Šabatová zpucovala České dráhy: Asistenční psi mohou při nástupu do vlaku využít zdvihací plošiny

Asistenční psi už mohou po zásahu veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové v případě potřeby využít při nástupu a výstupu z vlaku zdvihací plošiny. Pomocí plošiny do některých vlaků nastupují lidé upoutaní na invalidní vozík, jejich asistenční psi ji dosud využívat nemohli. Pes vycvičený pro doprovod osoby se zdravotním postižením však musí být chápán jako nepostradatelná součást této osoby, uvedla dnes ombudsmanka v tiskové zprávě.

Pes, ilustrační fotografie
doporučujeme

Veřejné ochránkyně práv řešila podnět ženy se zdravotním postižením, která je po úrazu na invalidním vozíku. Ve svém životě využívá služeb asistenčního psa, jeho pomoc však nemohla využít při přepravě vlakem. Cestovala spoji, které nejsou bezbariérové, a do kterých proto musela nastupovat pomocí zdvihací plošiny. Plošinu však asistenční psi nesměli využívat.

Asistenční psi se ve vlacích mohou přepravovat, v tomto konkrétním případě však byl problém s nastupováním a vystupováním psa, který musel do vlaku sám vyskočit nebo z něj seskočit. To však bylo s ohledem na jeho váhu a stáří poměrně rizikové, hrozilo, že se zraní. Zaměstnanci Českých drah odmítli při nakládce a vykládce psa asistovat a jeho naložení pomocí zdvihací plošiny nebylo možné, protože to odporovalo technické dokumentaci. Zaměstnanci tak jednali v souladu s předpisy.

"Na základě našeho jednání se České dráhy rozhodly zapracovat do vnitřních norem a dopravních podmínek možnost nakládky a vykládky asistenčních psů pomocí zdvihacích plošin. Velmi oceňuji proaktivní přístup společnosti České dráhy. Toto opatření představuje pro osoby, které pomoc asistenčního psa potřebují, velký přínos a ulehčení při cestování vlakem," uvedla ombudsmanka Šabatová.

Psi se speciálním výcvikem pomáhají odstranit, zmírnit nebo překonat následky postižení. Slouží jako kompenzace určitého hendikepu. Takto vycvičený pes je chápán jako nepostradatelná součást osoby se zdravotním postižením. Umožňuje jí uplatňovat právo na volný pohyb a samostatnost.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědec řekl, proč lidé nechtějí nosit roušky. Souvisí to s pamětí

08.08.2020 20:27 Aktualizováno Zda jsou lidé ochotní se podřídit počátečním pandemickým opatřením, ovlivňuje i krátkodobá paměť.…

Obec doporučila lidem, aby si udělali zásoby. Přišla kritika, ozval se i…

08.08.2020 20:20 Kdo by si nevzpomněl na tu jarní paniku, kdy začínala první vlna epidemie koronavir, a kdy lidé…

V Bohumíně hořel panelový dům. Lidé skákali z oken, 11 mrtvých

08.08.2020 20:16 Aktualizováno Při požáru v panelovém domě v Bohumíně na Karvinsku dnes zemřelo 11 lidí, z toho tři děti. ČTK to…

Koronavirus v Praze: Počet nově nakažených se opět vrátil nad 50

08.08.2020 19:43 Denní nárůst nových případů koronaviru v Praze se vrátil nad padesátku. K dnešním 18:00 za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama