Česko slaví Den svatého Patrika. Kde se vzal zelený svátek?

Pražskými ulicemi dnes odpoledne prošlo několik stovek Irů žijících v Česku, jejich českých kamarádů a dalších příznivců. Lidé, většinou alespoň částečně odění v tradiční zelené barvě, průvodem završili oslavy svátku irského patrona svatého Patrika, který připadá na dnešek. Slavnosti začaly už v sobotu, takzvaná Tour sv. Patrika zahrnuje také koncerty nebo workshopy.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Den svatého Patrika
doporučujeme

Průvod začal v kulturním a vzdělávacím prostoru Kampus Hybernská, který také hostí rychlokurzy irštiny, čtení irské literatury a koncert kapely Conamara Chaos. Průvod vedli dudáci, bubeníci, několik lidí s maskami na chůdách.

Průvod pokračoval k dolní části Václavského náměstí, kde se také představily čtyři stepařky. Lidé se pak za zvuků tradiční irské hudby vydali na Staroměstské náměstí a posléze zpět ke Kampusu. Toto místo nebylo vybráno náhodou, neboť latinský název Irska je Hibernia. Slavnostní pochod trval hodinu.

Masky mělo jen několik účastníků průvodu, mnoho lidí ale mělo na kůži namalován trojlístek jetele, případně jej měli připevněný na oděv. Podle legendy dal tomuto symbolu země vzniknout právě svatý Patrik, údajně na něm vysvětloval princip svaté Trojice.

V Praze oslavy začaly v sobotu na smíchovské náplavce, kde mohli lidé ochutnat tradiční i méně známé irské speciality. V holešovické tržnici vystoupili irští komici a několik hudebních skupin. Večer byl symbolicky v zelené barvě nasvícen Tančící dům.

Svatý Patrik podle legendy obrátil v pátém století Iry na křesťanství. Byl křesťanským mnichem, který se později stal svatým a patronem Irska. Den svatého Patrika byl ještě donedávna spíše náboženským svátkem, postupně si ale našel příznivce po celém světě. Slavnosti mají různou náplň - od pochodů, irské hudby, tradičního tance až po oblékání se do zeleného, barvení piva a dalších potravin či věcí.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Požár u Prahy stále není pod kontrolou. Z hal se ozývaly exploze, stoupá…

16.07.2019 16:15 Aktualizováno V Tursku u Prahy od dnešního dopoledne hoří bývalé zemědělské haly, které slouží jako sklady…

Babička týrané Valerie dostala osm let natvrdo. Dívenka je dodnes nezvěstná

16.07.2019 14:58 Aktualizováno Soud potrestal babičku pohřešované nezletilé Valerie z Prahy osmi lety vězení za její týrání,…

Kauza Čapí hnízdo pokročila. Podezření z daňových deliktů má police za…

16.07.2019 12:06 Aktualizováno Policie zahájila úkony trestního řízení v souvislosti s hospodařením farmy Čapí hnízdo, a to pro…

Duka oroduje za mariánský sloup v Praze, vytáhl i vyhánění muslimů za…

16.07.2019 11:07 Historikové, kteří se vyslovili proti umístění repliky mariánského sloupu na pražském Staroměstském…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama