Vražda, či nutná obrana? Soud přezkoumá trest pro hostinského za zabití hosta

Nejvyšší soud přezkoumá rozsudek nad hostinským Romanem Plechšmídem, jenž v chatové osadě u Písku ubodal po myslivecké zábavě hosta své restaurace. Má si za to odpykat 12 let ve vězení. Plechšmíd podal dovolání, Nejvyšší soud před několika dny převzal spis a začal se případem zabývat.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Incident se stal loni 7. ledna v osadě Vojníkov dvě hodiny po půlnoci, když se účastníci zábavy Poslední leč rozcházeli domů. Plechšmíd se tehdy před restaurací dostal do slovního a následně i fyzického konfliktu se svým vrstevníkem. Z kapsy vytáhl zavírací nůž a soka pětkrát bodl do hlavy, hrudníku a břicha. Jedna rána zasáhla srdce a napadený muž na místě zemřel.

Tehdy devětatřicetiletý Plechšmíd se hájil tím, že konflikt vznikl už v restauraci, kde ho údajně muž zasypal silnými ranami do hlavy. Nikdo ze svědků však nic takového neviděl, dění uvnitř popisovali jako "standardní průběh zábavy podobného typu". Následný kontakt hostinského s hostem venku zaznamenali spíše jako pošťuchování nebo strkání, trval prý velmi krátce.

Hostinský tvrdil, že jeho počínání před restaurací bylo nutnou obranou, nožem údajně jen švihal před sebou. Vyvrátil to ale jak lékařský, tak mechanoskopický posudek. Všechny rány do těla útočník vedl kolmo a do hrudníku bodl svou oběť velkou silou.

Pachateli hrozilo až 18 let vězení. Soudy ale zohlednily mimo jiné to, že na vzniku rozepře měl podíl i zavražděný muž. Matce zavražděného a jeho nezletilé dceři má Plechšmíd podle pravomocného verdiktu vyplatit 600.000 a 150.000 korun jako náhradu nemajetkové újmy.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zásah kvůli požáru na Libavé skončil, hasiči tam byli do rána

17.06.2019 10:48 Až do dnešního rána zasahovali hasiči ve vojenském prostoru Libavá kvůli rozsáhlému požáru, který v…

Soukup zkritizoval ČT a Václava Moravce: Tohle si myslí o jeho pořadu

17.06.2019 09:43 Majitel televize Barrandov Jaromír Soukup se tvrdě pustil nejen do politiků, ale především do …

Tři přeživší vzpomínají na vyvraždění Lidic. Co jim zachránilo život?

16.06.2019 18:30 Tři přeživší "lidické děti" dnes v Praze navštívily několik míst spjatých s osudem obyvatel jejich…

Ve vojenském prostoru Libavá zuřil požár, zásah hasičů byl komplikovaný

16.06.2019 17:43 Aktualizováno Škodu za několik milionů korun způsobil rozsáhlý požár, který v noci na dnešek postihl zhruba…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama