Temelín se chystá na odstávku prvního bloku, začne snižovat výkon reaktoru

Jaderná elektrárna Temelín se chystá na plánovanou odstávku prvního bloku, která začne 1. března. Důvodem je výměna paliva. Energetici vymění čtvrtinu paliva, odstávka potrvá dva měsíce. Dnes v noci začnou energetici snižovat výkon reaktoru. Při nižším výkonu lépe využijí energii, která zůstává v použitém palivu. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

Přidejte svůj názor

Jaderná elektrárna Temelín
doporučujeme

Energetici dnes v noci převedou první blok do provozu v takzvaném výkonovém efektu. Během něj postupně sníží výkon reaktoru až mírně pod 90 procent. "Do konce února budeme snižovat každý den výkon reaktoru o necelé procento," řekl Sviták.

Když má reaktor nižší výkon, lze dodatečně získat energii z některých použitých palivových souborů, a tím je co nejefektivněji využít. "Přechod na výkonový efekt ukazuje na bezporuchový provoz bloku v období od poslední odstávky pro výměnu paliva," uvedl ředitel elektrárny Jan Kruml.

První blok je v provozu od 1. března 2018. Kvůli výměně paliva ho energetici odstaví za necelé tři týdny. Druhý blok je na plném výkonu.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce kryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,66 terawatthodiny (TWh) elektřiny, byla to druhá nejvyšší výroba. Od začátku letošního roku vyrobil 2,26 TWh elektřiny.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čarodějnice se v Praze budou pálit, navzdory zvýšenému riziku požárů

26.04.2019 13:56 V hlavním městě se budou v úterý moci pálit čarodějnice i přes to, že je vyhlášen stav zvýšeného…

Spor státu s církví o kroměřížskou zahradu nekončí, arcibiskupství se…

26.04.2019 13:41 Spor mezi státem a církví ohledně vlastnictví kroměřížské Květné zahrady zapsané na seznamu…

Hrušínský se vysmál SPD: Hitlerovo a Pitomiovo Václavské náměstí, už se tu…

26.04.2019 13:35 Herec a principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský ostře odsoudil čtvrteční akci hnutí Svoboda a…

Soud řeší nenávistný komentář pod fotkou prvňáků. Jen kousavá poznámka,…

26.04.2019 13:35 Aktualizováno Teplický okresní soud v pondělí vynese rozsudek v případu nenávistných komentářů pod fotografií…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama