Právo obětí kriminality na peněžitou pomoc od státu? NSS vynesl průlomový verdikt

Nejvyšší správní soud (NSS) novým rozhodnutím podpořil právo obětí trestného činu na peněžitou pomoc. Tam, kde se oběť nedomůže peněz jinak, typicky přímo od pachatele, by měl pomoc vyplatit stát, konkrétně ministerstvo spravedlnosti. Soud dnes zpřístupnil rozhodnutí na svém webu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Nejvyšší správní soud
doporučujeme

Justice konkrétně řešila kauzu oběti přepadení, které pachatel způsobil fyzická zranění i psychickou újmu. Pachatel zamířil do vězení a podle trestního rozsudku měl oběti vyplatit také 200.000 korun jako bolestné a náhradu psychické újmy.

Peněz by se však žena nedomohla dřív, než si pachatel odpyká trest odnětí svobody. Proto se žena obrátila na ministerstvo spravedlnosti se žádostí o peněžitou pomoc podle zákona o obětech trestných činů, avšak neuspěla. Ministerstvo jí nepřiznalo ani paušální částku peněžité pomoci 50.000 korun, ani 200.000 korun za nemajetkovou újmu.

Ženy se zastal Městský soud v Praze a nyní také NSS, který zamítl stížnost ministerstva spravedlnosti. Formuloval při tom základní principy rozhodování v podobných situacích, a mezi nimi také princip "v pochybnostech ve prospěch oběti".

Oběť, které byla v důsledku trestného činu způsobena těžká újma na zdraví a nedomůže se peněžité pomoci jinak, má podle správního soudu tři možnosti. "Buď prokáže pouze tolik, že je obětí trestného činu a byla jí způsobena těžká újma na zdraví, a bude jí přiznána peněžitá pomoc v paušální částce 50.000 korun. Nebo navíc ještě doloží prokázanou ztrátu na výdělku či prokázané náklady spojené s léčením, snížené o součet všech částek, které z titulu náhrady škody již obdržela, a obdrží peněžitou pomoc v této prokázané výši až do částky 200.000 korun," uvedl soudce Pavel Molek.

Dalším možnost je ta, že oběť doloží pravomocný rozsudek s výrokem o náhradě škody nebo nemajetkové újmy, a obdrží pak peněžitou pomoc v přiznané výši. Stropem je částka 200.000 korun.

V případě přepadené ženy byla naplněna právě třetí možnost a podle NSS bylo úkolem ministerstva spravedlnosti poskytnout jí peněžitou pomoc přiznanou pravomocným rozsudkem a odpovídající finančnímu stropu v zákoně o obětech trestných činů.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ohnisko koronaviru na Dole Darkov: Nákaza se stále šíří, už 343 případů

30.05.2020 19:36 Aktualizováno V souvislosti s ohniskem covidu-19 v karvinském Dole Darkov těžební společnosti OKD krajští…

Policie našla pohřešovaného kojence na Mělnicku mrtvého

30.05.2020 17:37 Policie dnes nalezla tělo hledaného čtyřměsíčního chlapce, po kterém od pátečního večera pátrala v…

Piknik na hranici u Soví brány: Češi a Němci "stolovali" na vlajkách EU

30.05.2020 17:07 Velký piknik na hranici v Labských pískovcích na Děčínsku dnes odpoledne uspořádali přátelé,…

Pátrání po čtyřměsíčním chlapci: Nasazen dron, na místě je poříční policie

30.05.2020 16:40 Aktualizováno Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se pohřešuje od pátečního večera v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy