Polívka, Donutil i Strach v slzách! Poslední sbohem pro Jiřího Pechu. Lidí přišlo tolik, že se nevešli do obřadní síně

Stovky lidí se dnes přišly naposled rozloučit s brněnským divadelním a filmovým hercem Jiřím Pechou. Přišlo jich tolik, že se ani nevešli do obřadní síně a mnozí zůstali na schodech krematoria. Mezi smutečními hosty bylo mnoho Pechových kolegů a přátel, například herec Bolek Polívka, režiséři Jiří Strach a Jan Hřebejk.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Rozloučení s hercem Jiřím Pechou.
doporučujeme

"Jiří Pecha byl krásný plebejec a rytíř," řekl novinářům před obřadem jeho přítel Polívka. Co Pecha zemřel, Polívkovi lidé na ulici kondolují.

"To dokazuje, že ho měli rádi nejen lidé od řemesla, ale i my obyčejní lidé," dodal. Při obřadu pak Polívka nazval Pechu svým pobratimem a vzpomínal, kolik spolu strávili času jak na divadelních zkouškách, tak v hospodě.

Jako první promluvili při obřadu herci Simona Zmrzlá a Milan Holenda, současní Pechovi kolegové z divadla Husa na provázku, kde Pecha v posledních letech vystupoval v inscenaci Babička. Právě píseň z této hry během obřadu zazpíval živě sbor Husy na provázku. Na závěr obřadu zazněla píseň Čekej tiše od Evy Olmerové, jejímž byl Pecha velkým obdivovatelem.

Mezi smutečními hosty byli dramatik a někdejší politik Milan Uhde, někdejší ředitel Divadla Husa na provázku Vladimír Morávek herec, dramatik a spisovatel Arnošt Goldflam a další osobnosti.

"Z hlediště na něj vždycky bylo náramné podívání, náramně lidské. Byl to velký člověk. V jeho herectví bylo tajemství, ale bylo i prosté a náramné. Nezapomenu na něj," řekl před obřadem dramatik Milan Uhde.

Smuteční obřad zakončil dlouhý potlesk přítomných. Osobní kondolence si Pechova rodina přála vynechat. Přítomnost takového množství lidí podle Pechových blízkých mluví za vše.

Jiří Pecha zemřel ve čtvrtek po těžké nemoci, bylo mu 74 let. Většinu své herecké kariéry spojil s brněnským divadlem Husa na provázku, v němž působil od přelomu 60. a 70. let až do důchodu.

Pecha byl rodák z Třebíče. Ztvárnil mnoho velkých rolí včetně krále Leara nebo titulní úlohy ve "fetišistické revue" Babička, za kterou dostal Cenu Alfréda Radoka. Odborníci na Pechovi oceňovali zejména hereckou živelnost a zemitost i schopnost ztvárnit komické i dramatické role.

zdroj: YouTube

V posledních letech se Pecha na jeviště Husy na provázku čas od času vracel hlavně v titulní úloze inscenace Babička podle Boženy Němcové. Právě na jevišti svého osudového divadla a v jedné ze svých nejúspěšnějších rolí Babičky slavil Pecha v roce 2014 své 70. narozeniny.

Do širšího povědomí vstoupil Pecha také jako jevištní partner Boleslava Polívky. Hráli spolu například v inscenacích Pezza versus Čorba nebo Poslední leč. Ztvárnil mnoho televizních a filmových rolí, třeba v Baladě pro banditu, Dědictví aneb Kurvahošigutntág, Zapomenutém světle či pohádce Lotrando a Zubejda.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zoufalá babička ze Slovenska napsala dopis Zemanovi. Žádá, aby zakročil

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Sedmašedesátiletá Slověna Anna poslala dopis prezidentovi Miloši Zemanovi. Žádá v něm, aby zastavil…

Spor o hidžáb: Nejvyšší soud se zastal Somálky, ČR musí tolerovat…

06.12.2019 17:23 Aktualizováno Nejvyšší soud (NS) se zastal somálské dívky, která chtěla na zdravotnické škole v Česku nosit…

Startuje lyžařská sezona, jako první se rozjely vleky v Jeseníkách

06.12.2019 16:44 V Česku díky umělému zasněžování začala lyžařská sezona. Jako první se dnes rozjely vleky v…

Rath byl dehonestován, řekl soud. Státní zastupitelství se má omluvit za…

06.12.2019 10:46 Krajské státní zastupitelství v Praze (KSZ) se musí veřejně omluvit odsouzenému bývalému hejtmanovi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama