Kouření a těhotenství: Většina Češek s cigaretami skončí, vyhráno tím ale nemají

Asi 87 procent kuřaček, které jsou poprvé těhotné, podle odborníků s cigaretami skončí. Ročně je to přes 18.000 žen. Téměř tři čtvrtiny z nich se ale do roka po porodu ke kouření vrátí. Na dnešní odborné konferenci Léčba závislosti na tabáku to řekla gynekoložka Veronika Javůrková z Nemocnice Příbram a Ústavu hygieny a epidemiologie 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Ročně je těhotných asi 21.000 kuřaček, přes 18.000 z nich kvůli těhotenství přestane. Asi v 70 procentech se ale k cigaretám vrátí.

"Neidentifikují se s nekuřáctvím," řekla Jabůrková. Gynekologové by se proto měli podle ní na pacientky-kuřačky více zaměřovat a doporučovat jim léčbu a odvykání.

zdroj: YouTube

Riziková je podle gynekologů především kombinace kouření a hormonální antikoncepce. Jsou i takoví, kteří ji kuřačkám vůbec nepředepisují. Jak antikoncepce, tak kouření zvyšují riziko trombózy, kdy se vytvoří krevní sraženina a putuje krevním řečištěm. V tepnách či žílách může ucpat průtok, v mozku způsobit cévní mozkovou příhodu a v srdci infarkt.

Větší náchylnost ke trombóze může být vrozená, lékaři proto zkoumají, jestli pacientky neměly v rodině infarkt nebo cévní mozkovou příhodu. Riziko navíc roste s věkem, vyšší je i v těhotenství a šestinedělí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Milion chvilek chystá na 9. června protestní pochod v Praze

28.05.2020 22:07 Spolek Milion chvilek uspořádá 9. června v Praze protestní pochod ze Staroměstského náměstí k úřadu…

Většina neziskovek bude mít problém zajistit dál služby

28.05.2020 17:52 Většina neziskových organizací v Česku bude mít v příštím půlroce kvůli koronavirové krizi problém…

Jeden z mobilních operátorů má výpadek. Týká se volání, internetu i TV

28.05.2020 16:53 Aktualizováno Společnost Vodafone se dnes odpoledne potýká s výpadky, které se týkají telefonních hovorů,…

Smartwings obnoví lety do Středomoří, ČSA zavedou novou linku do Londýna

28.05.2020 15:57 České aerolinky plánují obnovit během června a července další letecká spojení. Smartwings spustí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy