Babiš šest let jen blábolil. Vláda u operátorů obešla legislativní proces, láteří Piráti

Vláda dnes při projednávání změn pravidel pro mobilní operátory obešla běžný legislativní proces, když návrh zákona neprošel připomínkovým řízením. Hnutí ANO, které návrh předložilo, také nedodrželo dřívější dohodu s Piráty a ODS o společném postupu, sdělil ČTK poslanec Martin Jiránek (Piráti). Změny na mobilním trhu, které povedou k větší konkurenci a k poklesu cen, ale Piráti vítají.

Přidejte svůj názor

Ivan Bartoš
doporučujeme

Kabinet dnes schválil návrh novely zákona o elektronických komunikacích, která má zkrátit dobu pro přechod mezi mobilními operátory, zjednodušit přechod pro zákazníky a snížit pokuty za ukončení smlouvy.

Novelu předložil premiér Andrej Babiš (ANO), do knihovny vládních materiálů byl návrh vložen dnes. Piráti v úterý představili vlastní návrh, který problematiku řešil podobně, s jeho oficiálním podáním ale chtěli počkat do konce týdne, aby mohli zapracovat případné připomínky ANO a ODS.

"Vládní mašinérie se díky aktivitě Pirátů konečně rozhodla konat a zahájila kroky vedoucí k tolik potřebnému zjednodušení a zlevnění přechodu mezi mobilními operátory, a tím započala cestu ke zvýšení konkurence na mobilním trhu. Za absurdní však považujeme fakt, že v neděli došlo v přímém přenosu k domluvě zástupců poslaneckých klubů Pirátů, ANO i ODS na tom, že se bude předkládat a případně vylepšovat pirátský návrh na změnu zákona o elektronických komunikacích, o dva dny později představuje vláda svůj návrh," uvedl Jiránek.

Výjimku z projednání návrhu v meziresortním připomínkovém řízení, kterou Babišovu návrhu poskytl ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO), označil Jiránek za obcházení běžného legislativního procesu. Piráti původně jako argument pro schválení poslaneckého návrhu uváděli, že jeho projednání na rozdíl od vládních materiálů připomínkové řízení nezdrží.

"Výjimku z projednání v meziresortním připomínkovém řízení lze na jednu stranu uvítat, jelikož i Piráti chtějí prosadit potřebné změny co nejdříve tak, aby lidé mohli přecházet mezi operátory jednodušeji a levněji. Na druhou stranu si můžeme jen postesknout, že nečinné ministerstvo průmyslu tuto zásadní problematiku dosud neřešilo," uvedl Jiránek. Zdůraznil však, že Piráti považují kroky, které povedou k větší konkurenci na trhu a k nižším cenám mobilních služeb, za správné.

Vládní návrh by se mohl začít projednávat na schůzi Sněmovny, která začne v polovině dubna. Pokud by Piráti předložili svůj návrh, mohl by se také dostat na program dubnové schůze. Pokud jsou ve Sněmovně dva návrhy na stejné téma, zpravidla se jejich projednávání spojuje, tedy projednávají se prakticky souběžně.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel "Král Šumavy" Josef Hasil (†95), legendární odbojář proti komunistům

16.11.2019 21:10 Aktualizováno V pátek zemřel v USA ve věku 95 let protikomunistický odbojář Josef Hasil, známý jako Král Šumavy.…

Masarykova univerzita zahájila třídenní Festival 30 let svobody

16.11.2019 20:08 Rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš zahájil dnes v kině Scala v Brně třídenní Festival 30 let…

Protektorát či komunistický puč. Videomapping na Národní třídě připomněl…

16.11.2019 19:17 Historické milníky novodobých dějin Československa a České republiky dnes zobrazil videomapping na…

Univerzita Hradec Králové má v kampusu náměstí Václava Havla

16.11.2019 18:53 Piazzetta uprostřed kampusu Univerzity Hradec Králové byla dnes slavnostně pojmenována na náměstí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama