Člověk v tísni funguje již 25 let, pomáhá potřebným po celém světě

Historie humanitární společnosti Člověk v tísni sahá až do roku 1992, kdy skupina novinářů působících v krizových oblastech celého světa v čele s Jaromírem Štětinou založila novinářsko-humanitární tým Epicentrum, který začal pomáhat ve válkou zmítaném Náhorním Karabachu. Z organizace se poté stala nadace, která působila pod Lidovými novinami a 21. března 1994 Obvodní úřad pro Prahu 4 zaregistroval Nadaci při České televizi Člověk v tísni. V dubnu 1999 byla nadace přeregistrována na obecně prospěšnou společnost.

Přidejte svůj názor 29 komentářů

člověk v tísni
doporučujeme

Člověk v tísni pomáhá prakticky po celém světě. Do válkou či katastrofami postižených zemí vozí potraviny, léky a další nezbytnosti, podílí se na rekonstrukci zničených veřejných budov, pomáhá se stavbou škol a působí i na poli osvěty a vzdělávání. Svou pomoc nesměřuje jen do zahraničí, snaží se pomáhat i v Česku.

Spoluzakladatelem a výkonným ředitelem společnosti je někdejší studentský vůdce Šimon Pánek. Člověk v tísni také od roku 1999 každoročně pořádá filmový festival na téma lidských práv s názvem Jeden svět.

Mezi hlavní zdroje příjmů Člověka v tísni patřily v roce 2017 prostředky ze zahraničních státních rozpočtů, prostředky z Evropské unie, dary od jednotlivců a firem, prostředky ze státního rozpočtu ČR a agentur OSN, vlastní výnosy, prostředky z místních rozpočtů v ČR či od nadací a nevládních organizací. V roce 2017 Člověk v tísni z těchto zdrojů získal celkem 2,053 miliardy korun. Celkové náklady v témže roce činily 2,052 miliardy korun.

Nejvíce peněz směřovalo na humanitární pomoc a rozvoj (1,693 miliardy), značná část prostředků zamířila také na programy sociální integrace a podporu Centra pro lidská práva a demokracii. Na činnost kanceláře, péči o dárce a jiné provozní aktivity bylo vynaloženo přibližně sedm procent celkových nákladů. Z jednotlivých zemí nejvíce prostředků mířilo do Sýrie (37 procent).

Loading...
Vstupte do diskuze (29)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman ocení policistu, který dnes zasahoval ve Vejprtech

19.01.2020 18:34 Prezident Miloš Zeman plánuje udělit na podzim medaili policistovi, který dnes s nasazením života…

Vejprty se vzpamatovávají z tragického požáru

19.01.2020 17:38 Obyvatele Vejprt na Chomutovsku dnes budily hasičské sirény. Přidalo se houkání sanitek a…

Metodika hasičů: Jaký je postup zásahu v léčebnách?

19.01.2020 15:04 Hasiči musejí při požárech budov zdravotnických zařízení počítat mimo jiné se zdravotními omezeními…

Policie vyšetřuje požár ve Vejprtech jako obecné ohrožení

19.01.2020 14:45 Policie šetří požár v domově pro mentálně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku, při kterém zemřelo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama