Vichřice vzala střechu internátu v České Lípě, 36 dětí evakuovali

Vichřice připravila v noci na dnešek o střechu Domov mládeže Střední průmyslové školy v Havlíčkově ulici v České Lípě. Hasiči museli v noci evakuovat 36 dětí, které převezli do náhradního ubytování v nedalekých Zákupech. Oprava střechy přijde podle odhadů krajského úřadu na více než deset milionů korun. ČTK to dnes řekla vedoucí krajského odboru Školství Jiřina Princová.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Hasiči
doporučujeme

"Naštěstí se nikom u nic nestalo. Teď řešíme, jak ty zbytky střechy dostat dolů, protože část zůstala na stromě," doplnila. Budova internátu prodělala před devíti lety rekonstrukci. Je zateplená, opravena byla i střecha. "Dohledáváme, co se přesně dělalo a v jaké podobě. V každém případě se bude muset objekt provizorně zakrýt, aby do něj nepršelo a musíme zajistit novou střechu," dodala.

V domově mládeže bylo ubytováno 48 studentů, někteří ale dorazili až v pondělí ráno. V bouřlivou noc jich tam proto bylo jen 36. "Děti jsme ráno ze Zákup dopravili na snídani, za dozoru si na patro došly pro věci. Někteří vyrazili domů, někteří do školy," řekl ČTK ředitel školy Petr Veselý.

Se sklářskou školou v nedalekém Novém Boru se podařilo dohodnout pro děti ubytování na tamním internátu. "Bude na nich, zda toho využijí, nařídit jim to nemůžeme," řekl. Do poškozené budovy se vrátit nemohou.

V České Lípě přesahovala v noci rychlost větru 80 kilometrů v hodině. Část střechy internátu skončila na zemi, další kus se zachytil na stromě. Na jeho sundání museli povolat stromolezce, aby bylo možné začít uklízet trosky kolem budovy. "Měl jsem tady techniky, kteří vymýšlejí alespoň provizorní řešení, jak sundat kus střechy, který zůstal nahoře a je tam narolovaný, není bezpečně přichycený. Je to zhruba čtvrtina střechy," doplnil Veselý. Řeší se podle něj i provizorní zastřešení plachtou. "A čeká nás oprava, vypadá to na kompletní střechu," dodal.

Podle vedoucího Odboru investic a správy nemovitého majetku Libereckého kraje Vladimíra Koudelky bude rychlost opravy střechy internátu záležet na volných kapacitách stavebních firem. Pokud jde o krajské budovy, jsou škody v České Lípě největší. Hlášeny jsou podle něj po vichřici škody také v areálu Dětské léčebny respiračních nemocí Cvikov. "Spadlo tam pět smrků, dva na pavilon A, jeden na budovu školky, další na parkoviště léčebny. Škoda je odhadnuta na 30.000 korun," řekl ČTK Koudelka.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Akční ceny nejsou sociální ústav pro chudé! U Jílkové se hádali obchodníci…

22.11.2019 13:33 Češi jsou milovníci slev. V EU se v supermarketech prodá lacině v průměru až 30 % zboží, kdežto v…

Zardousil manželku, pak se marně snažil spáchat sebevraždu. Soud vynesl…

22.11.2019 12:11 Na deset let poslal dnes do věznice s ostrahou Krajský soud v Plzni dvaatřicetiletého muže za…

Diskriminace v Česku: ČOI odhalila podfuky na rusky a anglicky mluvící…

22.11.2019 10:28 Česká obchodní inspekce (ČOI) během třetího čtvrtletí letošního roku zjistila pět případů…

V Krkonoších hořela Lysečinská bouda, dva lidé zraněni

22.11.2019 09:35 V Krkonoších ve čtvrtek hořela Lysečinská bouda ve východní části hor. Zaměstnanci boudy se snažili…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama