtvrtek, vynesení rozsudku se nepředpokládá.

Zadeha a dalších 14 lidí v hlavní kauze státní zastupitelství viní z daňových úniků. Jsou podezřelí, že šidili stát při dovozu pohonných hmot do Česka, celková škoda je 2,5 miliardy korun. Hlavní líčení u krajského soudu reálně začalo v březnu 2016, dosud bylo nařízeno přes 200 jednacích dní. Aktuálně jsou termíny hlavního líčení vypsány do konce června, soud stále vyslýchá svědky.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čarodějnice se v Praze budou pálit, navzdory zvýšenému riziku požárů

26.04.2019 13:56 V hlavním městě se budou v úterý moci pálit čarodějnice i přes to, že je vyhlášen stav zvýšeného…

Spor státu s církví o kroměřížskou zahradu nekončí, arcibiskupství se…

26.04.2019 13:41 Spor mezi státem a církví ohledně vlastnictví kroměřížské Květné zahrady zapsané na seznamu…

Hrušínský se vysmál SPD: Hitlerovo a Pitomiovo Václavské náměstí, už se tu…

26.04.2019 13:35 Herec a principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský ostře odsoudil čtvrteční akci hnutí Svoboda a…

Soud řeší nenávistný komentář pod fotkou prvňáků. Jen kousavá poznámka,…

26.04.2019 13:35 Aktualizováno Teplický okresní soud v pondělí vynese rozsudek v případu nenávistných komentářů pod fotografií…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama