Nechal udusit těhotnou přítelkyni. Vrah obnovy řízení nedosáhne, potvrdil Ústavní soud

Ústavní soud odmítl stížnost Pavla Radziszewského, jenž se marně domáhal obnovy řízení. Za vraždu přítelkyně v Kalech na Brněnsku si v mírovské věznici odpykává trest 23 let. Ústavní soudci jeho stížnost označili za zjevně neopodstatněnou, zjistila ČTK z usnesení v internetové databázi.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

U Krajského soudu v Brně i Vrchního soudu v Olomouci se Radziszewski neúspěšně domáhal nového procesu. V něm měli svědkové navržení obhajobou prokázat například to, že jako dlouhodobý uživatel drog nemusel být Radziszewski v době činu příčetný, a tedy ani plně trestně odpovědný.

Soudy nový proces nepřipustily. Poukázaly například na znalecké posudky, podle kterých pachatel netrpěl žádnou duševní poruchou. Negativní povahové rysy, včetně agresivity, znalci rovněž patřičně vyhodnotili se závěrem, že neměly vliv na jeho ovládací a rozpoznávací schopnosti.

Ústavní soudci nenašli důvod k zásahu. "Ve věci stěžovatele soudy obou stupňů dostatečně odůvodnily svůj závěr, že nebyly splněny podmínky pro povolení obnovy řízení," stojí v usnesení.

Radziszewski podle obžaloby ženu ve 23. týdnu těhotenství svázal, poté jí ucpával ústa rukou či igelitovými sáčky. V poslední fázi jí vložil do úst smotek potravinové fólie. Poté opustil místnost a nechal ženu bez pomoci. Zemřela po několika hodinách.

Muž už dříve před soudem přiznal, že ženu svázal, ale vraždu prý neplánoval. Smrt ženy Radziszewski sám oznámil policii několik dní po činu. Podle verdiktu šlo o trýznivý způsob vraždy spáchaný na těhotné ženě, i proto justice uložila výjimečný trest.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Silný vítr dorazil do Česka. Padají stromy, komplikace na železnici

23.02.2020 21:45 Aktualizováno Silný vítr, před kterým varovali meteorologové, začal odpoledne zaměstnávat hasiče na Vysočině. Už…

Na západě Čech je bez proudu na 500 domácností, ČEZ poruchy rychle…

23.02.2020 20:22 V Plzeňském a Karlovarském kraji bylo k 20:00 bez elektrického proudu zhruba 500 odběrných míst. Za…

Na Královéhradecku hořel rodinný dům, škoda 600 tisíc korun

23.02.2020 15:22 V Obědovicích na Královéhradecku v noci na dnešek hořel rodinný dům. Oheň zničil především nábytek…

Zemřel Vladimír Hradec (†88), "zbrojíř" odbojové skupiny bratří Mašínů

23.02.2020 13:50 Ve věku 88 let ve čtvrtek zemřel Vladimír Hradec, který v 50. letech minulého století spolupracoval…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama