Kupčení s hlasy? Justice musí znovu řešit volby v Bílině, nařídil Ústavní soud

Krajský soud v Ústí nad Labem se musí znovu zabývat loňskými komunálními volbami v Bílině na Teplicku. Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnosti Pavla Musila ze sdružení Nezávislí v Bílině - HNHRM, jenž neúspěšně upozorňoval na domnělé kupčení s hlasy a další nesrovnalosti. Na platnosti výsledků voleb se po dnešním nálezu ÚS zatím nic nemění. Krajský soud ještě není plně seznámen s odůvodněním nálezu, ale podle své mluvčí bude chtít nařídit jednání v této věci co nejdříve.

Češi hlasují v komunálních volbách
doporučujeme

Krajský soud se částí Musilových důkazních návrhů vůbec nezabýval s vysvětlením, že byly uplatněny až dodatečně, tedy po lhůtě pro zpochybnění voleb a nedlouho před rozhodnutím krajského soudu.

S provedeným výkladem zákona Musil polemizoval v ústavní stížnosti. Poukázal na to, že v předvolání k ústnímu jednání jej krajský soud poučil, že veškeré důkazy je možné navrhnout do skončení jednání.

Ústavní soudci Musilovi vyhověli, krajský soud prý porušil jeho právo na soudní ochranu, když podané důkazní návrhy nezohlednil. Projednat je mohl, nahrávky i listiny měl k dispozici. "Krajský soud nařídil jednání a na tomto jednání klidně, bez problému mohl tyto důkazy provést a stihl by rozhodnout v zákonné pořádkové dvacetidenní lhůtě," řekla novinářům mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková.

Na základě důkazů, které krajský soud původně připustil, Musilovu žalobu zamítl. Nechal přehrát část videonahrávek. Lidé v nich uváděli, že dostávali 300 nebo 400 korun za hlasy pro konkrétní stranu. Provedené důkazy ohledně možného uplácení voličů ale krajský soud vyhodnotil jako nedostatečné.

Nyní by měl krajský soud rozhodnout znovu, a to při zohlednění dodatečně předložených důkazů. "Byla to například čestná prohlášení osob, které prohlásily, že za úplatu šly volit," řekl ČTK Musil. Podle advokáta Karla Klímy krajský soud není pro nové rozhodnutí vázán žádnou pevnou lhůtou. Klíma ale věří, že soud rozhodne rychle.

"Krajský soud v Ústí nad Labem není seznámen s doslovným zněním odůvodnění nálezu Ústavního soud, neboť jeho písemné vyhotovení mu prozatím nebylo doručeno. Bližší informace k případu tak nebude poskytovat," řekla ČTK mluvčí ústeckého krajského soudu Veronika Suchoňová. Soud podle ní ale bude chtít nařídit jednání v případu v co nejkratší možné době, aby odstranil procesní vady, jež mu v nálezu vytýká Ústavní soud. "Nařízení jednání záleží na vrácení spisového materiálu, doručení předmětného nálezu a seznámení s jeho obsahem," uvedla.

Komunální volby v Bílině vyhrálo hnutí ANO, získalo devět křesel v 29členném zastupitelstvu. Nezávislí v Bílině - HNHRM skončili čtvrtí a mají tři křesla. V roce 2014 se volby v Bílině opakovaly, a to právě kvůli kupčení s hlasy. Podle Musila se podobné problémy objevily i loni, se stejnými aktéry. I proto podával žalobu a následně stížnost. "Měl by to být precedens, aby se tyto věci jednou pro vždy ukončily," řekl Musil.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Cesty z Polska, Rumunska a Monaka do ČR budou od pondělí bez jakéhokoli…

11.06.2021 15:30 Polsko, Rumunsko a Monako se od pondělí na mapě cestovatele posunou do zelené barvy. Pro tyto země…

Kněz Štemberka si mohl zachránit život. V Lidicích však zůstal, aby při…

10.06.2021 10:44 Aktualizováno KOMENTÁŘ Tomáše Zdechovského - Právě dnes si připomínáme smutné výročí 79 let od tragédie, která se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama