Zpěvačka Věra Bílá bude pohřbena v Rokycanech, Romové uspořádají koncert

Pohřeb romské zpěvačky Věry Bílé, která zemřela v úterý v plzeňské fakultní nemocnici ve věku 64 let, bude dopoledne v sobotu 23. března v rokycanském římskokatolickém kostele Panny Marie Sněžné. Uvedl to dnes server Romea.cz s odkazem na synovce Bílé Ladislava Giňu. Poslední rozloučení doprovodí kromě bohoslužby v kostele na náměstí i hudba několika kapel.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Zpěvačka Věra Bílá
doporučujeme

"Očekáváme mnoho lidí. Přijedou za Věrou z Moravy, Slovenska, ale i ze zahraničí," cituje server Giňu. Obřad začne v 10:45. Podle informací ČTK by pak měla být pohřbena na místním hřbitově.

Bílou převezla sanitka záchranné služby do plzeňské fakultní nemocnice v pondělí v noci. "Její zdravotní stav byl kritický. I přes okamžitou resuscitaci se lékařům nepodařilo obnovit životní funkce a pacientka zemřela," řekla v úterý ČTK mluvčí nemocnice Gabriela Levorová. Podle Romea.cz zemřela na infarkt.

Bílá byla na přelomu tisíciletí nejznámější zpěvačkou z Česka ve světě, proslavila se zejména vystupováním se skupinou Kale. Před lety vyprodala i pařížskou Olympii. Pro širší publikum objevila Bílou zpěvačka Zuzana Navarová. Díky ní a také díky česko-francouzskému manažerovi Jiřímu Smetanovi se Bílá se skupinou Kale zařadila mezi velké hvězdy etnické hudby. Později ale propadla hraní na automatech, kvůli podlomenému zdraví koncertovala výjimečně. Poznamenala ji také smrt manžela a syna. Žila na ubytovně v Rokycanech.

zdroj: YouTube

Poslední týdny ale připravovala návrat ke koncertování po 15 letech ve spolupráci se zpěvákem Janem Bendigem a bývalým členem kapely Kale Milanem Krokou. Natočila první píseň "Mek som adaj", což znamená "Ještě jsem tady", a k ní videoklip. První společné vystoupení koncertní šňůry se mělo konat tento pátek v Sokolově. Hudebníci ve středu rozhodli, že vystoupení nezruší, koncerty odehrají na počest Bílé.

Letošní oslavy Mezinárodního dne Romůdoprovodí koncert na památku zpěvačky Věry Bílé, která v úterý ve věku 64 let zemřela. Uskuteční se 6. dubna. ČTK o tom informovala zástupkyně pořádajícího romského spolku AraArt Lucie Nemešová. Mezinárodní den Romů připadá na 8. dubna. Oslavy začnou 4. dubna.

"Věra Bílá se měla stát hlavní tváří letošních oslav Mezinárodního dne Romů. A i přesto, že již mezi námi není, stále touto osobností zůstává. Plánovaný sobotní koncert 6. dubna, kterým měla v rámci Mezinárodního dne Romů zahájit své turné, se uskuteční a bude věnován její poctě," uvedl David Tišer z AraArt. Dodal, že nyní pořadatelé hledají nové místo a pracují na "novém formátu" koncertu.

Původně se měl koncert konat v sále jednoho z pražských klubů. S Věrou Bílou na něm měli vystoupit Jan Bendig a Milan Kroka. Společně nazpívali novou píseň Mek som adaj (Ještě jsem tady), která měla doprovodit zpěvaččin návrat ke koncertování.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sosnarová se pře s historiky, zdali byla vězněm v gulagu. Na krajskou cenu…

19.07.2019 18:54 Starosta Velatic na Brněnsku Jan Grolich (KDU-ČSL) by už nenavrhl na cenu Jihomoravského kraje Věru…

Loupež a vražda na benzínce v Nelahozevsi: Mužům hrozí výjimečný trest

19.07.2019 16:45 Aktualizováno Policisté navrhli obžalovat dva muže stíhané kvůli loňskému přepadení pumpy v Nelahozevsi na…

Dopaden muž, který hrozil útokem na školu v Praze. Prozradil motiv svého…

19.07.2019 16:01 Policisté z odboru Praha-venkov jih ve spolupráci s Europolem dopadli pětadvacetiletého muže, který…

Teror na železnici: Nejvyšší soud přezkoumá rozsudek nad Baldou

19.07.2019 15:24 Nejvyšší soud přezkoumá rozsudek nad Jaromírem Baldou, jenž si má odpykat čtyři roky vězení za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama