Kouření a těhotenství: Většina Češek s cigaretami skončí, vyhráno tím ale nemají

Asi 87 procent kuřaček, které jsou poprvé těhotné, podle odborníků s cigaretami skončí. Ročně je to přes 18.000 žen. Téměř tři čtvrtiny z nich se ale do roka po porodu ke kouření vrátí. Na dnešní odborné konferenci Léčba závislosti na tabáku to řekla gynekoložka Veronika Javůrková z Nemocnice Příbram a Ústavu hygieny a epidemiologie 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Ročně je těhotných asi 21.000 kuřaček, přes 18.000 z nich kvůli těhotenství přestane. Asi v 70 procentech se ale k cigaretám vrátí.

"Neidentifikují se s nekuřáctvím," řekla Jabůrková. Gynekologové by se proto měli podle ní na pacientky-kuřačky více zaměřovat a doporučovat jim léčbu a odvykání.

zdroj: YouTube

Riziková je podle gynekologů především kombinace kouření a hormonální antikoncepce. Jsou i takoví, kteří ji kuřačkám vůbec nepředepisují. Jak antikoncepce, tak kouření zvyšují riziko trombózy, kdy se vytvoří krevní sraženina a putuje krevním řečištěm. V tepnách či žílách může ucpat průtok, v mozku způsobit cévní mozkovou příhodu a v srdci infarkt.

Větší náchylnost ke trombóze může být vrozená, lékaři proto zkoumají, jestli pacientky neměly v rodině infarkt nebo cévní mozkovou příhodu. Riziko navíc roste s věkem, vyšší je i v těhotenství a šestinedělí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok na Hodonínsku: Střelec popravil místostarostu

24.05.2019 13:57 Aktualizováno Kvůli střelbě v Dražůvkách na Hodonínsku dnes zemřeli dva lidé. ČTK to potvrdili záchranáři. Jedním…

MS v hokeji: Boj Čechů o medaile! Praha bude fandit na Staroměstském…

24.05.2019 12:41 Přímé přenosy zápasů o umístění české hokejové reprezentace na mistrovství světa budou moct…

Pošťačku v Praze zasáhla tekutá látka, zkolabovala

24.05.2019 11:21 Látka, kterou se ve čtvrtek odpoledne potřísnila pošťačka z Prahy, nebyla jedovatá. Na dotaz ČTK to…

Průzkum ukázal, kolik Čechů se ročně zraní v práci. Děsivé číslo

24.05.2019 10:58 V ČR se ročně se v práci zraní podle odborného portálu BOZPinfo.cz v průměru 46.500 lidí. Češi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama