Stará se stát dostatečně o rodiny s dětmi? Toto říkají v průzkumu Češi

Starost vlády o sociální situaci rodin s dětmi hodnotí Češi nejlépe od roku 2004, kdy se jich na to Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) poprvé dotazovalo. Jako dostatečnou ji vnímá 56 procent lidí, což je o osm procentních bodů více než v předchozím průzkumu v únoru 2017. Naopak o deset bodů na 32 procent ubylo občanů, podle nichž je starost o rodiny s dětmi nedostatečná. Ze samotných opatření dotázaní nejméně souhlasí se zavedením plošných přídavků na děti, většina je pro zavedení pružné pracovní doby nebo zkrácení pracovních úvazků pro rodiče s malými dětmi.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

děti
doporučujeme

Podle zjištění CVVM přístup vlády k rodinám s dětmi hůře hodnotí ženy na mateřské nebo rodičovské dovolené, lidé se špatnou životní úrovní a nespokojení s vlastním životem i současnou politickou situací a levicově zaměření voliči.

V případě konkrétních opatření v rodinné politice 90 procent Čechů souhlasí s podporou pružné pracovní doby nebo částečných úvazků pro rodiče a 88 procent i s provozováním družin u každé základní školy. Čtyři pětiny lidí by také přivítaly snížení daní pro lidi s nezaopatřenými dětmi, vyšší počet mateřských škol, otcovskou dovolenou a zvýšení rodičovského přídavku.

Kolem dvou třetin dotázaných se vyslovilo pro společné zdanění manželů, vícerychlostní rodičovskou dovolenou nebo plošné porodné bez ohledu na příjem. S plošnými přídavky na děti souhlasila polovina lidí.

CVVM zjišťovalo mezi lidmi i názor na zavedení obědů zdarma pro děti v mateřských a základních školách, veřejnost v této otázce ale nebyla jednotná. Téměř dvě pětiny se přiklonily k variantě, aby obědy zdarma měly jen děti z chudých rodin, čtvrtina by je zavedla plošně pro všechny a třetina by je nezaváděla.

Se zavedením obědů zdarma pro všechny děti častěji souhlasili dotázaní s nižším vzděláním, ženy a obyvatelé Libereckého kraje. Pro obědy zdarma jen pro děti z chudých rodin byli zejména lidé, kteří se zajímají o politiku a ekonomickou situaci v ČR vnímají jako dobrou. Muži, lidé s vyšším vzděláním, obyvatelé Vysočiny a ti, kteří jsou nespokojeni s politickou situací nebo jsou voliči pravicových stran, by obědy zdarma nezaváděli.

CVVM provedlo průzkum v první polovině února mezi tisícovkou lidí starších 15 let.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rod Walderode získá zpět panství v ČR. Včetně zámku Hrubý Rohozec,…

18.06.2019 12:26 Aktualizováno Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství…

Kyselinová útočnice stanula před soudem. Hrozí jí 12 let, oběti chtějí…

18.06.2019 12:11 Až dvanáct let vězení hrozí šestačtyřicetileté Anně Kroft, která se dnes u Krajského soudu v Plzni…

Kauza Rath: Odvolací soud udivila výpověď jednoho ze svědků

18.06.2019 11:59 Před pražským vrchním soudem, který projednává odvolání v kauze bývalého středočeského hejtmana…

Školáci ve Veselí zachránili dívku, topila se na koupališti

18.06.2019 11:49 Pětice školáků spolu s plavčíkem a policistou na koupališti ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama