V Krkonoších se samovolně utrhla lavina, měla několik set metrů

V Kotelních jámách v Krkonoších odpoledne sjela lavina o délce několika set metrů. Nikoho nezavalila. ČTK to řekli zástupci krkonošské horské služby. V Krkonoších platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětistupňové škály, který je charakterizován jako značné nebezpečí.

Přidejte svůj názor

Krkonoše - Špindlerův Mlýn
doporučujeme

Horská služba oblast prohledala a vyzpovídala člověka, který se v době pádu laviny okolo 14:00 nedaleko pohyboval. "Potvrdil, že tam nikdo jiný nebyl. Akci jsme ukončili přibližně v 15:45, ale protože jsme tam měli větší množství lidí, rozhodli jsme se toho využít ke cvičení, vyzkoušejí si (záchranáři) sondování. Podle mě tam budou tak do 18:00," řekl ČTK náčelník krkonošské horské služby Pavel Jirsa.

Lavina s největší pravděpodobností sjela samovolně vlivem teplého a slunečného počasí. Svah je otočen k jihu. "Předběžná délka laviny je 700 až 800 metrů, šířka 50 až 80 metrů," řekl ČTK Jirsa.

Valerián Spusta z horské služby, který byl na místě, zhodnotil lavinu z hlediska rozměrů, jako střední. "Lavina sjela k turistické cestě. V Krkonoších jsem už ale viděl daleko větší, jde o průměrnou lavinu," řekl ČTK Spusta.

Horská služba kvůli třetímu stupni lavinového nebezpečí nedoporučuje vstupovat na svahy se sklonem větším než 35 stupňů. Třetí stupeň by měl podle předpovědi horské služby platit v Krkonoších také v pátek. Na hřebenech Krkonoš je kolem 240 centimetrů sněhu. V polohách pod 1300 metrů nad mořem, a to hlavně na jižních svazích, hrozí laviny z klouzavého mokrého sněhu, ve vyšších polohách laviny deskové z navátého sněhu. "Situace se zhoršuje vlivem tepla v odpoledních hodinách. Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení," uvedl v ranním hlášení krkonošské horské služby Pavel Cingr.

Místy hrozí laviny velkých rozměrů. Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. V Krkonoších každou sezonu sjede několik lavin, většina z nich se obejde bez zranění.

Lavinové nebezpečí krkonošská horská služba vyhlásila v této zimní sezoně poprvé 10. prosince, a to o síle prvního stupně. Po silném sněžení v první polovině ledna platil mezi 15. až 18. lednem dokonce čtvrtý lavinový stupeň, který bývá v Krkonoších vyhlašován výjimečně.

Jedna z nejmohutnějších lavin v novodobé historii Krkonoš sjela v únoru 2015 do Modrého dolu. Lavina zasáhla plochu 20 hektarů, na délku měřila 1106 metrů, délka odtrhu byla 506 metrů a dokonce vyjela do protisvahu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nepříjemná zpráva pro Čechy: Kvůli slabé koruně letos dovolená v Egyptě…

19.05.2019 16:32 Aktualizováno V předprodejích leteckých zájezdů pro letošní rok zatím vedou destinace Řecko, Turecko a Egypt,…

V Ostravě zemřela seniorka, srazilo ji auto

19.05.2019 10:58 Aktualizováno Pětasedmdesátiletá žena zemřela v sobotu v Ostravě-Zábřehu po střetu s automobilem. Na místě…

Pověst farmářských trhů na jižní Moravě kazí překupníci, veterináři…

19.05.2019 09:21 Na jihomoravských farmářských trzích udělala loni Státní veterinární správa (SVS) 76 kontrol a…

Na Helicopter Show v Hradci Králové přišlo přes 20.000 lidí

18.05.2019 17:14 Více než 20.000 lidí dnes přišlo na 18. ročník Helicopter Show, který se konal na letišti v Hradci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama