Tragédie na Vsetínsku: Lev napadl a usmrtil chovatele

Policisté potvrdili úmrtí chovatele, kterého dnes ráno ve Zděchově na Vsetínsku napadl lev. Stalo se to v kotci uvnitř oploceného výběhu. Muž choval také lvici. Policisté ze zásahové jednotky obě zvířata zastřelili, řekla krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Přidejte svůj názor 45 komentářů

Lev na Vsetínsku usmrtil chovatele, policisté zvíře zastřelili (5.3.2019).
doporučujeme

"Oba lvy policisté museli zastřelit, protože to bylo nezbytně nutné, aby se mohli k muži dostat. Lékař na místě konstatoval smrt chovatele, takže muž je bohužel mrtvý. Bude nařízena soudní pitva, která nám objasní okolnosti úmrtí. Policisté na místě budou také zjišťovat okolnosti, za jakých muž zemřel," uvedla Javorková. Neštěstí oznámil otec chovatele po 7:00.

Podle mluvčího krajské záchranné služby Petra Olšana utrpěl muž zranění neslučitelná se životem. Na místo události vyjížděla také zásahová jednotka z Brna i pracovníci zlínské zoo. Policie kvůli případu kontaktovala i veterináře. ČTK to řekl zástupce mluvčího Státní veterinární správy Petr Majer. Uvedl, že chov lvů ve Zděchově veterináři opakovaně nepovolili. "Důvodem bylo chybějící stavební povolení na kotec s výběhem," řekl Majer.

O likvidaci těl zastřelených zvířat se nyní postará obec. Podle starosty Tomáše Kocourka by si je ještě dnes měli odvézt pracovníci kafilerie. S tím spojené náklady odhadl starosta na několik tisíc korun. "Je to samozřejmě smutná událost, neštěstí, nicméně chovatel jí šel vstříc. Odborníci ho upozorňovali, že chov je rizikový," řekl ČTK dnes odpoledne Kocourek.

Chovatel přivezl tehdy šestiletého lva do valašské obce v létě 2016. Na pozemcích své rodiny postavil bez povolení kotec s oploceným výběhem, na což si delší dobu stěžovali někteří místní. Úřady však muži nedokázaly v chovu zabránit, přestože už dostal za nepovolený chov několik pravomocných pokut. Předloni chtěli pracovníci vsetínských technických služeb z rozhodnutí stavebního úřadu oplocený výběh odstranit. Muž však přes výzvu policistů na pozemek nikoho nepustil.

Veterinární správa neměla možnost lva odvézt. V případu by mohla vydat opatření k odebrání zvířete, muselo by se však prokázat týrání, což se ve Zděchově nedělo. Stejný lev chovatele napadl už před několika lety, a to ještě v době, kdy ho měl na Slovensku. Muž tehdy utrpěl zranění, se kterými skončil v nemocnici.

Muž choval kromě lva i mladší lvici. Podle neoficiálních informací na chovatele dnes ráno zaútočil samec. Loni v létě však policie řešila také incident týkající se lvice. Chovatel s ní byl na procházce, a přestože byla lvice přivázaná, dostala se do střetu s projíždějícím cyklistou, který poté musel vyhledat ošetření. Protože se událost stala na komunikaci, zabývali se jí dopravní policisté. Střet policisté vyhodnotili jako dopravní nehodu, trestný čin se podle nich nestal.

V České republice žilo podle údajů ministerstva životního prostředí z loňského července v zájmových chovech mimo zoologické zahrady 49 pum, 44 lvů, 34 rysů, 26 servalů, 20 tygrů, 15 ocelotů a osm levhartů.

Loading...
Vstupte do diskuze (45)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rod Walderode získá zpět panství v ČR. Včetně zámku Hrubý Rohozec,…

18.06.2019 12:26 Aktualizováno Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství…

Kyselinová útočnice stanula před soudem. Hrozí jí 12 let, oběti chtějí…

18.06.2019 12:11 Až dvanáct let vězení hrozí šestačtyřicetileté Anně Kroft, která se dnes u Krajského soudu v Plzni…

Kauza Rath: Odvolací soud udivila výpověď jednoho ze svědků

18.06.2019 11:59 Před pražským vrchním soudem, který projednává odvolání v kauze bývalého středočeského hejtmana…

Školáci ve Veselí zachránili dívku, topila se na koupališti

18.06.2019 11:49 Pětice školáků spolu s plavčíkem a policistou na koupališti ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama