Češi nejvíc věří Ústavnímu soudu a ČNB. Která instituce propadla? Čtěte průzkum

Ústavní soud, Česká národní banka (ČNB) a Český statistický úřad (ČSÚ) se mezi vybranými institucemi ČR těší největší důvěře veřejnosti, věří jim téměř dvě třetiny lidí. Vnímání Ústavního soudu a ČNB se navíc meziročně zlepšilo. Více než polovina občanů důvěřuje Nejvyššímu kontrolnímu úřadu a ombudsmanovi, pod padesátiprocentní hranicí skončil Úřad pro ochranu osobních údajů. U všech institucí ale převládá důvěra nad nedůvěrou. Vyplynulo to z průzkumu, který na konci loňského roku provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ústavní soud ČR

Ústavnímu soudu vyjádřilo důvěru 64 procent lidí, což je o šest procentních bodů více než v roce 2017. ČNB si od té doby polepšila o čtyři body na 62 procent. Na druhém místě se s centrální bankou umístil ČSÚ, jehož důvěra se ale proti prosinci 2017 téměř nezměnila. Naopak NKÚ si v důvěryhodnosti meziročně polepšil o čtyři body na 57 procent.

O tři body se zlepšilo i vnímání veřejného ochránce práv, kterému koncem loňského roku věřilo 51 procent dotázaných. Mírně, o dva body, si polepšil i Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), který mezi sledovanými institucemi skončil s 48procentní důvěrou na posledním místě.

"Relativně vyšší důvěru zkoumaným institucím vesměs vyjadřují ti, kdo jsou spokojeni s politickou situací. Při vyloučení studentů pak důvěra u všech zkoumaných institucí s výjimkou ÚOOÚ sílí spolu s nejvyšším stupněm dokončeného vzdělání," uvedli autoři průzkumu, kterého se v první polovině loňského prosince zúčastnila tisícovka lidí starších 15 let.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V centru Prahy neteče voda, havárie zasáhla i jednání zastupitelů

21.03.2019 13:06 Kvůli havárii vodovodního řadu neteče voda zhruba tisícovce odběratelů v centru Prahy na Starém…

1. květen bude v Brně divoký, radikálové ohlásili pochodňový průvod

21.03.2019 12:28 Do Brna se na Prvního máje chystají radikálové. Národní a sociální fronta svolala pochodňový průvod…

Česká Wikipedie nefunguje, protestuje proti reformě autorského práva

21.03.2019 11:50 Aktualizováno Česká Wikipedie je dnes vypnuta na protest proti chystané celoevropské reformě autorského práva.…

Počet obyvatel ČR vzrostl na 10,65 milionu. Hlavně díky migraci

21.03.2019 10:49 Aktualizováno Počet obyvatel České republiky loni vzrostl o téměř 40.000 na 10,649.800 lidí. Většinu přírůstku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama