Převzetí MUS byl "faul na stát" za podpory ČSSD, řekl u soudu důležitý svědek

Bývalý předseda Fondu národního majetku (FNM) Roman Češka dnes označil převzetí Mostecké uhelné společnosti jejím managementem za "faul na stát" a uvedl, že se odehrálo za podpory ČSSD. U soudu s obžalovanými manažery řekl Češka z pozice svědka, že se v roce 1998 marně snažil zabránit jejich ilegálnímu postupu, který spočíval v nakupování akcií MUS z prostředků společnosti.

Soudy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Obžaloba tvrdí, že Antonio Koláček, Jiří Diviš, Petr Kraus, Oldřich Klimecký a Marek Čmejla vytvořili nepřehlednou strukturu firem, aby zastřeli, že nejpozději od května 1998 vlastnili nebo měli pod kontrolou nadpoloviční většinu akcií MUS. Poté prý vyčkali, až cena akcií klesla, a od státu v roce 1999 koupili jeho podíl přes firmu Investenergy za výrazně nižší cenu. Česku tím údajně způsobili škodu nejméně 3,2 miliardy korun. Podíl jim prodala vláda současného prezidenta Miloše Zemana.

"K převzetí společnosti prokazatelně používali její peníze, samozřejmě přes někoho. ČSSD se stavěla jednoznačně za lidi, kteří to dělali," řekl Češka novinářům. "ČSSD na tom měla zájem, podporovala to převzetí. Byla to startovací jiskra, kdy začali vystupovat proti Fondu národního majetku. Tehdy pan Zeman vykřikoval něco o tom, že pan Češka půjde do tepláků," uvedl bývalý poslanec za ODA Češka u soudu.

Češka jakožto předseda výkonného výboru FNM před více než 20 lety veřejně upozorňoval na skupování akcií MUS a na to, že jde o nepřátelské převzetí uhelné společnosti.

"To, že někdo začal skupovat akcie MUS, byla pro stát nepříjemná situace," konstatoval Češka. Zjistil prý tehdy, že ze společnosti jsou vyváděny peníze v objemu zhruba 3,5 miliardy korun směrem ke společnosti Newton, kterou založil Koláček. "Nám to tehdy zapadalo do toho obrázku nepřátelského převzetí," poznamenal. "Nepřátelské" definoval tak, že se jednak dělo za peníze společnosti, jednak ve skrytu, protože manažeři nesplnili svou zákonnou povinnost - nenahlásili, že ovládli určitý podíl společnosti.

V dubnu 1998 nechal Češka svolat mimořádnou valnou hromadu, při níž se pokusil odvolat Koláčka a Klimeckého z vedení MUS. Neuspěl, protože vyšlo najevo, že už ve firmě mají majoritu. Později se obrátil na policii, jíž předložil mimo jiné listiny ze "soukromého archivu" člověka, který ho prý na snahy o ovládnutí MUS jako první upozornil a kterého dnes před soudem nechtěl jmenovat.

"Z lidského hlediska chápu vaši snahu nezpůsobit dané osobě potíže, ale podle zákona jste povinen tuto osobu označit," konstatovala soudkyně Silvie Slepičková s tím, že svědectví tohoto člověka by pro soud mohlo být významné. Češka nakonec připustil, že informace dostal od svého tehdejšího poradce Ivana Dunovského. Uvedl, že se bojí o mužovu bezpečnost, protože obžalovaní bývalí manažeři MUS vůči němu mohou cítit zášť.

"Podávali jsme trestní oznámení. Doufali jsme, že policie prošetří, jestli došlo k vyvádění peněz, nebo ne. Přestože jsme poskytli detailní informace ke všem transakcím, nic se nestalo," podotkl Češka.

Obžalovaní exmanažeři aktuální obžalobu odmítají a vymezili se i proti dnešní Češkově výpovědi. Koláček opakovaně popřel, že by z MUS vyváděli peníze. "Eventuálně jsme je investovali nebo půjčovali. Vše, co se mělo vrátit - kromě některých nevydařených investic - se vrátilo. Společnost procházela pravidelnými audity a v každém roce jsme dostali potvrzení, že všechny investice jsou v pořádku," uvedl. Podle něj nemá Češka žádné důkazy, jen "krabici papírů", která posloužila i prokuratuře ve Švýcarsku. Tamní soudy pak manažery uznaly vinnými z podvodu a praní špinavých peněz.

To, co Češka nazval "nepřátelským převzetím", umožnilo podle Koláčka restrukturalizaci a celkovou transformaci MUS. Totéž tvrdí i Kraus. "Záchranný plán skončil velmi úspěšně," řekl. "Pan svědek je velký příznivec konspiračních teorií. Kombinuje svoje domněnky a vytváří konstrukt, ze kterého státní zástupce ve Švýcarsku a také v Česku vytvořili konstrukci, kvůli které tady dneska sedíme," doplnil Diviš.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci schválili kvóty na české potraviny v obchodech

20.01.2021 13:00 Sněmovna dnes v novele zákona o potravinách schválila návrh poslanců SPD, aby prodejny potravin o…

Palach před svým protestem uvažoval o útoku na sovětského vojáka a vyzýval…

19.01.2021 22:00 Aktualizováno ROZHOVOR – V aktovce s sebou nosil pistoli, uvažoval, že by zaútočil na sovětského vojáka. Historik…

Dlužníci budou moci mít nezabavitelné peníze na zvláštním účtu

19.01.2021 21:27 Nezabavitelné peníze budou moci mít dlužníci v exekuci na zvláštním bankovním účtu. Příslušnou…

Skiareály požadují po vládě otevření, ideálně od soboty

19.01.2021 17:15 Skiareály a zástupci cestovního ruchu a sportu žádají vládu o otevření středisek, ideálně od této…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama