Vražda, či nutná obrana? Soud přezkoumá trest pro hostinského za zabití hosta

Nejvyšší soud přezkoumá rozsudek nad hostinským Romanem Plechšmídem, jenž v chatové osadě u Písku ubodal po myslivecké zábavě hosta své restaurace. Má si za to odpykat 12 let ve vězení. Plechšmíd podal dovolání, Nejvyšší soud před několika dny převzal spis a začal se případem zabývat.

Ilustrační foto
doporučujeme

Incident se stal loni 7. ledna v osadě Vojníkov dvě hodiny po půlnoci, když se účastníci zábavy Poslední leč rozcházeli domů. Plechšmíd se tehdy před restaurací dostal do slovního a následně i fyzického konfliktu se svým vrstevníkem. Z kapsy vytáhl zavírací nůž a soka pětkrát bodl do hlavy, hrudníku a břicha. Jedna rána zasáhla srdce a napadený muž na místě zemřel.

Tehdy devětatřicetiletý Plechšmíd se hájil tím, že konflikt vznikl už v restauraci, kde ho údajně muž zasypal silnými ranami do hlavy. Nikdo ze svědků však nic takového neviděl, dění uvnitř popisovali jako "standardní průběh zábavy podobného typu". Následný kontakt hostinského s hostem venku zaznamenali spíše jako pošťuchování nebo strkání, trval prý velmi krátce.

Hostinský tvrdil, že jeho počínání před restaurací bylo nutnou obranou, nožem údajně jen švihal před sebou. Vyvrátil to ale jak lékařský, tak mechanoskopický posudek. Všechny rány do těla útočník vedl kolmo a do hrudníku bodl svou oběť velkou silou.

Pachateli hrozilo až 18 let vězení. Soudy ale zohlednily mimo jiné to, že na vzniku rozepře měl podíl i zavražděný muž. Matce zavražděného a jeho nezletilé dceři má Plechšmíd podle pravomocného verdiktu vyplatit 600.000 a 150.000 korun jako náhradu nemajetkové újmy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do restaurací se po otevření stále nevydala desetina Čechů

16.06.2021 11:15 Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím podle průzkumu společnosti Slevomat nevydala…

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama