Co bude se sochami Janáčka a Špinarové v Ostravě? Radnice je ve složité situaci

Budoucnost soch Věry Špinarové a Leoše Janáčka od sochaře Davida Moješčíka, které jsou umístěny v centru Ostravy, zůstává nejistá. Vedení centrálního městského obvodu by sochu skladatele umístěnou na Jiráskově náměstí chtělo přemístit, sochu populární zpěvačky stojící v Husově sadu, která má řadu kritiků, chce nabídnout k prodeji, případně také přemístit. Obvodu ale chybí souhlas autora, s nímž zatím nepodepsal smlouvu, která by tyto kroky umožňovala. Novinářům to dnes řekl radní Lukáš Jansa (Piráti). Autor novinářům řekl, že smlouvu s obvodem nepodepsal po poradě s právníkem. Chce, aby bylo konkrétně jasné, jaké záměry obvod se sochami má.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Věra Špinarová
doporučujeme

Jansa uvedl, že obvod už smlouvu s autorem předjednal. "Očekáváme, že nám vyjde vstříc," uvedl Jansa. Moješčík naopak tvrdí, že oficiálně s ním nikdo nejednal, pouze dostal návrh smlouvy a obvod s ním jedná na dálku. Podle Jansy je nyní složité postup obvodu více konkretizovat.

"Nemůžeme samozřejmě říct komu sochu (Špinarové) prodáme, protože to samozřejmě ani nevíme. Nevíme, kam konkrétně, pokud by se nám nepodařilo sochu prodat, bude umístěna, protože těch variant je více. U sochy Janáčka si dokážu představit, že bude umístěna na nějaké lepší místo jako je parčík," uvedl Jansa.

zdroj: YouTube

Podle něj obvod s autorem jedná o obou sochách zároveň. Jansa přiznal, že bez dohody s Moješčíkem s nimi obvod stejně nemůže manipulovat. "Považujeme to za zásadní pochybení předchozího vedení radnice, protože byly vynaloženy nemalé částky za tyto sochy a opravdu tyhle smlouvy nám neumožňují přemístění, prodej či jiné dispozice," doplnil Jansa.

"Smlouvu jsem nepodepsal na radu právníka a nejen jeho. Ta smlouva je nejasná ohledně toho, co s tím zamýšlí. Není to jednoznačné a něco takového se nedá podepsat," uvedl Moješčík. Podle něj si má rada obvodu ujasnit, co se sochami chce dělat.

"Jestli to chtějí prodat, tak musí být jasné, jakou formou. Otevřít smlouvu je docela hloupost. Město si u mě objednalo sochy, v pořádku bez problémů je převzalo a najednou si to rozmyslí a sochu nechtějí. Je jedno, že tam je jiná garnitura. Ať si nejdřív ujasní, co konkrétního chtějí," řekl Moješčík. Podle něj po něm obvod požaduje, aby mu zcela předal autorské právo. "Ale já se autorského práva vzdávat nebudu," doplnil.

Socha Janáčka byla odhalena v prosinci 2017, socha Špinarové loni v říjnu. Vyvolala ale značnou vlnu kritiky a řada lidí poukazovala na to, že neodráží podobu zpěvačky. Kritizoval ji i syn zesnulé zpěvačky Adam Pavlík. Bývalé vedení obvodu navíc čelilo kritice, že díla zadalo bez soutěže konkrétnímu umělci.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Karel Gott jako Ježíš? Českem otřásl pořádný poprask

21.10.2019 22:51 Aktualizováno Polský římskokatolický kněz Zbigniew Czendlik složil u příležitosti zádušní mše za zesnulého Karla…

Vážná hrozba pro NATO: Rusko a Čína mají novou zbraň

21.10.2019 22:51 Aktualizováno Čína a Rusko využívají informace jako zbraň a v kyberprostoru mají převahu nad Spojenými státy i…

Na Jablonecku se pohybuje neznámá šelma. Magistrát vydal povolení k odlovu

21.10.2019 19:16 Jablonecký magistrát vydal dnes povolení k odlovu neznámé kočkovité šelmy, která se už několik…

Halík převzal německé vyznamenání. Jeho názory mohou rozdělovat, připustil…

21.10.2019 17:40 Katolický kněz Tomáš Halík převzal dnes na německém velvyslanectví v Praze Kříž za zásluhy, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama