Jed na českém trhu: V tomto doplňku stravy je nadlimitní množství rtuti, varuje inspekce

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před indickým doplňkem stravy s názvem Bruhat Vata Chintamani Rasa. Obsahuje těžké kovy včetně výrazně nadlimitního obsahu pro člověka jedovaté rtuti, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Radoslav Pospíchal. Inspekce získala informaci od Zdravotního ústavu, který dělal laboratorní analýzu na žádost spotřebitele.

Přidejte svůj názor

Obchody, ilustrační fotografie
doporučujeme

Doplněk se konzumuje ve formě tablet a podle anglických popisů v různých internetových obchodech patří k ájurvédské medicíně a má sloužit při problémech, jako je hemiplegie, tedy obrna poloviny těla, obrna obličeje či třes a při různých dalších neduzích. V popisu se také píše, že se má používat pouze po domluvě s lékařem.

Podle analýzy však obsahuje kilogram výrobku 72.200 miligramů rtuti, přičemž povolený limit je pouze 0,1 miligramu na kilogram. Dále obsahuje například těžké kovy, jako je olovo, nikl a arsen.

Výrobek je možné koupit v různých internetových obchodech včetně eBay. "Není vyloučeno, že by se mohl objevit na některém z e-shopů, které jsou cíleny primárně na českého spotřebitele," uvedl Pospíchal.

Jde o výrobek, který byl dříve na webových stránkách eBay nabízen jako doplněk stravy, nyní je v kategoriích přírodní a alternativní prostředky či ostatní zdravotnické prostředky. Vyrábí se v Bombaji.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útoky zbraní v nemocnicích: Lze jim zabránit?

10.12.2019 12:21 Kontrola každého, kdo přichází do nemocnic, by podle jejich zástupců přístup do zdravotnických…

Zbrojní průkaz má v Česku 300 tisíc lidí. Jaké jsou podmínky k jeho…

10.12.2019 11:51 Vlastnit a nosit střelnou zbraň smí legálně pouze ten, kdo je držitelem zbrojního průkazu nebo…

Motiv útočníka? Myslel si, že je těžce nemocný, nikdo mu nechtěl pomoci

10.12.2019 11:23 Útočníkem, který dnes v nemocnici zabil šest lidí, má být dvaačtyřicetiletý stavební technik…

ŽIVĚ: Po střelbě v ostravské nemocnici šest mrtvých. Pachatel se zastřelil

10.12.2019 11:23 Aktualizováno Policie dnes zasahovala ve Fakultní nemocnici v Ostravě, kde útočil dvaačtyřicetiletý střelec,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama