Česká Wikipedie nefunguje, protestuje proti reformě autorského práva

Česká Wikipedie je dnes vypnuta na protest proti chystané celoevropské reformě autorského práva. Zástupci Wikipedie chystané změny považují za velmi závažné, a proto od půlnoci encyklopedii poprvé na den vypnuli. Funkční dnes není ani německá, slovenská a dánská mutace Wikipedie, řekl ČTK předseda spolku Wikimedia Česká republika Vojtěch Dostál. Nově pojatá ochrana autorských práv se nemá dotknout přímo Wikipedie. Podle editorů ale výrazně omezí dostupnost zdrojů, ze kterých čerpají, a bude tak složitější, zajistit kvalitu obsahu encyklopedie.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

wikipedia
doporučujeme

Podle pravidel, na kterých se shodli zástupci zemí EU a Evropského parlamentu, budou online platformy typu Google nebo Facebook potřebovat licenci na autorsky chráněná díla, která uživatelé nahrají. Směrnice má též zajistit nárok autorů či interpretů na podíl z licencování či převodu jejich práv.

Nadále bude možné šířit chráněná díla za účelem citací, kritiky, karikatury či parodie. Opatření se nemá dotknout nekomerčních internetových encyklopedií, jako je Wikipedie, vyloučeny jsou také otevřené softwarové platformy jako třeba GitHub.

Wikipedie je podle právníka Taylor Wessing ČR Martina Loučky z dosahu projednávané směrnice vyňata, stejně jako další otevřené encyklopedie a některé komunitní úložiště. "Wikipedii samotné tedy přímá rizika nehrozí, byť je její obsah vytvářen samotnými uživateli, a ti na ni potenciálně mohou nahrát obsah bez příslušných práv. Na druhou stranu přispěvatelé Wikipedie sami při své činnosti čerpají obsah z dalších zdrojů, které tímto již ovlivněny být mohou. Hrozí tedy, že bude ztížena možnost wikipedistů vyhledávat a čerpat informace a materiály online, čímž může utrpět i množství a kvalita obsahu na Wikipedii samotné. Využívanost Wikipedie a množství a kvalita jejího obsahu jsou přitom spojené nádoby. Striktně vzato se však právní režim Wikipedie na základě projednávané směrnice nezmění," podotkl Loučka.

"Prvotně protestujeme proti té směrnici jako celku a bojíme se o osud internetu," řekl Dostál. "Na internetu, kde budou platit tato pravidla, se budou daleko hůře sdílet informace, a to je pro wikipedisty důležité. Neustále se snaží dohledávat různé zdroje, a pokud jich bude méně, tak to bude problém," uvedl.

"Víme, že to je pro čtenáře nepříjemné, ale něco mnohem horšího může být realitou v případě, že uvedená směrnice bude v předložené podobě schválena a začne platit," dodal Dostál.

Vydavatelé tisku i autoři směrnici označují za krok, který povede ke spravedlivému odměňování tvůrců obsahu na internetu. Internetové firmy, které jejich tvorbu přebírají, se s nimi dosud o reklamní příjmy nemusely dělit.

Evropský parlament bude o reformě autorského práva hlasovat na přelomu března a dubna. Pokud europoslanci směrnici schválí, bude běžet dvouletá lhůta, během které budou členské státy muset přijmout vlastní podrobnou úpravu.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Otevřel hrudník, srdce masíroval rukou. Zpověď chirurga, který zachraňoval…

13.12.2019 11:27 Lékař Marcel Mitták z ostravské fakultní nemocnice byl jedním z lidí, kteří se snažili zachránit…

Střelba v nemocnici má 7 obětí. Zemřela zraněná žena

12.12.2019 17:59 Žena zraněná při úterní střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava dnes zemřela. ČTK to potvrdila mluvčí…

Byl odsun sudetských Němců spravedlivý? Toto si myslí Češi

12.12.2019 17:30 Poválečný odsun sudetských Němců z Československa považuje za spravedlivý 41 procent Čechů. Opačný…

Vlna solidarity. Češi chtějí pomoct rodinám obětí střelby, FN Ostrava…

12.12.2019 17:24 Lidé už na podporu rodin obětí ostravské střelby a zraněných poslali během zhruba 15 hodin od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama