Šabatová zpucovala České dráhy: Asistenční psi mohou při nástupu do vlaku využít zdvihací plošiny

Asistenční psi už mohou po zásahu veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové v případě potřeby využít při nástupu a výstupu z vlaku zdvihací plošiny. Pomocí plošiny do některých vlaků nastupují lidé upoutaní na invalidní vozík, jejich asistenční psi ji dosud využívat nemohli. Pes vycvičený pro doprovod osoby se zdravotním postižením však musí být chápán jako nepostradatelná součást této osoby, uvedla dnes ombudsmanka v tiskové zprávě.

Přidejte svůj názor

Pes, ilustrační fotografie
doporučujeme

Veřejné ochránkyně práv řešila podnět ženy se zdravotním postižením, která je po úrazu na invalidním vozíku. Ve svém životě využívá služeb asistenčního psa, jeho pomoc však nemohla využít při přepravě vlakem. Cestovala spoji, které nejsou bezbariérové, a do kterých proto musela nastupovat pomocí zdvihací plošiny. Plošinu však asistenční psi nesměli využívat.

Asistenční psi se ve vlacích mohou přepravovat, v tomto konkrétním případě však byl problém s nastupováním a vystupováním psa, který musel do vlaku sám vyskočit nebo z něj seskočit. To však bylo s ohledem na jeho váhu a stáří poměrně rizikové, hrozilo, že se zraní. Zaměstnanci Českých drah odmítli při nakládce a vykládce psa asistovat a jeho naložení pomocí zdvihací plošiny nebylo možné, protože to odporovalo technické dokumentaci. Zaměstnanci tak jednali v souladu s předpisy.

"Na základě našeho jednání se České dráhy rozhodly zapracovat do vnitřních norem a dopravních podmínek možnost nakládky a vykládky asistenčních psů pomocí zdvihacích plošin. Velmi oceňuji proaktivní přístup společnosti České dráhy. Toto opatření představuje pro osoby, které pomoc asistenčního psa potřebují, velký přínos a ulehčení při cestování vlakem," uvedla ombudsmanka Šabatová.

Psi se speciálním výcvikem pomáhají odstranit, zmírnit nebo překonat následky postižení. Slouží jako kompenzace určitého hendikepu. Takto vycvičený pes je chápán jako nepostradatelná součást osoby se zdravotním postižením. Umožňuje jí uplatňovat právo na volný pohyb a samostatnost.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Tursku u Prahy hořely sklady, škoda je několik milionů korun

16.07.2019 19:26 Aktualizováno V Tursku u Prahy dnes přes osm hodin hořely sklady, v nichž byly akumulátory. Oheň hasiči dostali…

Babička týrané Valerie dostala osm let natvrdo. Dívenka je dodnes nezvěstná

16.07.2019 14:58 Aktualizováno Soud potrestal babičku pohřešované nezletilé Valerie z Prahy osmi lety vězení za její týrání,…

Kauza Čapí hnízdo pokročila. Podezření z daňových deliktů má police za…

16.07.2019 12:06 Aktualizováno Policie zahájila úkony trestního řízení v souvislosti s hospodařením farmy Čapí hnízdo, a to pro…

Duka oroduje za mariánský sloup v Praze, vytáhl i vyhánění muslimů za…

16.07.2019 11:07 Historikové, kteří se vyslovili proti umístění repliky mariánského sloupu na pražském Staroměstském…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama