Česko slaví Den svatého Patrika. Kde se vzal zelený svátek?

Pražskými ulicemi dnes odpoledne prošlo několik stovek Irů žijících v Česku, jejich českých kamarádů a dalších příznivců. Lidé, většinou alespoň částečně odění v tradiční zelené barvě, průvodem završili oslavy svátku irského patrona svatého Patrika, který připadá na dnešek. Slavnosti začaly už v sobotu, takzvaná Tour sv. Patrika zahrnuje také koncerty nebo workshopy.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Den svatého Patrika

Průvod začal v kulturním a vzdělávacím prostoru Kampus Hybernská, který také hostí rychlokurzy irštiny, čtení irské literatury a koncert kapely Conamara Chaos. Průvod vedli dudáci, bubeníci, několik lidí s maskami na chůdách.

Průvod pokračoval k dolní části Václavského náměstí, kde se také představily čtyři stepařky. Lidé se pak za zvuků tradiční irské hudby vydali na Staroměstské náměstí a posléze zpět ke Kampusu. Toto místo nebylo vybráno náhodou, neboť latinský název Irska je Hibernia. Slavnostní pochod trval hodinu.

Masky mělo jen několik účastníků průvodu, mnoho lidí ale mělo na kůži namalován trojlístek jetele, případně jej měli připevněný na oděv. Podle legendy dal tomuto symbolu země vzniknout právě svatý Patrik, údajně na něm vysvětloval princip svaté Trojice.

V Praze oslavy začaly v sobotu na smíchovské náplavce, kde mohli lidé ochutnat tradiční i méně známé irské speciality. V holešovické tržnici vystoupili irští komici a několik hudebních skupin. Večer byl symbolicky v zelené barvě nasvícen Tančící dům.

Svatý Patrik podle legendy obrátil v pátém století Iry na křesťanství. Byl křesťanským mnichem, který se později stal svatým a patronem Irska. Den svatého Patrika byl ještě donedávna spíše náboženským svátkem, postupně si ale našel příznivce po celém světě. Slavnosti mají různou náplň - od pochodů, irské hudby, tradičního tance až po oblékání se do zeleného, barvení piva a dalších potravin či věcí.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chlapec (10) se vážně zranil při lyžování v Beskydech, zasahoval vrtulník

20.03.2019 17:20 Desetiletý chlapec se dnes vážně zranil při lyžování v Beskydech. Z hor jej do nemocnice přepravil…

Měli by se Češi bát tuberkulózy? Lékaři zveřejnili nové údaje o zákeřné…

20.03.2019 16:20 Aktualizováno Česko patří v Evropě k zemím s nejnižším výskytem tuberkulózy (TBC). Počet pacientů každoročně…

OKD vyplatí rodinám horníků ze Stonavy více peněz

20.03.2019 15:18 Těžební společnost OKD zvýšila o 100.000 korun jednorázové odškodnění rodinám třinácti horníků,…

Zřícení trojské lávky: Policie obvinila dva lidi, hrozí jim osm let vězení

20.03.2019 14:54 Aktualizováno Policie obvinila dva lidi kvůli předloňskému pádu trojské lávky v Praze z obecného ohrožení z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama