Češi ve spárech nacistů. Protektorát byl autonomní součástí Třetí říše, "Neněmci" byli druhořadí

Česko-Slovensko, tzv. druhá republika, zaniklo 14. března 1939 vyhlášením samostatného Slovenského státu. Po německé okupaci vyhlásil Adolf Hitler 16. března 1939 autonomní Protektorát Čechy a Morava, který se dle jeho výnosu stal součástí Německé říše. Protektorát neměl mezinárodněprávní subjektivitu a jeho jménem v zahraničních vztazích vystupovala říše.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Adolf Hitler při podepisování Mnichovské dohody dne 29. září 1938. Vzadu v pozadí stojí říšský maršál Hermann Göring, který diskutuje s italským vůdcem Benitem Mussolinim. Vedle Hitlera stojí v uniformě SS jeho pobočník Julius Schaub a muž vpravo v obleku opřený o stůl je říšský ministr zahraničí Joachim von Ribbentrop.

Protektorát byl vyhlášen na území českých zemí zbylém po vynuceném odstoupení pohraničí Německu mnichovskou dohodou z roku 1938. Měl rozlohu 49.363 km2 a v roce 1939 v něm žilo zhruba 7,380.000 obyvatel, převážně Čechů a početné německé menšiny.

Německá anexe zbytku Československa a zřízení protektorátu bylo porušením mnichovské dohody, což bylo po válce použito jako jeden z argumentů pro neplatnost vynucené dohody.

zdroj: YouTube

Hlavou protektorátu byl státní prezident, existovaly protektorátní vlády. Skutečnou moc však měl říšský protektor, jehož dohledu podléhala celá česká autonomní správa. Výkonná moc byla od počátku okupace svěřena veliteli říšské armády. Státní správa a samospráva přecházely postupně do německých rukou.

Státním prezidentem byl po celou dobu existence protektorátu Emil Hácha. V čele vlády se vystřídali Rudolf Beran, Alois Eliáš, Jaroslav Krejčí a Richard Bienert. Říšskými protektory byli Konstantin von Neurath a Wilhelm Frick. Poté, co Hitler von Neuratha v podstatě odstavil vykonávali tuto funkci zastupující říšští protektoři Reinhard Heydrich a Kurt Daluege. Po jmenování Fricka v srpnu 1943 byl říšský protektor v podstatě titulární funkcí, faktickou moc v protektorátu měl státní ministr Karl Hermann Frank.

Protektorát se vyznačoval soustavným hrubým porušováním lidských práv a zvůlí okupační moci. Většina neněmeckého obyvatelstva byla postavena do role druhořadých obyvatel.

Ačkoli československá ústava nebyla formálně zrušena, parlament neexistoval, nové zákony nebyly schvalovány, místo nich vycházela vládní nařízení se silou zákona. To bylo umožněno prodloužením platnosti tzv. zmocňovacího zákona, který v roce 1938 zákonodárné právo přenesl na vládu.

Z politických stran bylo povoleno pouze Národní souručenství, které formálně sdružovalo téměř všechny muže z protektorátu (ženám nebylo členství povoleno). Předsedal mu Emil Hácha.

Během války vznikla exilová vláda, nejprve ve Francii, poté v Londýně, která byla spojenci uznána jako vláda legální. Československá exilová reprezentace vycházela z teze právní kontinuity republiky. Toto prozatímní státní zřízení bylo tvořeno prezidentem, vládou a státní radou.

Prezident Edvard Beneš vydal v londýnském exilu i po svém návratu do země 143 dekretů (bez jmenovacích) upravujících zejména prozatímní státní zřízení a záležitosti týkající se správy státu před vytvořením regulérních zákonodárných orgánů. Právo vydávat dekrety s účinností zákona měl prezident vzhledem k tomu, že v době okupace neexistoval legitimní parlament. Tato pravomoc skončila 28. října 1945, kdy se ujalo zákonodárné úlohy Prozatímní národní shromáždění.

Po válce bylo Československo obnoveno bez Podkarpatské Rusi, kterou muselo postoupit Sovětskému svazu.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V centru Prahy neteče voda, havárie zasáhla i jednání zastupitelů

21.03.2019 13:06 Kvůli havárii vodovodního řadu neteče voda zhruba tisícovce odběratelů v centru Prahy na Starém…

1. květen bude v Brně divoký, radikálové ohlásili pochodňový průvod

21.03.2019 12:28 Do Brna se na Prvního máje chystají radikálové. Národní a sociální fronta svolala pochodňový průvod…

Česká Wikipedie nefunguje, protestuje proti reformě autorského práva

21.03.2019 11:50 Aktualizováno Česká Wikipedie je dnes vypnuta na protest proti chystané celoevropské reformě autorského práva.…

Počet obyvatel ČR vzrostl na 10,65 milionu. Hlavně díky migraci

21.03.2019 10:49 Aktualizováno Počet obyvatel České republiky loni vzrostl o téměř 40.000 na 10,649.800 lidí. Většinu přírůstku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama