ZOO Liberec musí přepsat své dějiny. Je starší, než se uvádělo

Liberecká městská zoo je starší, než se dosud oficiálně uvádělo. Letos původně chtěla nejstarší zoo v republice slavit 100 let od svého vzniku, její historie je ale ještě o 15 let delší. Mylný dojem podle badatelů vyvolalo záměrné zkreslování nejstarší historie v brožurách, které vytvářel prvorepublikový ředitel zoo Erich Sluwa. Za rok založení označoval rok 1919. Badatelé ale nyní objevili zakládací dokument z roku 1904.

Mládě nahura modrého, Zoo Liberec
doporučujeme

Ředitel zoo David Nejedlo přiznal, že původně nechtěli opustit myšlenku letošních oslav 100 let. "Měli jsme připravený příběh o budování koncepční zoo 100 let, ale postupně pod tíhou nových informací jsme si řekli, že se vrátíme ke svým kořenům," řekl.

Z pohledu zoo se v roce 1919 nic významného neudálo, řekl dnes novinářům Julius Jankovič z libereckého spolku Rodokmen, jež se zoo spolupracuje na vzniku knihy k jejímu výročí. Sluwa podle něj chtěl vytvořit zoo s jiným konceptem než jeho předchůdci, proto rok 1919 uváděl jako vznik té "pravé" zoo.

zdroj: YouTube

Aktivity ornitologického spolku před rokem 1919 za Gondolovým rybníkem, dnes známým jako Labutí jezírko, byly dosud vnímané jako ty, jež vzniku zoo předcházely. Badatelům se ale podařilo najít dokument z 6. srpna 1904, v němž spolek žádá městskou radu o založení zoo. O dva dny později byla jejich žádost schválena. "Veřejnosti byla zahrada otevřena v září 1904," uvedl Jankovič.

Brzy se zoo zařadila mezi oblíbená místa výletů, rekordní byl v nejstarší éře rok 1913 se 70.000 návštěvníky. Podle zjištění badatelů mohli tehdy vidět 119 kusů domácího a cizokrajného ptactva a 130 kusů zvěře. Mimo jiné pelikány, plameňáky, pštrosy, dikobraze, opice, prérijního psa, levharta, pumy, karpatské medvědy či buvola. První úspěšný odchov šelmy se povedl v liberecké zoo v roce 1916, kdy se narodilo medvídě.

Liberecká zoo stále patří mezi nejnavštěvovanější místa v Libereckém kraji. Rekordní byla návštěvnost v roce 1989, kdy přišlo zhruba 460.000 lidí. Loni zoo prošlo 368.195 návštěvníků. V jejích plánech je rozšíření ze současných 14 na 25 hektarů či vybudování africké planiny s novým slonincem. K výročí vydá zoo suvenýrovou eurobankovku, poštovní známky, chystá únikovou hru, putování po historických místech i výstavy.

Zoo vlastní město Liberec. Její roční rozpočet je zhruba 120 milionů korun, skoro polovinu získává na dotacích od města. Spadá pod ni také Centrum pro zvířata v nouzi ARCHA, Středisko ekologické výchovy DIVIZNA a Kulturní a společenské centrum Lidové sady včetně Dětského koutku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V případu Rathova exporadce Bušiny začnou ve středu závěrečné řeči

14.07.2020 10:51 Krajský soud v Praze se dnes vrátil k případu bývalého poradce středočeského hejtmana Davida Ratha…

Soud otevřel rozsáhlý případ přerovské exekutorky. Podle policie je 281…

14.07.2020 10:34 Olomoucký krajský soud dnes otevřel případ bývalé přerovské soudní exekutorky Jitky Studené…

Obávaný počítačový vir se opět hlásí o slovo. Lidé mohou přijít o peníze

14.07.2020 10:30 Odborníci v oblasti kyberbezpečnosti a počítačové kriminality neustále varují, aby si lidé do…

Požár v galvanovně firmy Brisk: Hasiči ho likvidovali pět hodin, škoda za…

14.07.2020 09:40 Zhruba pět hodin likvidovali hasiči v noci na dnešek požár v galvanovně táborské firmy Brisk. Oheň…

Související:

Právě se děje

Další zprávy