Zpackali ve FN Olomouc porod? Holčička je postižená, vleklá kauza se vrací na začátek

Na začátek se dnes vrátil spor rodiny, která se několik let soudí kvůli porodu svého dítěte s Fakultní nemocnicí Olomouc. Dítě se zde v říjnu 2010 narodilo s poškozeným mozkem. Po nemocnici rodina žádá 16,9 milionu korun. Okresní soud v březnu před dvěma lety žalobu zamítl, případ mu však vrátil krajský soud. Kvůli změně soudce okresního soudu se veškeré dokazování musí provést znovu, uvedl dnes soudce Libor Brokeš. Soud dnes vyslechl dva znalce prostřednictvím videokonference, třetí vypovídal osobně. Kauzu soud odročil na 16. května.

děti

Spor se vede o to, zda lékaři postupovali při porodu správně, nebo zda použili zakázanou metodu, takzvanou Kristellerovu expresi, při níž porodník tlačí loktem na břicho rodičky. Nemocnice to odmítla, podle otce dítěte však metodu použili, což mělo za následek prasknutí dělohy a přidušení dítěte.

Na případ měly vliv i další okolnosti. Žena nejprve rodila přirozenou cestou za pomoci vakuového zvonu. U dítěte byla však špatně odhadnuta kvůli těhotenské cukrovce matky velikost. Holčička se narodila s váhou 4,5 kilogramu, její hmotnost byla přitom při posledním ultrazvukovém vyšetření odhadnuta o více než kilogram nižší. Podle žalobců zdravotníci nepřistoupili včas k císařskému řezu.

Znalci prostřednictvím videokonference objasňovali mimo jiné to, zda mohlo mít na protrhnutí dělohy vliv i to, že rodičce nebyla při porodu 2,5 hodiny monitorována děložní činnost. Na záznamu tak kontrakce chyběly a nebyly zaznamenávány. Tlak na břicho rodičky mohou porodníci použít jen při kontrakci. "Zkušený porodník pozná kontrakci u rodící ženy, pozná ji pohmatem, podle chování i dýchání," uvedla na obranu olomouckých porodníků znalkyně z Nemocnice na Bulovce. Také podle znalce z Fakultní nemocnice Brno je poměrně běžné, že nelze získat v závěru porodu přesné informace o kontrakcích. "Z pohledu medicíny to není nezbytně nutné, dokážeme se obejít i bez tohoto monitoru a je to poměrně běžné," řekl znalec.

Žalobci dnes soudu předali nový znalecký posudek soudního znalce, který podle nich hodnotí záležitost diametrálně odlišně než dosavadní znalci. Pokud jej soud připustí, žádají právníci nemocnice, aby se k němu vyjádřili zástupci tří znaleckých ústavů, kteří věc dosud hodnotili. I z tohoto důvodu se spor opět protáhne. Soud proto kauzu odročil kvůli zvážení dalšího důkazního postupu.

Kauzu, která je v Olomouckém kraji jedním z největších soudních případů kvůli podezření na zanedbání zdravotní péče, soudy projednávají už sedmým rokem. Lucie se v porodnici Fakultní nemocnice v Olomouci narodila v říjnu 2010 s poškozeným mozkem. Nyní osmiletá dívka stále leží, má trvalé zdravotní komplikace a neumí polykat. Situace je pro rodinu finančně náročná. Poukazují i na příliš dlouhou dobu trvání sporu. Na těžké postavení rodičů, kteří se rozhodli sami o své těžce postižené děti starat, ale nemají pomoc státu, upozornil otec dívky Vlastimil Blaťák v roce 2016 netradiční cyklopoutí. Vydal se z Olomouce do Říma, kde byl i na audienci u papeže Františka.

Dnes začíná astronomické léto, den bude nejdelší a noc nejkratší

21.06.2021 01:46 Dnes začíná astronomické léto. Nastane v 05:32, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní…

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 21:59 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Duka problém zneužívání v církvi dlouhodobě zlehčuje, tvrdí spolek

20.06.2021 11:58 Spolek Někdo Ti uvěří kritizuje údajné tvrdé jednání kardinála Dominika Duky vůči oběti sexuálního…

Stav posledního zraněného po úniku plynů v Plzni se zlepšil

20.06.2021 10:51 Zdravotní stav posledního zraněného po pátečním úniku toxických látek v areálu firmy SUEZ v Plzni…

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Svého otce na Den otců někdy obdaroval každý třetí Čech. Favoritem jsou…

19.06.2021 10:40 Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech.…

Stav jednoho ze zraněných po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně…

19.06.2021 08:47 Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil,…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

Související:

Právě se děje