Češi nejvíc věří Ústavnímu soudu a ČNB. Která instituce propadla? Čtěte průzkum

Ústavní soud, Česká národní banka (ČNB) a Český statistický úřad (ČSÚ) se mezi vybranými institucemi ČR těší největší důvěře veřejnosti, věří jim téměř dvě třetiny lidí. Vnímání Ústavního soudu a ČNB se navíc meziročně zlepšilo. Více než polovina občanů důvěřuje Nejvyššímu kontrolnímu úřadu a ombudsmanovi, pod padesátiprocentní hranicí skončil Úřad pro ochranu osobních údajů. U všech institucí ale převládá důvěra nad nedůvěrou. Vyplynulo to z průzkumu, který na konci loňského roku provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ústavní soud ČR
doporučujeme

Ústavnímu soudu vyjádřilo důvěru 64 procent lidí, což je o šest procentních bodů více než v roce 2017. ČNB si od té doby polepšila o čtyři body na 62 procent. Na druhém místě se s centrální bankou umístil ČSÚ, jehož důvěra se ale proti prosinci 2017 téměř nezměnila. Naopak NKÚ si v důvěryhodnosti meziročně polepšil o čtyři body na 57 procent.

O tři body se zlepšilo i vnímání veřejného ochránce práv, kterému koncem loňského roku věřilo 51 procent dotázaných. Mírně, o dva body, si polepšil i Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), který mezi sledovanými institucemi skončil s 48procentní důvěrou na posledním místě.

"Relativně vyšší důvěru zkoumaným institucím vesměs vyjadřují ti, kdo jsou spokojeni s politickou situací. Při vyloučení studentů pak důvěra u všech zkoumaných institucí s výjimkou ÚOOÚ sílí spolu s nejvyšším stupněm dokončeného vzdělání," uvedli autoři průzkumu, kterého se v první polovině loňského prosince zúčastnila tisícovka lidí starších 15 let.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrad Bouzov zůstane státu, Ústavní soud odmítl stížnost Německého řádu

20.09.2019 17:09 Aktualizováno Ústavní soud odmítl stížnost Německého řádu, který se domáhal vydání hradu Bouzov na Olomoucku.…

Zkáza, nebo ráj? Studenti v Česku stávkovali za klima, dorazili i jejich…

20.09.2019 15:39 Aktualizováno Na Staroměstském náměstí v Praze se dnes dopoledne sešly stovky mladých lidí, kteří se připojili k…

Zemědělec proti Agrofertu: Krajský soud se zastal Rady, spor se vrací…

20.09.2019 15:33 Krajský soud v Brně dal za pravdu zemědělci Bohumíru Radovi ve sporu s podnikem Agro Jevišovice z…

Matka dávala dceru (6) do spárů pedofila, soud jí opět udělil jen mírný…

20.09.2019 14:43 Matce z Prahy, která nechávala šestiletou dceru dlouhodobě zneužívat svým pedofilně orientovaným…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama