Plzeňské DEPO 2015 patřilo sci-fi a fantasy, přilákalo přes 500 lidí

V plzeňském DEPO2015 se dnes sešlo hodně přes 500 příznivců počítačových her, komiksů a takzvaného cosplay, tedy vžívání se do rolí v žánru sci-fi a fantasy. Většině návštěvníků bylo mezi 25 až 35 roky. Co.Con, fanouškovský festival, se konal v Plzni poprvé, na různých místech ČR jsou už několik let. Patronát převzala plzeňská fakulta designu a umění, která má jako jediná v ČR ateliér komiksu.

Přidejte svůj názor

PC hry v práci? Proč ne
doporučujeme

Návštěvnost překonala očekávání, řekl ČTK organizátor Pavel Liška, učitel na fakultě. Akce byla zdarma, platili jen zájemci za vybrané atrakce, jichž bylo přes 400. "Nával je u arkádových her, kde je osm automatů, první jsou ze 70. let. Máme tam klasiku jako Golgen Axe," dodal. Podle Lišky se stále rozšiřuje virtuální realita, kterou si lidé v Plzni také zkoušeli, ale opravdové arkádové hry už stávají vzácností.

"Cosplayerů se tu pohybovalo zhruba 50," uvedl Liška. Podle něj se dříve o fantasy zajímala hrstka lidí, dnes jsou filmy se superhrdiny a hrdinkami jedny z nejnavštěvovanějších vůbec. Tvorbou co nejvěrnějších kostýmů tráví fanoušci měsíce, hodně lidí v Plzni mělo kostýmy z známé americké filmové série Hvězdné války.

"Mám kostým Sun Troopera, bílého vojáka. Koupil jsem ho jako polotovar a nastříhal si ho, naohýbal a slepil podle sebe. Dělal jsem to zhruba rok," uvedl 43letý Plzeň Miroslav Hrabý, jehož dvě děti už se koníčku také věnují. Členem 501. legie, která sdružuje cosplayery z celé ČR, je osm let, ale Hvězdné války má rád odmala. Kostýmy se schvalují v centru legie, v USA, musí se detailně nafotit.

Podle Martina Pavlici z Prahy jsou v ČR dvě kostýmové organizace - kromě 501. legie, která sdružuje záporné postavy, existuje ještě Rebel Legion. V každé je asi 30 lidí, někteří mají kostýmů více. Členové pravidelně věnují čas charitativní a propagační činnosti, například chodí do nemocnice za dětmi i na premiéry filmů.

V Plzni byly samozřejmě také počítačové hry, třeba Counter Strike, klasická "bojovka" policistů proti teroristů, kterou hráli mladí proti sobě v týmech. K vidění byla postapokalyptická auta z připravovaného filmu Trash Town mladé filmové skupiny z plzeňské fakulty. "Auta vytvořil tým mého bývalého studenta Leoše Kastnera. Dává si na tom hodně záležet, má tam asi 100 herců," uvedl Liška.

Lidé si zkoušeli také digitální malbu. "Je tady živé malování komiksů, kde je sedm tvůrců, z nichž je nejzajímavější Vladimír Strejček ze studia Dravec, což je šéf týmu ilustrátorů, který vydává comics booky. Přijel si na odpoledne zamalovat a je spokojený," dodal Liška.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Geislerová, Hašek, Klus i Liška poslali vzkaz Babišovi: Andy, ta kampaň…

22.05.2019 10:36 Aktualizováno Na včerejší protivládní demonstraci na Václavském náměstí se sešly desetitisíce lidí. Nechyběly ani…

Do Česka se dostalo 16 tun polského masa se salmonelou

22.05.2019 10:04 Aktualizováno Do Česka se zhruba od poloviny dubna dostalo 16 tun polského drůbežího maso se salmonelou, sdělil…

Déšť zvedá hladiny řek: Labe ve Špindlerově Mlýně vystoupalo na první…

22.05.2019 08:43 Hladina Labe ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších po silném dešti dnes v 07:00 přesáhla hranici…

Provoz v Nemocnici Na Bulovce se po problémech s vodou vrátil k normálu

22.05.2019 08:36 Provoz a péče o pacienty v pražské Nemocnici Na Bulovce se dnes vrátil k normálu, v noci se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama