Další rána pro Kliniku? Spor o peníze se musí řešit znovu, nařídil Nejvyšší soud

Obvodní soud pro Prahu 3 musí znovu projednat spor mezi Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, kolektivem Autonomního sociálního centra Klinika a jeho zástupkyní Terezou Virtovou. Úřad uspěl u Nejvyššího soudu s dovoláním proti verdiktu, podle kterého lidé kolem Kliniky nemuseli platit státu za údajně neoprávněné několikaměsíční užívání nemovitosti. Spor je veden o 360.000 korun.

Přidejte svůj názor

Vyklízení centra Klinika
doporučujeme

Autonomní centrum už v budově nesídlí. Nový majitel, Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), nechal objekt v polovině ledna exekučně vyklidit na základě jiného soudního verdiktu.

V kauze, kterou nyní znovu otevřel Nejvyšší soud, chtěl stát peníze za období od března 2016, kdy aktivistům skončila smlouva o roční výpůjčce objektu v pražské Jeseniově ulici, do začátku října téhož roku, kdy nemovitost získala Správa železniční dopravní cesty.

Aktivisté se podle žaloby užíváním budovy a pozemku obohatili na úkor státu. Klinika tehdy neplatila nájemné, hradila ale tisícikorunu denně za porušení smlouvy.

Právník Kliniky argumentoval tím, že autonomní centrum sloužilo ku prospěchu veřejnosti a nevytvářelo žádný zisk. Obohatit se tak nemohlo. Aktivisté ve sporu viděli snahu o zastrašení kolektivu.

Soudy v jiném řízení rozhodly, že aktivisté musí objekt vyklidit a uvolnit, což udělali až po zásahu exekutora. Rozhodnutí potvrdil Nejvyšší i Ústavní soud. Klinika v uplynulých letech pořádala přednášky, koncerty, dílny či jazykové kurzy.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak obrat důchodce? Znovu je to tady. Podvodníci přišli s novými triky

15.09.2019 21:11 Aktualizováno Podvodníci vymýšlejí nové triky jak vylákat peníze z důvěřivých seniorů. Příběh o volajícím vnukovi…

Nakupujete na farmářských trzích? Veterináři varovně zdvihli prst

15.09.2019 16:12 Veterináři letos zatím provedli v Praze 53 kontrol na 14 farmářských trzích, pochybení zjistili ve…

Vietnamci se po únosu v Česku bojí o život

14.09.2019 09:47 Mnozí Vietnamci se po únosu bývalého vietnamského komunistického funkcionáře z Berlína přes ČR a…

Překvapivý průzkum: Co nejvíc děsí mladé Čechy? Přistěhovalci to nejsou

13.09.2019 15:59 Důraz na životní prostředí a členství v EU či nespokojenost se současnou politickou situací…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama