Strhané střechy, polámané stromy. Hasiči na Moravě a ve Slezsku se nezastavili

Jihomoravští hasiči celou noc vyjížděli k popadaným stromům, i další zásahy souvisely se silným větrem. Celkem už hasiči od sobotního večera do časného dnešního rána podle svého webu napočítali 194 výjezdů. Před silným větrem, který může ovlivňovat bezpečnost provozu, varují také silničáři.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Silný vítr foukal už v noci na sobotu, kdy strhl například střechu v Hustopečích na Břeclavsku. Poškodila přístřešek u vedlejšího domu a dvě zaparkovaná auta. Od soboty je množství domácností bez proudu, společnost E.ON vyhlásila kalamitní stav.

Vítr se pak vrátil v noci na dnešek. Nejvíc zásahů měli hasiči v okolí Brna a na Blanensku, vyjížděli však ve všech okresech. Zásahy stále pokračují, řekl ČTK ráno mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Brněnští strážníci odklízeli vyvrácené dopravní značky nebo popelnice ze silnic, ale pomáhali i u vážnějších případů. Před půlnocí zavolala do centra města hlídku strážníků žena, která si všimla velkého kusu uvolněné omítky. Okolí domu v Masarykově ulici strážníci obehnali páskou a počkali na příjezd hasičů.

Kolem nedělních 22:00 se ozval majitel stříbrného peugeotu s tím, že mu v Medlánkách spadl na auto velký jehličnan a on s ním nedokáže vlastními silami nic udělat. Přivolaná hlídka na pomoc zavolala hasiče, kteří strom rozřezali. O velkém štěstí mohl mluvit řidič suzuki zaparkovaného dnes po půlnoci v Králově Poli. "Strom, který se vlivem větru rozlomil totiž probodl čelní sklo a zabořil se přímo do sedadla za volantem," uvedla mluvčí strážníků Tereza Kadrnožková.

Vítr se prohnal také starým hřbitovem v Myslínově ulici, kde po sobě zanechal vyvrácený strom. Strom přehradil ulici Kostelní zmola a poničil tři hroby u hřbitovní zdi.

Moravskoslezští hasiči mají od soboty téměř čtyři stovky výjezdů kvůli silnému větru. Likvidovali hlavně spadlé stromy a uvolněné střechy. Nejvíce práce měli ale od nedělní půlnoci do dnešních 07:00, vyjížděli k 280 událostem. 

"Od sobotního rána to jde v Moravskoslezském kraji do 381 výjezdů. Často u jednoho zásahu hasiči odstraňovali více nebezpečných dřevin," řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela. Nejvíce výjezdů, 114, měli dosud hasiči na Bruntálsku, kde budou dopoledne pokračovat v odstraňování stromů na silnici I/11. V okrese Frýdek-Místek dosud hasiči vyjeli k osmi desítkám událostí.

Celkem 66 výjezdů mají za sebou hasiči v okrese Opava. Pět desítek výjezdů zaznamenali hasiči na Karvinsku, kde musela například jednotka ze stanice Havířov odstraňovat dnes brzy ráno dva stromy spadlé na elektrické vedení a zaparkované auto v Horních Bludovicích.

Nejméně výjezdů měli moravskoslezští hasiči od sobotního do pondělního rána v okresech Ostrava-město, vyjeli k 40 událostem. Na Novojičínsku jich bylo 32.

Spadlé stromy často způsobily výpadky dodávek elektřiny. "Problémy související se silným větrem se začaly v Moravskoslezském kraji hromadit v neděli večer. Nyní v kraji evidujeme 48.000 odběrných míst bez dodávek elektřiny. Celkem řešíme 60 poruch na vedení vysokého napětí a další poruchy na nízkém napětí," řekl mluvčí moravskoslezských energetiků Vladislav Sobol.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Karel Gott jako Ježíš? Českem otřásl pořádný poprask

21.10.2019 22:51 Aktualizováno Polský římskokatolický kněz Zbigniew Czendlik složil u příležitosti zádušní mše za zesnulého Karla…

Vážná hrozba pro NATO: Rusko a Čína mají novou zbraň

21.10.2019 22:51 Aktualizováno Čína a Rusko využívají informace jako zbraň a v kyberprostoru mají převahu nad Spojenými státy i…

Na Jablonecku se pohybuje neznámá šelma. Magistrát vydal povolení k odlovu

21.10.2019 19:16 Jablonecký magistrát vydal dnes povolení k odlovu neznámé kočkovité šelmy, která se už několik…

Halík převzal německé vyznamenání. Jeho názory mohou rozdělovat, připustil…

21.10.2019 17:40 Katolický kněz Tomáš Halík převzal dnes na německém velvyslanectví v Praze Kříž za zásluhy, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama