Rybářství Třeboň čelí čtyřem žalobám od církve, jde o 163 ha rybníků

Rybářství Třeboň, největší producent sladkovodních ryb v Evropě, vede čtyři žaloby s církvemi o rybníky s celkovou rozlohou 163 hektarů. Když budou rybníky v třeboňské rybniční soustavě vlastnit různí majitelé, hrozí, že někdo z nich nedodrží zooveterinární zásady. ČTK to dnes řekl předseda představenstva Rybářství Třeboň Josef Malecha.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Ústavní soud (ÚS) odložil vykonatelnost verdiktu jihočeského krajského soudu, podle kterého muselo Rybářství Třeboň vrátit státu šest rybníků a další pozemky z někdejšího církevního majetku. Odklad potrvá, dokud ÚS nerozhodne o ústavní stížnosti, kterou podali rybáři. ÚS to zdůvodnil například hrozbou hospodářských ztrát.

Spor je veden o rybníky Slepičník, Smrk, Cikán, Prelátský, Herdovský a Vlachnovický. Rybářství Třeboň je převedlo na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových a hospodaří na nich zatím dál. "Kontinuita hospodaření byla zachována. Je dobře, že Ústavní soud takto rozhodl. Ale budeme čekat, jak se vyjádří k (naší) ústavní stížnosti. Odklad má ten význam, že to nemůže být vydáno církvím," řekl Malecha.

Tři ze čtyř žalob podala podle něj Římskokatolická církev, proti těmto třem podalo Rybářství Třeboň ústavní stížnosti. Argumentuje v nich tím, že by mu hrozily velké ztráty, třeba kvůli předčasným výlovům, problémem mohou být podle rybářů i dopady na třeboňskou rybniční soustavu.

"Jde o to, že vám berou majetek. Co se týká chovu, tak tyto rybníky jsou zakomponované do rybniční soustavy na Třeboňsku a jsou navzájem propojené vodou. Z toho důvodu na nich hospodaříme tak, abychom předešli zavlečení chorob od invazních druhů ryb, abychom měli rybníky absolutně pod kontrolou," řekl Malecha.

Doplnil, že když je v soustavách více hospodářů, někdo tam může zavléct invazní ryby. I kvůli hospodaření s vodou je podle Malechy dobré, když v soustavě rybníků jako Třeboňsko pečuje o ryby jediný chovatel.

Spor o rybníky Slepičník, Smrk, Cikán, Prelátský, Herdovský a Vlachnovický vyvolala prelatura v Českém Krumlově. Uvádí, že Rybářství Třeboň pozemky zprivatizovalo, přestože patřily do historického majetku církve.

Rybářství Třeboň je největší producent sladkovodních ryb v Evropě. Na tuzemské produkci ryb se podílí 15 až 18 procenty. Roční produkce činí asi 3200 tun, z toho tvoří 90 procent kapr. Společnost hospodaří na 440 rybnících o výměře 8000 hektarů.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nemocnici v Benešově ochromil kryptovirus. Žádný přístroj nefunguje,…

11.12.2019 12:56 Aktualizováno Provoz benešovské nemocnice ochromil počítačový kryptovirus, který v noci na dnešek napadl…

Fajt neuspěl s žalobou. Jeho vyhazov z čela Národní galerie platí

11.12.2019 12:11 Obvodní soud pro Prahu 1 dnes zamítl žalobu bývalého ředitele Národní galerie Praha (NGP) Jiřího…

Omyl s fotkou. Policie navštíví muže, kterého pokládala za střelce ve FN…

11.12.2019 12:01 Moravskoslezští policisté ještě dnes navštíví muže, jehož fotografii omylem zveřejnili v…

Ostrava truchlí. Střelba v nemocnici se zařadí mezi nejtragičtější…

11.12.2019 11:06 Aktualizováno Ostravští zastupitelé dnes na začátku jednání minutou ticha uctili památku šesti obětí, které v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama