Klaus mladší přirovnal Macrona k Hitlerovi. Fraška a cynismus, zlobí se Hrušínský. Reaguje i ministerstvo obrany

Terčem kritiky se stal pietní akt k 80. výročí okupace Československa, který se konal ve středu 12. února. Na akci vystoupil například poslanec ODS Václav Klaus mladší, předseda KSČM Vojtěch Filip, poslanec SPD Jiří Kobza, kandidát na europoslance za SPD Ivan David a Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Jaroslav Vodička. Proti akci se ostře ohradili nejen politici, ale i osoby veřejného života.

Přidejte svůj názor 37 komentářů

Jan Hrušínský
doporučujeme

Kontroverzní akce se konala v sále Domu armády v Praze 6 pod taktovkou ČSBS, který spolupracoval s Ministerstvem obrany a Generálním štábem armády ČR. Pražský magistrát už dříve odmítl pořadatelům propůjčit sál na Staroměstské radnici a primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl poskytnout záštitu. Prostory nakonec poskytlo právě ministerstvo obrany.

Ve svém projevu Václav Klaus mladší přirovnal francouzského prezidenta Macrona k Adolfu Hitlerovi – konkrétně Maronův plán na reformu Evropské unie srovnal s knihou Mein Kampf. Armáda už uvedla, že uvažuje o ukončení spolupráce se svazem. „V den, kdy si nejvyšší ústavní činitelé připomínali výročí vstupu do NATO, jsou podobná prohlášení nepřijatelná. Přestože ČSBS není jen J. Vodička, ale i tisícovky veteránů a odbojářů, kterých si vážíme, zvažujeme další kroky, mezi které patří i příp. ukončení spolupráce se ČSBS,“ reagovalo ministerstvo na twitteru.

Akce se nelíbí ani senátorovi Pavlu Fischerovi. „Prý se BIS nemá plést do historie. Jenže akce svazu Vodičkových bojovníků k výročí okupace 1938, ukazuje, že BIS mířila přesně. Antisemitské a rusofilní kecy nemají na výročí co dělat. Navíc ta prasata zneužila památku naší země za přítomnosti čestné stráže. Jako předseda výboru pro obranu a bezpečnost žádám, aby ministr obrany vysvětlil, jaká opatření přijal, aby k politickým agitkám zneužívajícím ozbrojené síly a historická výročí naší země nemohlo příště dojít,“ uvedl Fischer.

„Na výročí okupace ’38 v Domě Armády byli z parlamentu jen ti, kdo se vyznamenali sprostými výroky na adresu židů a podpořili okupaci Ukrajiny,“ uvedl senátor s tím, že to je „sprosté“.

Akce rozzlobila i herce Jana Hrušínského. „Zoufalec ve společnosti zoufalců. Pan Klaus k výročí nacistické okupace sdělil mimo jiné, že nám všem o II. světové válce a o 15. březnu 1939 vyprávěli naši dědečkové a naše babičky,“ cituje Klausova slova principál Divadla Na Jezerce.

Podle něj je to značně paradoxní. „Když uvážíte, že jeho dědeček - Štefan Miština - byl příslušníkem tajné policie Slovenského štátu a měl na svědomí perzekuce tisíců slovenských Židů (známo z veřejně dostupných zdrojů), tak je to cynismus, který přesně zapadá do akce Vodičkových bojovníků za svobodu,“ nešetří kritikou Hrušínský.

Zaráží jej i to, že akci zaštítilo ministerstvo obrany. „Člověk jen žasne, že u takové frašky asistuje Armáda české republiky (armáda NATO), zneužívá se státní vlajka i česká národní hymna. V první řadě sedí pozdně-lidická žena, soudružka Bobošíková, a celé to těm komoušům platí čeští občané ze svých daní. Fuj,“ odplivl si herec.

Loading...
Vstupte do diskuze (37)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při demonstracích v srpnu 1969 zemřelo víc lidí, než se uvádělo

20.08.2019 22:18 Obětí potlačených demonstrací v srpnu 1969 v Československu bylo sedm, a ne pět, zjistili historici…

Hasiči zasahovali na Orlíku na Příbramsku, likvidovali ropnou skvrnu

20.08.2019 17:40 Hasiči dnes odpoledne likvidovali na vodní nádrži Orlík na Příbramsku ropnou skvrnu. Ropa byla asi…

Byla Krejčířova vila zapálena úmyslně? Technická závada je prakticky…

20.08.2019 17:29 Příčinou vzniku požáru někdejší vily uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře v…

IKEM truchlí. Zemřel chirurg Rudolf Kramář, podílel se na první…

20.08.2019 16:41 Aktualizováno Dnes ráno zemřel poslední ze zakladatelů Institutu klinické a experimentální chirurgie (IKEM),…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama