Dluhové pasti v Česku: Muž za půjčku 1,9 milionu ručil nemovitostí. O dům přišel, teď dluží ještě mnohem víc

V České republice je neobvyklý počet dluhových pastí a to zejména v porovnání se zahraničím. Jak situaci řešit, radí otevřený dopis Nadačního fondu proti dluhové pasti (NFPDP), který má server EuroZprávy.cz k dispozici.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Exekuce, ilustrační fotografie

V Česku má exekuci téměř 900 tisíc lidí. Počet lidí, kteří se do dluhových potíží dostává stále roste a obchod s chudobou vesele prosperuje.

NFPDP informoval EuroZprávy.cz o jednom z typických případů, který fond řešil. Dlužník Roman (jenž si nepřál zveřejnění svého jména) si půjčil 1,9 milionu korun. Bance za půjčku ručil nemovitosti v hodnotě přibližně 3 miliony korun. Roman ztratil schopnost splácet úvěr. Jaká byla reakce banky? Banka místo zpeněžení zástavy a uhrazení dluhu raději prodala pohledávku vymahačské firmě. Ta pohledávku rozdělila a napočítala si ke každé části, tedy k dluhu, smluvním pokutám, úrokům a tak dále další úroky. Výsledek? Pan Roman nyní dluží 4,2 milionu Kč.

Právě na takovéto situace upozorňuje otevřený dopis adresovaný jak prezidentu republiky, premiérovi a zejména předsedům politických stran.

"Už holý fakt, že společnosti akreditované k poskytování spotřebitelských úvěrů sahají k převodu pohledávek a tím roztáčejí mnohdy nezastavitelnou dluhovou spirálu, je zarážející. Až nepochopitelnou se pak zdá skutečnost, že banky, vnímané klienty jako důvěryhodný a seriózní partner, přistupují k tomuto kroku i v případě, kdy by se snadno mohly uspokojit prodejem zástavy. Popisovaná praxe zcela odporuje dobrým mravům a zároveň naprosto devalvuje smysl akreditace k poskytování spotřebitelských úvěrů. Případy, kdy se banka takto proviní vůči důvěře, kterou do ní klient vkládá, jsou nejen běžné, ale dokonce poměrně časté," popisuje své zkušenosti v dopise, který má server EuroZprávy.cz k dispozici, David Bascheri z NFPDP.

Dlužníci si za své dluhy nesou zodpovědnost, a své chování stran úvěru by si měli vždy dobře rozmyslet. Ovšem realita českých exekucí není založena pouze na naivním přístupu k půjčkám. Zákon totiž umožňuje uvedenou praxi, ve výsledku dlužníci díky chování bank v rozporu s "dobrými mravy" musí uhradit mnohem větší částky, než si původně vypůjčili. Je možné legislativní mezeru zacelit?

"Žádám, abyste se v souladu s §1881 občanského zákoníku zasadil o legislativní změnu, jež znemožní poskytovatelům spotřebitelských úvěrů prodej pohledávek. Z dat a případů, které NFPDP nasbíral a analyzoval, totiž jednoznačně vyplývá, že v naprosté většině případů se obyvatelé České republiky ocitají v exekucích kvůli tomu, že jsou původní pohledávky postoupeny dalším společnostem. Dlužnou sumu razantně navýšenou o další úroky nevymáhá původní věřitel, nýbrž obchodníci s chudobou," navrhuje pokus o řešení Bascheri.

O situaci velmi dobře vypovídá srovnání se zahraničím. Podle informací, které získal server EuroZprávy.cz, je z mezinárodního hlediska s podivem, že ekonomicky vyspělá zem, jakou je Česká republika, má takovéto problémy s rozsahem obchodu s chudobou.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie držela ve vazbě dalšího českého řidiče, který měl v kamionu…

18.03.2019 20:39 V neděli 17. března byl pro podezření z pašeráctví ve Francii vzat do předběžné vazby další český…

Brutální útok na číšníka v Praze: Nizozemci čelí obžalobě z pokusu o…

18.03.2019 18:24 Aktualizováno Státní zastupitelství dnes podalo obžalobu na dva Nizozemce, kteří čelí stíhání za loňský pokus o…

Spalničky řádí: Letos se nakazilo už 298 Čechů, pozor na vážné komplikace

18.03.2019 17:49 Aktualizováno Spalničkami už letos onemocnělo 298 lidí. Za týden přibylo dalších 67 případů, nejvíc nemocných je…

Stará se stát dostatečně o rodiny s dětmi? Toto říkají v průzkumu Češi

18.03.2019 14:26 Starost vlády o sociální situaci rodin s dětmi hodnotí Češi nejlépe od roku 2004, kdy se jich na to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama