Zpěvačka Věra Bílá bude pohřbena v Rokycanech, Romové uspořádají koncert

Pohřeb romské zpěvačky Věry Bílé, která zemřela v úterý v plzeňské fakultní nemocnici ve věku 64 let, bude dopoledne v sobotu 23. března v rokycanském římskokatolickém kostele Panny Marie Sněžné. Uvedl to dnes server Romea.cz s odkazem na synovce Bílé Ladislava Giňu. Poslední rozloučení doprovodí kromě bohoslužby v kostele na náměstí i hudba několika kapel.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Zpěvačka Věra Bílá

"Očekáváme mnoho lidí. Přijedou za Věrou z Moravy, Slovenska, ale i ze zahraničí," cituje server Giňu. Obřad začne v 10:45. Podle informací ČTK by pak měla být pohřbena na místním hřbitově.

Bílou převezla sanitka záchranné služby do plzeňské fakultní nemocnice v pondělí v noci. "Její zdravotní stav byl kritický. I přes okamžitou resuscitaci se lékařům nepodařilo obnovit životní funkce a pacientka zemřela," řekla v úterý ČTK mluvčí nemocnice Gabriela Levorová. Podle Romea.cz zemřela na infarkt.

Bílá byla na přelomu tisíciletí nejznámější zpěvačkou z Česka ve světě, proslavila se zejména vystupováním se skupinou Kale. Před lety vyprodala i pařížskou Olympii. Pro širší publikum objevila Bílou zpěvačka Zuzana Navarová. Díky ní a také díky česko-francouzskému manažerovi Jiřímu Smetanovi se Bílá se skupinou Kale zařadila mezi velké hvězdy etnické hudby. Později ale propadla hraní na automatech, kvůli podlomenému zdraví koncertovala výjimečně. Poznamenala ji také smrt manžela a syna. Žila na ubytovně v Rokycanech.

zdroj: YouTube

Poslední týdny ale připravovala návrat ke koncertování po 15 letech ve spolupráci se zpěvákem Janem Bendigem a bývalým členem kapely Kale Milanem Krokou. Natočila první píseň "Mek som adaj", což znamená "Ještě jsem tady", a k ní videoklip. První společné vystoupení koncertní šňůry se mělo konat tento pátek v Sokolově. Hudebníci ve středu rozhodli, že vystoupení nezruší, koncerty odehrají na počest Bílé.

Letošní oslavy Mezinárodního dne Romůdoprovodí koncert na památku zpěvačky Věry Bílé, která v úterý ve věku 64 let zemřela. Uskuteční se 6. dubna. ČTK o tom informovala zástupkyně pořádajícího romského spolku AraArt Lucie Nemešová. Mezinárodní den Romů připadá na 8. dubna. Oslavy začnou 4. dubna.

"Věra Bílá se měla stát hlavní tváří letošních oslav Mezinárodního dne Romů. A i přesto, že již mezi námi není, stále touto osobností zůstává. Plánovaný sobotní koncert 6. dubna, kterým měla v rámci Mezinárodního dne Romů zahájit své turné, se uskuteční a bude věnován její poctě," uvedl David Tišer z AraArt. Dodal, že nyní pořadatelé hledají nové místo a pracují na "novém formátu" koncertu.

Původně se měl koncert konat v sále jednoho z pražských klubů. S Věrou Bílou na něm měli vystoupit Jan Bendig a Milan Kroka. Společně nazpívali novou píseň Mek som adaj (Ještě jsem tady), která měla doprovodit zpěvaččin návrat ke koncertování.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká Wikipedie nefunguje, protestuje proti reformě autorského práva

21.03.2019 08:34 Česká Wikipedie je dnes vypnuta na protest proti chystané celoevropské reformě autorského práva.…

Pilsen Steel byla asi tunelována, řekl Babiš. O práci přijde 600 lidí z…

20.03.2019 21:40 Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel, jejichž ruští majitelé na firmu před dvěma měsíci podali…

Chlapec (10) se vážně zranil při lyžování v Beskydech, zasahoval vrtulník

20.03.2019 17:20 Desetiletý chlapec se dnes vážně zranil při lyžování v Beskydech. Z hor jej do nemocnice přepravil…

Měli by se Češi bát tuberkulózy? Lékaři zveřejnili nové údaje o zákeřné…

20.03.2019 16:20 Aktualizováno Česko patří v Evropě k zemím s nejnižším výskytem tuberkulózy (TBC). Počet pacientů každoročně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama