V Česku se objevila vážná nemoc přenosná na člověka, může způsobit těžké horečky

Veterináři letos potvrdili dva nakažené zajíce brucelózou, oba byli ve Zlínském kraji. Nákaza je přenosná na člověka, zvlášť při špatné manipulací se zvěří, sdělil ČTK za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. Loni byl jeden nakažený zajíc na Královéhradecku, předloni jeden na Zlínsku. Choroba může u lidí způsobit těžké horečky, zimnici, svalovou slabost a nechutenství. Forma brucelózy, kterou přenášejí zajíci, je pro člověka méně nebezpečná než například typ této nemoci typický pro skot.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Zajíc
doporučujeme

Veterináři kvůli nemoci vypsali mimořádná veterinární opatření pro ohniska v Zahnašovicích a Břestu v okrese Kroměříž s ochranným pásmem v okolí. Lovci v těchto místech mají zákaz uvolňování zajíců na trh, nesmí odchytávat zajíce v ohnisku a ochranném pásmu kolem něj. Za porušení těchto povinností můžou fyzické osoby dostat pokutu do 100.000 korun, právnické osoby nebo podnikatelé pak do dvou milionů Kč. Tamní veřejnost by pak měla při nálezu uhynulých nebo sražených zajíců ohlásit jejich nález myslivcům nebo na obecní úřad.

Jak ČTK řekla za Českomoravskou mysliveckou jednotu Martina Novotná, myslivci situaci monitorují, nedoporučují pouštět psy na volno v místech, kde by mohli do styku například s uhynulými zajíci přijít.

"Onemocnění je přenosné mezi zajíci, ze zajíců na prasata a naopak a existuje možnost nakažení člověka a srnčí zvěře. Nákaza má charakter přírodního ohniska, zdrojem infekce pro prasata je především infikovaná píce," dodávají veterináři ve svých dokumentech. "Nemocní zajíci vylučují původce sekrety, exkrety, plodovými obaly, a ty mohou být zdrojem nákazy pro prasata. Nákaza je přenosná na člověka, zejména při špatné manipulaci se zvěří i zvěřinou," dodal Majer.

Brucelóza je bakteriální onemocnění projevující se u zvířat zejména potraty, záněty varlat a nadvarlat a dalších částí pohlavních orgánů. Nakazit se mohou i jiná zvířata, jako jsou psi, skot nebo velbloudi. V chovech českých ovcí, koz a skotu se nevyskytuje.

Loading...
Vstupte do diskuze (23)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tři přeživší vzpomínají na vyvraždění Lidic. Co jim zachránilo život?

16.06.2019 18:30 Tři přeživší "lidické děti" dnes v Praze navštívily několik míst spjatých s osudem obyvatel jejich…

Ve vojenském prostoru Libavá zuřil požár, zásah hasičů byl komplikovaný

16.06.2019 17:43 Aktualizováno Škodu za několik milionů korun způsobil rozsáhlý požár, který v noci na dnešek postihl zhruba…

Poprask kolem mariánského sloupu neutichá, "aktivisté" zůstávají na…

16.06.2019 16:10 Členové Společnosti pro obnovu mariánského sloupu stále neopustili místo na pražském Staroměstském…

V Liberci hořela věž kostela, na požár se přišlo jen náhodou

16.06.2019 15:42 V Liberci dnes dopoledne hořela věž kostela svatého Antonína Paduánského v Ruprechticích. Oheň…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama