Tak dobře jsme se ještě neměli. Ekonomickou situaci kladně hodnotí nejvíce Čechů za 20 let

Současnou ekonomickou situaci ČR hodnotí kladně 52 procent Čechů. Je to nejvyšší podíl od roku 1999, kdy Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) začalo tuto statistiku zjišťovat. Zhoršilo se ale očekávání ekonomického vývoje v tomto roce. Svou životní úroveň pak považuje za dobrou 53 procent lidí, což je zhruba stejně jako loni na podzim. Vyplývá to z lednového průzkumu CVVM.

Přidejte svůj názor 29 komentářů

CZK
doporučujeme

Ekonomickou situaci ČR hodnotí jako "velmi dobrou" osm procent dotázaných. Podle 44 procent lidí je "dobrá", dvě procenta ji označila za "velmi špatnou", 11 procent za "špatnou" a třetina Čechů zvolila odpověď "ani dobrá, ani špatná".

"Relativně optimističtěji se o ekonomické situaci vyjadřují vysoce kvalifikovaní odborní nebo vedoucí pracovníci, Pražané, ti, kdo se na škále politické orientace řadí jednoznačně na pravici, voliči TOP 09 či ANO a ti, kdo důvěřují vládě," uvedlo CVVM.

Zlepšení ekonomické situace letos očekává 23 procent lidí, což je o tři procentní body méně než na podzim loňského roku. Naopak 22 procent Čechů předvídá zhoršení, loni v říjnu byl jejich podíl 15 procent. Podle 48 procent dotázaných se ekonomická situace v letošním roce nezmění. "Přesto jsou aktuální očekávání stále výrazně lepší, než bývala v letech 2008 až 2014," uvedli statistici.

Dobrou životní úroveň má podle vlastního vyjádření 53 procent lidí, za špatnou ji považuje 11 procent Čechů. Zbytek volí neutrální odpověď. "Skupiny vnímající svou životní úroveň méně příznivě tvoří především důchodci, nezaměstnaní, nekvalifikovaní či polokvalifikovaní dělníci, lidé, kteří sami sebe na škále levice-pravice politicky řadí jednoznačně na levici, voliči SPD, rozhodní nevoliči a ti, kdo nedůvěřují vládě," dodalo CVVM.

Průzkum se uskutečnil od 5. do 17. ledna a zúčastnilo se ho 1087 lidí.

Vstupte do diskuze (29)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další razie. Policisté z NCOZ zasahují na několika místech Česka

26.03.2019 09:41 Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes zasahují na několika místech…

Halík: Gottwald jezdil do Moskvy se učit, jak oponentům „zakroutit krkem“;…

26.03.2019 09:38 V neděli český prezident Miloš Zeman přijal na zámku v Lánech přijal kandidáta na slovenského…

Vlak v Českém Těšíně narazil do hranolů, na trať je položily děti

26.03.2019 08:40 Osobní vlak s asi 40 cestujícími narazil v pátek v Českém Těšíně do tří dřevěných hranolů…

Praha exhumuje ostatky Zdeny Mašínové starší, prozkoumá se hřbitov v…

25.03.2019 17:01 Praha se domluvila se Zdenou Mašínovou mladší na vyzvednutí ostatků její matky na Ďáblickém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama