Děti zažily sedm let pekla. Vrchní soud zpřísnil muži trest za týrání

Olomoucký vrchní soud dnes zpřísnil čtyřiačtyřicetiletému muži ze Vsetínska trest za dlouhodobé týrání své partnerky a dvou dětí z 5,5 na osm let. Odsouzen je za tři trestné činy, trest si vykonává v nejpřísnějším typu věznice. Odvolací soud tak vyhověl žalobci, který trest ve výši 5,5 roku považoval za nepřiměřeně mírný. Obhajoba naopak žádala zproštění, protože podle ní pro psychické i fyzické týrání nejsou důkazy. Muž podle rozsudku svou rodinu týral sedm let, děti si z chování otce odnesly posttraumatickou poruchu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

soudy
doporučujeme

Podle soudu není o jeho jednání pochyb, svědčí o tom řada důkazů i výpovědi svědků. Trest byl nepřiměřeně mírný. "Je třeba ukázat na délku trvání jeho agrese vůči nejbližším, která dosahuje řádu sedmi let. Už v minulosti byl odsouzen pro násilnou trestnou činnost," uvedl předseda senátu Vladimír Rutar. V potaz je podle něj třeba vzít i to, že neprojevil žádnou míru sebereflexe.

Podle soudu muž svou partnerku psychicky i fyzicky týral od roku 2007 do roku 2014. Opakovaně ji zesměšňoval, fyzicky napadal, sprostě jí nadával, vyhrožoval jí umístěním na psychiatrii a zakázal jí stýkat s rodinou. Ženu se podle obžaloby snažil izolovat od okolí. Muž se zodpovídá i z toho, že léta týral také své dvě děti, pálil jim hračky, zamykal je samotné v domě, byly zcela odloučené od svých vrstevníků. U dívky i chlapce rozpoznali znalci psychickou posttraumatickou poruchu, která se mimo jiné projevovala strachem z otce a poruchami spánku.

Žalobce Jaroslav Kandráč dnes požadoval trest v délce 8,5 roku. "Krajský soud při ukládání trestu nezohlednil všechny okolnosti, jde především o velmi negativní následky, které zanechalo jeho jednání na dětech," uvedl Kandráč. Také zmocněnkyně poškozených považovala trest za nepřiměřeně mírný.

"Docházelo k týrání na dvou dětech, a to de facto od jejich narození. Děti byly přítomny dlouhodobému psychickému týrání své matky v podobě jejího ponižování. Děti neměly podněty lásky a bezpečí, místo toho prožívaly dlouhodobý strach," uvedla zmocněnkyně.

Muž při procesu vystřídal pět obhájců a na soudce krajského soudu poslal čtyři stížnosti. Kvůli podjatosti podal stížnost i na předsedu senátu vrchního soudu. "Chybějí důkazy, které by jej usvědčovaly z nějakého psychického týrání," uvedl obhájce. Podotkl, že soud vychází hlavně z výpovědi poškozené a lidí, kterým se měla svěřit, což obhajoba nepovažuje za věrohodné. Muž, který je ve vazbě, se dnešního jednání neúčastnil.

Obžalovaný se podle soudu dopustil týrání osoby žijící ve společném obydlí, zločinu týrání svěřené osoby a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, hrozilo mu původně pět až 12 let vězení. Trest je souhrnný, zahrnuje i předchozí půlroční odsouzení zlínským soudem za podvod. V rejstříku trestů již deset záznamů.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cisterciáci z Vyššího Brodu musí vrátit restituovaný les, nařídil soud

25.06.2019 11:47 Aktualizováno Klášter cisterciáků ve Vyšším Brodě musí Lesům ČR vrátit přes 2000 hektarů lesa, které získal v…

Pět nosorožců z dvorské zoo už je ve Rwandě, do rohů dostanou vysílačky

24.06.2019 17:32 Aktualizováno Pět vzácných nosorožců černých ze ZOO Dvůr Králové nad Labem dnes po 14:00 v pořádku dorazilo do…

V Českých Budějovicích narazil trolejbus do sloupu. Osm zraněných, nejhůř…

24.06.2019 15:45 Aktualizováno Při ranní dopravní nehodě trolejbusu v Českých Budějovicích bylo zraněno osm lidí. Řidičku…

Vysílání z demonstrace na Letné sledovaly statisíce lidí, kamera byla i v…

24.06.2019 15:37 Vysílání z nedělní demonstrace na pražské Letné vidělo na kanále ČT 24 v průměru 245.000 diváků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama