České dominikány zasáhl skandál. Mají ve svých řadách sexuální útočníky?

Dominikáni podezírají asi šest pachatelů ze svých řad, kteří se v 90. letech a v prvním desetiletí 21. století mohli dopustit sexuálního zneužívání. Činy se ve většině případů týkaly osob starších 18 let, v jednom případě byla oběť mladší 15 let. V případech, kdy se proti pachatelům sešlo dost svědectví, byl s nimi zahájen církevněprávní proces, který směřoval k pozastavení jejich kněžské činnosti, a k izolaci od dalších potenciálních obětí. Světský trestněprávní proces nebyl v žádném z těchto případů zahájen. Česká dominikánská provincie to uvedla v prohlášení pro média.

Kardinál Dominik Duka
doporučujeme

Zahájení světského trestněprávního procesu si podle tohoto prohlášení nepřály samy oběti a nevyžadovaly jej světské právní normy ani tehdejší vnitrocírkevní předpisy. "Nad spáchanými činy vyjadřujeme velkou lítost," stojí v prohlášení, které podepsal dominikánský provinciál Lukáš Fošum.

Nejvyšším představeným v dominikánském řádu byl v letech 1986 až 1998 nynější kardinál Dominik Duka. Obětí sexuálního zneužívání se mezi lety 1991 až 1994 stal například muž, který hovořil v březnu s Českou televizí a později se servery Aktuálně.cz a HlídacíPes.org.

Tehdy 16letého mladíka údajně zneužíval na počátku 90. let v dominikánském klášteře v Praze duchovní, který byl v roce 1994 vysvěcen na kněze. Oběť o případu tehdy informovala představeného. Tím byl Duka, který serverům dnes potvrdil, že případ před 25 lety řešil. "Oba jsem si zavolal, abych oba konfrontoval a vyslechl, přinesl jsem dokonce kříž a oba vyzval k přísaze, která mnou osobně otřásla. Bylo to tvrzení proti tvrzení a byla to pro mě patová situace," napsal serverům Duka.

Další případ v řádu dominikánů je podle Aktuálně.cz z roku 2004, kdy byl představeným dominikánů Alvarez Kodeda. Ten začal případ řešit a obviněného kněze zbavil výkonu služby. Kněz ale těžce onemocněl a na jaře 2007 zemřel. Benedikt Mohelník, který byl představeným dominikánů v letech 2006 až 2018, se po svém nástupu dozvěděl o dalším případu. "V té době už ale byl i onen druhý kněz asi tři roky po smrti," řekl Aktuálně.cz Mohelník.

Kaplan Marek Drábek a soudkyně Diecézního soudu Plzeň Martina Vintrová v pořadu České televize 168 hodin v březnu uvedli, že hovořili s desítkami obětí sexuálního zneužívání v církvi v Česku. Podle Drábka je obětem společný stud a strach, že budou odmítnuti a nebude jim věřeno. Pachatelé jsou podle Vintrové velmi dobří manipulátoři, oběť také velmi často vydírají. Kvůli strachu z pomsty agresora pak oběti zneužití velmi často nenahlásily. Pro oběti, se kterými Vintrová mluvila, bylo důležité, aby někdo uznal, že byly oběťmi, a aby se jim omluvil. Tři z údajných obětí v ČT popsali, že je v dětství zneužili církevní hodnostáři. V té době jim bylo 11, 12 let a 16 let.

Na začátku letošního roku Duka ustanovil kolegium prošetřující důvodná nařčení ze zneužívání mladistvých. V lednu českobudějovické biskupství postavilo mimo službu faráře z vikariátu Sušice - Nepomuk na Klatovsku, svůj krok ale neobjasnilo. Podle serveru HlídacíPes bylo důvodem také podezření ze sexuálního zneužívání nezletilých. V sobotu Duka odvolal ze služby kněze, který údajně před lety sexuálně zneužíval tehdy nezletilého Jiřího Kylara, v současné době svinařského zastupitele. Pražské arcibiskupství podalo na kněze trestní oznámení. Kněz svou vinu popírá.

Dnes v rozhovoru s Deníkem N kněz uvedl: "Je to nesmysl. Je to zlá lež, záměrná. Co tím ten člověk sleduje, já netuším." Za nesmyslné označil i to, že by obětí bylo víc. "Prostě pedofilní jsem nebyl," řekl kněz, jehož identita zůstává nezveřejněná. Na Kylara si pamatuje a označuje ho za člověka "trochu psychopatického". 

Kylar už dřív uvedl, že se stal obětí zneužívání ve svých 12 letech, vzepřít se dokázal až v dospělosti. Trestní oznámení nepodal, prý si celou věc s knězem vyříkal. Podle Kylara šlo o selhání jednotlivce, které nesouvisí s fungováním církve nebo celibátem. Kylar nyní pomáhá obětem domácího násilí, které se ocitly v podobné situaci. Duka podle Kylara dosud případy zneužívání "ostudně bagatelizoval", jeho nynějšímu obratu nevěří.

Papež František v únoru označil duchovní zneužívající děti za nástroje satana. Katolická církev bude podle něj tomuto jevu "s nejvyšší vážností" čelit a děti ochrání. Slíbil také, že církev nebude sexuální skandály zamlčovat a vyvine veškeré úsilí, aby byli pachatelé postaveni před soud. Loni v prosinci papež vyzval duchovní, kteří sexuálně zneužívali děti, aby se vydali justici.

Skandály kolem zneužívání dětí a mladistvých katolickými kněžími církví otřásá už několik let. Kritice nebo obvinění, že utajovali rozsah pedofilních skandálů katolické církve nebo přímo kryli pachatele, čelila i řada kardinálů. Někteří byli sami obvinění ze sexuálního zneužívání.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama