Podezřelá smlouva s Viktoriagruppe? Exšéf SSHR Perutka se ohradil proti žalobě

Bývalý šéf Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Tomáš Perutka označil obžalobu, v níž čelí obvinění za uzavření údajně nevýhodného smluvního dodatku s firmou Viktoriagruppe (VG), za umělou konstrukci. Uvedl to u pražského městského soudu, který dnes začal kauzu projednávat. Společně s Perutkou je obžalovaný i jeho nástupce Ondrej Páleník. Oběma mužům hrozí pět až 12 let vězení.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Případ se týká smlouvy o ochraňování státních hmotných rezerv, kterou SSHR z pozice ukladatele uzavřela v roce 2004 s německou firmou VG v roli ochraňovatele. O šest let později vznikla VG povinnost hradit SSHR náklady na pronájem prázdné nádrže v centrálním tankovišti ropy v Nelahozevsi, což představovalo 4,9 milionu korun měsíčně. Perutkovi vyčítá obžaloba to, že firmě navrhl ukončení této její povinnosti.

"Celá obžaloba ve všech svých bodech je uměle vytvořenou konstrukcí, která zcela opomíjí písemně doložitelné skutečnosti," prohlásil dnes Perutka. Dodal, že se svým stíháním cítí být výrazně dotčen.

Státní zástupce Tomáš Minx upozornil, že Perutka dal v červnu 2012 svým podřízeným pokyn, aby již VG neodesílali faktury. Státnímu provozovateli ropovodů - firmě Mero ČR - tak musela náklady napříště hradit samotná SSHR.

"Pokud bych dále pokračoval ve vystavování inkasních faktur pro VG a nevydal zmíněný pokyn, vystavil bych stát, potažmo sebe, riziku žaloby ze strany VG. Realizoval bych neoprávněné inkaso za něco, co jsem nemohl pronajimateli poskytnout k plnému využití," reagoval Perutka.

Popsal také složitou personální situaci v SSHR, kterou rok řídil z pozice místopředsedy, než vláda vybrala od listopadu 2012 jeho nástupce Páleníka. "Byl jsem hluboce přesvědčen, že funkci místopředsedy budu vykonávat po boku předsedy správy, ale Ladislav Zabo mi krátce po mém nástupu oznámil, že se chystá rezignovat. Uváděl náhlé vážné zdravotní důvody," uvedl Perutka.

Obžaloba dále uvádí, že Perutka na jaře 2013 osobně předal Páleníkovi k podpisu nový dodatek ke smlouvě, který povinnost VG hradit pronájem nádrže fakticky zrušil. Páleník dodatek uzavřel, údajně navzdory stanovisku šéfky legislativního odboru SSHR.

Podle obžaloby se tak muži dopustili zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku a způsobili tím státu škodu 49,5 milionu korun. SSHR po nich ovšem požaduje náhradu škody v celkové výši 245 milionů.

Páleník se zatím k výpovědi nedostal, dříve však obžalobu označil za absurdní. Minulý měsíc byl pravomocně odsouzen v kauze zneužití Vojenského zpravodajství, které dříve rovněž řídil. Soud mu uložil 2,5letou podmínku a osmiletý zákaz činnosti ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama