Dluhové pasti v Česku: Muž za půjčku 1,9 milionu ručil nemovitostí. O dům přišel, teď dluží ještě mnohem víc

V České republice je neobvyklý počet dluhových pastí a to zejména v porovnání se zahraničím. Jak situaci řešit, radí otevřený dopis Nadačního fondu proti dluhové pasti (NFPDP), který má server EuroZprávy.cz k dispozici.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Exekuce, ilustrační fotografie
doporučujeme

V Česku má exekuci téměř 900 tisíc lidí. Počet lidí, kteří se do dluhových potíží dostává stále roste a obchod s chudobou vesele prosperuje.

NFPDP informoval EuroZprávy.cz o jednom z typických případů, který fond řešil. Dlužník Roman (jenž si nepřál zveřejnění svého jména) si půjčil 1,9 milionu korun. Bance za půjčku ručil nemovitosti v hodnotě přibližně 3 miliony korun. Roman ztratil schopnost splácet úvěr. Jaká byla reakce banky? Banka místo zpeněžení zástavy a uhrazení dluhu raději prodala pohledávku vymahačské firmě. Ta pohledávku rozdělila a napočítala si ke každé části, tedy k dluhu, smluvním pokutám, úrokům a tak dále další úroky. Výsledek? Pan Roman nyní dluží 4,2 milionu Kč.

Právě na takovéto situace upozorňuje otevřený dopis adresovaný jak prezidentu republiky, premiérovi a zejména předsedům politických stran.

"Už holý fakt, že společnosti akreditované k poskytování spotřebitelských úvěrů sahají k převodu pohledávek a tím roztáčejí mnohdy nezastavitelnou dluhovou spirálu, je zarážející. Až nepochopitelnou se pak zdá skutečnost, že banky, vnímané klienty jako důvěryhodný a seriózní partner, přistupují k tomuto kroku i v případě, kdy by se snadno mohly uspokojit prodejem zástavy. Popisovaná praxe zcela odporuje dobrým mravům a zároveň naprosto devalvuje smysl akreditace k poskytování spotřebitelských úvěrů. Případy, kdy se banka takto proviní vůči důvěře, kterou do ní klient vkládá, jsou nejen běžné, ale dokonce poměrně časté," popisuje své zkušenosti v dopise, který má server EuroZprávy.cz k dispozici, David Bascheri z NFPDP.

Dlužníci si za své dluhy nesou zodpovědnost, a své chování stran úvěru by si měli vždy dobře rozmyslet. Ovšem realita českých exekucí není založena pouze na naivním přístupu k půjčkám. Zákon totiž umožňuje uvedenou praxi, ve výsledku dlužníci díky chování bank v rozporu s "dobrými mravy" musí uhradit mnohem větší částky, než si původně vypůjčili. Je možné legislativní mezeru zacelit?

"Žádám, abyste se v souladu s §1881 občanského zákoníku zasadil o legislativní změnu, jež znemožní poskytovatelům spotřebitelských úvěrů prodej pohledávek. Z dat a případů, které NFPDP nasbíral a analyzoval, totiž jednoznačně vyplývá, že v naprosté většině případů se obyvatelé České republiky ocitají v exekucích kvůli tomu, že jsou původní pohledávky postoupeny dalším společnostem. Dlužnou sumu razantně navýšenou o další úroky nevymáhá původní věřitel, nýbrž obchodníci s chudobou," navrhuje pokus o řešení Bascheri.

O situaci velmi dobře vypovídá srovnání se zahraničím. Podle informací, které získal server EuroZprávy.cz, je z mezinárodního hlediska s podivem, že ekonomicky vyspělá zem, jakou je Česká republika, má takovéto problémy s rozsahem obchodu s chudobou.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dítě se škrtilo v lanovém centrum na Modravě. Personál nepochybil,…

22.07.2019 16:48 Klatovská policie odložila pověřování případu za začátku července, kdy se v lanovém centru v…

Cizinec žijící v ČR obviněn z terorismu, bojoval za separatisty v Donbasu

22.07.2019 14:55 Vyšetřovatelé před dvěma týdny obvinili z terorismu čtyřicetiletého muže z Běloruska, který se…

Pátrání po dívce (15) z Blanenska bylo odvoláno, našli ji v Itálii

22.07.2019 10:29 Policie po čtyřech měsících odvolala pátrání po pohřešované patnáctileté dívce z Blanenska, která…

Trest za ubodání jednoho z dvojčat platí. Muž útočil "pod vlivem démonů"

22.07.2019 10:02 Nejvyšší soud (NS) potvrdil devítileté vězení Karlu Šandovi z Prahy, který v toxické psychóze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama