Chtěl vraždit palcátem? Trest pro Nárožného napadla obhajoba i obžaloba

Dovolání proti osmiletému trestu za přípravu vraždy tety podal jak odsouzený Pavel Nárožný, tak nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Nejvyšší soud tak přezkoumá verdikt z hlediska obhajoby i obžaloby. Spis převzal na konci března, rozhodnutí dosud nepadlo, zjistila ČTK z justiční databáze. Nárožný byl odsouzen loni v květnu za přípravu tetiny vraždy, několik let před soudy čelí také obžalobě z vraždy svého otce a jeho ženy. Pravomocný verdikt v této kauze dosud nepadl.

Soud, ilustrační fotografie

Olomoucký krajský soud poslal Nárožného, jenž vinu popírá, na 13 let do vězení, Vrchní soud v Olomouci ale verdikt zmírnil na osm let. Zákonná sazba činila 12 až 20 let vězení. Podle odvolacího soudu se krajský soud blíže nezabýval osobou obžalovaného a také skutečností, že jeho jednání dospělo pouze do fáze přípravy. "Ve věci jsou splněny podmínky pro uložení mimořádně sníženého trestu," uvedla tehdy soudkyně Renáta Sobalová.

Pro mimořádné snížení nebyly podle Zemana důvody. Poukázal na sofistikovanou a důkladnou přípravu vraždy, na Nárožného snahu získat alibi, zmást vyšetřovatele a svést vinu na někoho jiného.

"Z hlediska povahy a závažnosti jednání soudy nezjistily žádnou mimořádnou okolnost, jež by čin obviněného posouvala pod běžnou hranici trestnosti srovnatelných jednání," stojí v dovolání. Vrchní soud v Olomouci podle Zemana své rozhodnutí o mimořádném snížení trestu dostatečně nezdůvodnil. Zeman své dovolání uplatnil a publikoval už loni, letos v březnu pak využil mimořádný opravný prostředek také Nárožný. Oba podněty bude Nejvyšší soud řešit v jednom řízení.

Nárožného teta spravovala majetek po jeho zmizelém otci. Vraždu začal Nárožný podle obžaloby plánovat na podzim roku 2015, kdy mu soud nařídil, aby se vystěhoval z domu. Měl postupně několik verzí jak čin spáchat, nakonec údajně určil jako vražednou zbraň palcát. Pomoci mu měla jeho známá, právě ona ale nakonec plán oznámila policii, a stala se tak korunní svědkyní. Nárožný její slova popíral a tvrdil, že šlo o křivé obvinění.

Nárožný stanul před soudem poprvé už v červnu 2011 kvůli obžalobě z vraždy svého otce a jeho manželky. Pár zmizel v listopadu 2009, zůstaly po něm jen krvavé stopy na zdech v domě. Jejich těla nebyla dosud nalezena. Olomoucký krajský soud Nárožného třikrát zprostil obžaloby z vraždy manželů, rozhodnutí vždy zrušil vrchní soud. Kauza se nakonec dostala k jinému senátu do Ostravy.

Případ dosud není uzavřen. "Poslední hlavní líčení se konalo 18. února letošního roku s tím, že bylo odročeno na 5. až 6. března. Poté však bylo odročeno na neurčito z důvodu nemoci předsedy senátu. Nyní se čeká na vyjádření obžalovaného a po jeho obdržení bude stanoven nový termín hlavního líčení," uvedla mluvčí ostravského soudu Karin Kantorová.

Květnové omezení středních škol bylo nezákonné, rozhodl Nejvyšší správní…

23.06.2021 16:45 Plošné omezení středních škol prostřednictvím zákazu osobní přítomnosti studentů bylo nezákonné,…

Česká národní banka zvýšila základní úrokovou sazbu

23.06.2021 16:37 Aktualizováno Pro dnešní rozhodnutí bankovní rady ČNB zvýšit základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu…

Zahajovací ohňostroj s hudbou Pink Floyd, druhý jako pocta Morriconemu.…

22.06.2021 16:00 Už tuto sobotu 26. června bude v Brně nad hradem Špilberk odpáleno úvodní umělecké představení 24.…

V bytové nouzi může být až 61 tisíc českých domácností, ukázala analýza

22.06.2021 13:45 V provizorním bydlení, nevyhovujícím bytě či bez domova v Česku může být až 61.000 domácností. V…

Počasí: Silné bouřky zasáhly především jižní Moravu a Vysočinu. Tisíce…

22.06.2021 11:52 Aktualizováno Silné bouřky a vítr, který je doprovázel, zaměstnaly hasiče i v noci na dnešek a dnes ráno, zejména…

Potíže kvůli norovirové infekci mělo na školách v Benešově 215 lidí

21.06.2021 19:30 Zažívací potíže kvůli norovirové infekci mělo na základní škole a gymnáziu v Benešově 215 lidí. Dvě…

Čtvrtý muž zraněný při úniku jedovatých plynů v Plzni byl propuštěn z…

21.06.2021 13:48 Aktualizováno Čtvrtý muž, který byl v pátek zraněný při úniku jedovatých plynů v areálu firmy SUEZ v Plzni -…

Soud potvrdil exmanažerům Key Investments tresty odnětí svobody

21.06.2021 12:58 Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára…

V Teplicích zemřel muž po zákroku policistů. Příčiny se vyšetřují

21.06.2021 12:22 V Teplicích zemřel v sanitce v sobotu muž, proti kterému předtím zasahovala policie. Podle lékaře…

O horkém víkendu přibyl více než dvojnásobek požárů

21.06.2021 10:09 Hasiči vyjeli v uplynulých třech dnech, kdy v ČR panovalo vedro a sucho, k 294 požárům, což je víc…

Související:

Právě se děje