Lihový boss Březina rozpůjčoval stovky milionů. Nabyl obrovský majetek, říká exmanželka

Bývalá manželka Vladimíra Březiny Marie dnes u zlínského soudu uvedla, že její manžel rozpůjčoval lidem stovky milionů korun. Výpověď souvisela s projednáváním případu praní špinavých peněz z nelegálního podnikání Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem. V případu jsou obžalovaní Březinovi blízcí. Jeho otci Vladimírovi, manželce Stanislavě a asistentkám Kateřině Míčkové a Kristýně Mazurové hrozí až osmileté vězení. Všichni vinu popírají.

Soudy, ilustrační fotografie

Marie Březinová řekla, že svému exmanželovi spravovala jeho soukromé peníze, které získal díky svému podnikání a dále je půjčoval. Nejdříve prý svým známým a poté podnikatelům, se kterými se seznámil. "Ze začátku je půjčoval na třicetiprocentní úrok, později na desetiprocentní úrok. Nabyl obrovského majetku," uvedla Marie Březinová.

Postupně podle ní začal půjčovat peníze i synu Radkovi na rozjezd jeho firem. Celkově šlo o částku do 300 milionů. "Radek slíbil, že to začne vracet, ale nezačal. I když začal vydělávat," řekla. O nelegálních obchodech s lihem se prý dozvěděla až z televize. O půjčkách podnikatelům i synovi Radkovi už mluvil při hlavním líčení Vladimír Březina.

U soudu dnes vypovídal dlouholetý známý Radka Březiny. Od něj a jeho manželky si prý půjčil zhruba čtyři miliony korun v hotovosti. "Byla tam smlouva, nebo směnka. Půjčku jsem vrátil. Určitě tam byl nějaký úrok, na jeho výši si nevzpomenu. Splátky s úroky jsem dával Radkovi nebo Staňce Březinové," uvedl svědek.

Státní zástupce Radek Bartoš uvedl, že se obžalovaní podíleli na praní špinavých peněz pocházejících z daňové trestné činnosti Radka Březiny a jeho kompliců mezi lety 2005 až 2013. Podle obžaloby se je snažili legalizovat především vklady na různé bankovní účty a nákupem cenných papírů nebo nemovitostí. Největšími vkladatelkami prý byly Mazurová a Míčková. Podle Bartoše poslouchaly příkazy a prováděly vklady, které byly v takovém rozsahu a četnosti, že musely vědět, že nejde o legální peníze.

Díky zmíněným finančním operacím si podle žalobce přišel Vladimír Březina na částku přesahující 440 milionů Kč, Stanislava Březinová asi na 42 milionů a Radek Březina na 18 milionů. Vyšetřovatelům se v kauze podařilo zajistit majetek obžalovaných a dalších lidí za 400 milionů Kč.

Radek Březina byl v červnu 2017 pravomocně odsouzen za nelegální obchody s nezdaněným lihem k třináctiletému vězení. Způsobenou škodu vyčíslil soud na 5,6 miliardy korun. Spolu s Březinou si nepodmíněné tresty za podvody s lihem odpykávají čtyři muži, u dvou dalších ještě soudy pravomocný rozsudek nevynesly. Březinovu bratrovi Tomášovi snížil Nejvyšší soud šestiletý trest na 3,5 roku, před časem byl z vězení podmínečně propuštěn.

Hlavní líčení by mělo pokračovat až do května. V příštím týdnu budou před soudem pravděpodobně vypovídat i Radek a Tomáš Březinovi.

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 21:59 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Duka problém zneužívání v církvi dlouhodobě zlehčuje, tvrdí spolek

20.06.2021 11:58 Spolek Někdo Ti uvěří kritizuje údajné tvrdé jednání kardinála Dominika Duky vůči oběti sexuálního…

Stav posledního zraněného po úniku plynů v Plzni se zlepšil

20.06.2021 10:51 Zdravotní stav posledního zraněného po pátečním úniku toxických látek v areálu firmy SUEZ v Plzni…

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Svého otce na Den otců někdy obdaroval každý třetí Čech. Favoritem jsou…

19.06.2021 10:40 Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech.…

Stav jednoho ze zraněných po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně…

19.06.2021 08:47 Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil,…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

V plzeňské čističce unikly nebezpečné látky, dva lidé zemřeli

18.06.2021 15:01 Aktualizováno Po dnešním úniku chemikálií v Plzni Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném…

Související:

Právě se děje