Kalamita na jihu Čech: Bez proudu tisíce domácností, problémy na železnici. A bude hůř

Na jihu Čech jsou kvůli silnému větru výpadky proudu i problémy na železnici. Firma E.ON vyhlásila pro toto území před 19:00 kalamitní stav, bez elektřiny bylo v té době asi 11.500 domácností. Na železnici zastavily spadlé stromy k večeru provoz na trati z Českých Budějovic směrem do Rakouska i na Benešov u Prahy. Místo vlaků jezdí pořád náhradní autobusy mezi Popelínem a Jarošovem nad Nežárkou na Jindřichohradecku.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Energetika
doporučujeme

Hasiči zaznamenali odpoledne kolem 130 událostí. "Operátoři tísňových linek jich v navečerních hodinách začali přijímat velké množství," uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů ve zprávě na webu po 20:00.

Na trati z Českých Budějovic do Lince zablokovaly spadlé stromy kolem 17:30 úsek Kamenný Újezd u Českých Budějovic - Holkov. Jezdí tam náhradní autobusy.

Na trati mezi Benešovem u Prahy a Českými Budějovicemi byl provoz kvůli stromu na kolejích zastaven před 18:00 mezi stanicemi Hluboká nad Vltavou - Zámostí a Budějovicemi. Na stejné trati způsobila k večeru problémy porucha lokomotivy mezi jihočeskou obcí Chotoviny a středočeskou obcí Střezimíř.

Na železniční trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí, kde popadané stromy poškodily trakční vedení mezi obcemi Popelín a Jarošov nad Nežárkou už v sobotu před půlnocí, budou jezdit náhradní autobusy podle webu drah až do pondělního rána.

Jihočeští hasiči od odpoledne většinou odklízejí spadané stromy. V několika případech museli upevňovat uvolněné části střech, plachty či plechy, a to i na střeše pivovaru Samson v Českých Budějovicích, uvedla Matějů.

V Budíškovicích narazilo do spadlého stromu auto, nikdo se nezranil. Ve Vítějovicích na Prachaticku museli hasiči před 20:00 odklízet ze silnice sněhové zátarasy přiváté větrem. Během celého víkendu měli jihočeští hasiči kvůli větru v součtu kolem 200 výjezdů.

Kvůli dešti a tání sněhu stouply na Šumavě hladiny řek. První povodňový stupeň platí na Teplé Vltavě v Lenoře a na Blanici v měřicí stanici Blanický mlýn.

Výstraha meteorologů před velmi silným větrem platí pro celou republiku do pondělního rána. Vítr může mít v nárazech rychlost přes 85 kilometrů v hodině, na horách i kolem 125 kilometrů.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hasiči v Liberci likvidují požár spalovny, museli se probourat do "bunkru"

19.09.2019 17:47 Aktualizováno V Liberci hasiči z 11 jednotek dnes celý den likvidovali požár odpadu ve spalovně Termizo, která…

Zákeřný lymfom: Rakovina mízních uzlin začíná nenápadně, každý den…

19.09.2019 17:40 Aktualizováno Nádorem mízních uzlin neboli lymfomem onemocní v ČR každý den pět pacientů, ročně je to asi 1800.…

Šabatová je zděšena. Co se děje v domovech důchodců?

19.09.2019 12:40 Péče o lidi s demencí a seniory obecně má podle veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové stále mezery.…

Bývalý estébák dle žaloby šikanoval disidentky, soud ho osvobodil

19.09.2019 12:34 Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby bývalého příslušníka komunistické Státní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama