Nechal udusit těhotnou přítelkyni. Vrah obnovy řízení nedosáhne, potvrdil Ústavní soud

Ústavní soud odmítl stížnost Pavla Radziszewského, jenž se marně domáhal obnovy řízení. Za vraždu přítelkyně v Kalech na Brněnsku si v mírovské věznici odpykává trest 23 let. Ústavní soudci jeho stížnost označili za zjevně neopodstatněnou, zjistila ČTK z usnesení v internetové databázi.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

U Krajského soudu v Brně i Vrchního soudu v Olomouci se Radziszewski neúspěšně domáhal nového procesu. V něm měli svědkové navržení obhajobou prokázat například to, že jako dlouhodobý uživatel drog nemusel být Radziszewski v době činu příčetný, a tedy ani plně trestně odpovědný.

Soudy nový proces nepřipustily. Poukázaly například na znalecké posudky, podle kterých pachatel netrpěl žádnou duševní poruchou. Negativní povahové rysy, včetně agresivity, znalci rovněž patřičně vyhodnotili se závěrem, že neměly vliv na jeho ovládací a rozpoznávací schopnosti.

Ústavní soudci nenašli důvod k zásahu. "Ve věci stěžovatele soudy obou stupňů dostatečně odůvodnily svůj závěr, že nebyly splněny podmínky pro povolení obnovy řízení," stojí v usnesení.

Radziszewski podle obžaloby ženu ve 23. týdnu těhotenství svázal, poté jí ucpával ústa rukou či igelitovými sáčky. V poslední fázi jí vložil do úst smotek potravinové fólie. Poté opustil místnost a nechal ženu bez pomoci. Zemřela po několika hodinách.

Muž už dříve před soudem přiznal, že ženu svázal, ale vraždu prý neplánoval. Smrt ženy Radziszewski sám oznámil policii několik dní po činu. Podle verdiktu šlo o trýznivý způsob vraždy spáchaný na těhotné ženě, i proto justice uložila výjimečný trest.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vinařům se ulevilo: Květnové mrazy úrodu nepoškodily, jen zpomalily růst…

21.05.2019 16:15 Chladné květnové počasí, které přineslo i ranní teploty pod bodem mrazu, významněji nepoškodilo…

Život v Česku? Oproti našim babičkám a prababičkám žijeme mnohem déle

21.05.2019 15:57 Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než…

Policie našla tělo muže, který spadl v dubnu do kanalizace

21.05.2019 15:31 Tělo vytažené v pondělí z Vltavy u Císařského ostrova v Praze patří dělníkovi, který před více než…

Hrušínský burcuje: Babišové, Zemanové, Klausové a Foldynové znovu…

21.05.2019 12:18 Aktualizováno V Praze se dnes bude již počtvrté demonstrovat za nezávislost justice a odchod ministryně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama