Policie zadržela mladého muže, Polákům pomáhal dovážet do ČR nelegální odpad

Moravskoslezští policisté dnes oznámili, že zadrželi jednatřicetiletého muže z Opavska, který podle nich pomáhal Polákům vybírat místa k nelegálnímu uskladnění nebezpečného odpadu v regionu. Odpad se podařilo navézt do hal ve Starém Městě u Frýdku-Místku a v Bohumíně na Karvinsku. Potvrdí-li se jeho vina, hrozí muži až pětileté vězení. Je ve vazbě. Novinářům to dnes řekl náměstek moravskoslezského policejního ředitele Radim Wita.

Pachatel zadržen, ilustrační fotografie
doporučujeme

Dva nelegální sklady nebezpečného odpadu byly v lednu nalezeny na Frýdecko-Místecku a na Karvinsku. Do hal ve Starém Městě a Bohumíně byly navezeny směsi odpadních hořlavých látek, přes 700.000 litrů chemikálií.

Případem, který je rozsahem v Moravskoslezském kraji ojedinělý, se zabýval speciální policejní tým, který spolupracoval i s polskými kolegy. V Polsku bylo v minulých dnech podle Wity zadrženo 15 lidí, kteří se podle policie na nelegálním vývozu odpadu podíleli.

Český zadržený byl obviněn z nedovoleného nakládaní s odpady, a to jako člen organizované skupiny, a také z poškození a ohrožení životního prostředí. "Úzce spolupracoval právě se skupinou z Polska. Zajišťoval pronájmy skladových prostor na území České republiky, konkrétně tedy Moravskoslezského kraje," uvedl Wita.

Zadržení v Polsku byli podle něj obviněni z účasti na organizované zločinecké skupině, která se zabývala skladováním a převážením nebezpečných látek. "Současně na území České republiky proběhly u zadrženého ... domovní prohlídky, při kterých se podařilo zajistit důkazní materiál k těm dvěma případům návozu nebezpečných látek na území Moravskoslezského kraje. Podařil se zajistit i vysokozdvižný vozík, který zapůjčoval právě pachatelům z Polska k vyložení nákladu, ať už ve Starém Městě nebo Bohumíně," uvedl Wita.

Organizátory trestné činnosti byli podle policie lidé z Polska, hlavou skupiny byl dvaapadesátiletý muž. Čech podle policie Polákům pomáhal. "Měl za úkol na území České republiky pod smyšlenou legendou uskladnění směsí do betonu oslovit realitní kanceláře a sjednat prohlídku skladových prostor. V průběhu prohlídky se k němu připojili pachatelé z Polska," uvedl Wita. Všichni vystupovali pod smyšlenou identitou, měli padělané doklady.

Obviněný muž nebyl v minulosti trestně stíhán. Kolik peněz si v souvislosti s dovozem nelegálního odpadu vydělal, policie stále zkoumá.

Skupina měla podle policie v plánu i další dovozy nebezpečného odpadu. Pokusila se v dalších 13 případech pronajmout prostřednictvím realitních kanceláří další objekty. I v důsledku mediálního zájmu o případ ale podle Wity byly realitní kanceláře i majitelé hal obezřetnější a následně úzce spolupracovali s policií. Tento gang se podle Wity podařilo rozbít, ale v trestné činnosti podle něj mohou pokračovat další skupiny a obezřetnost je stále na místě.

Do Starého Města bylo navezeno zhruba 2800 nádob s ředidly, barvami, ropnými produkty a potravinářskými směsmi. Policii se podařilo zdokumentovat 22 návozů odpadu do Starého Města a šest do Bohumína.

Frýdecko-Místecký primátor Michal Pobucký (ČSSD) dnes ČTK řekl, že odvoz odpadu ze Starého Města, který začal v polovině března, jde podle plánu. "Bylo odvezeno 12 kontejnerů, což je zhruba 100 tun odpadu z celkem 650. Týdně by teď bylo možné odvézt až 50 tun, takže to vypadá, že zhruba do poloviny května by to mohlo být celé už vyvezeno pryč," řekl Pobucký.

Náklady se podle něj odhadují na osm milionů korun, na uhrazení se bude částečně podílet Moravskoslezský kraj, který by měl zaplatit odvoz. Likvidaci zaplatí město, ještě ale jedná o případné pomoci s ministerstvem životního prostředí. Odpady se vozí do spalovny.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama